Donald Trump szerint Kína megállapodást akar az Egyesült Államokkal – az elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Háznál azt követően, hogy 125 százalékra emelte a Kínával szembeni vámokat, miközben
számos más ország esetében 90 napra felfüggesztette a viszonossági vámok alkalmazását szerdán.
Kapcsolódó
Az elnök részben azzal magyarázta a viszonossági vámok alkalmazásának felfüggesztését Kínán kívül gyakorlatilag minden partner esetében, hogy az elmúlt napokban az emberek kissé „félőssé” váltak azok bevezetésének lehetséges következményei miatt, valamint a kötvénypiacok mozgása is „finnyássá” tett embereket.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter azt ígérte, hogy az Egyesült Államok jó hiszemben tárgyal majd, minden partnerrel külön, ezekben pedig Donald Trump is részt vállal.
Őrült fordulat a tőzsdéken, hatalmas plusszal indíthat a BUX is, gyengül a forint
A második világháború óta csak két alkalommal produkált erősebb napot az amerikai részvénypiac mint szerdán. A magyar tőzsdén is óriási felpattanás jöhet. Bővebben>>>A kínai ellenállással kapcsolatban Scott Bessent úgy fogalmazott, hogy Peking „öngólt” lőtt, de hozzátette, hogy a kialakult konfliktust nem nevezné vámháborúnak.
Lángra lobbant a tőzsde
Miután Trump bejelentette a vámok felfüggesztését, az amerikai tőzsdék felrobbantak.
- A Nasdaq 8 százalékos pluszban,
- az S&P 500 pedig 6 százalékkal lőtt ki.
Állítólag Jamie Dimon befektetőknek írt levele volt az, ami meggyőzte Trumpot, a JPMorgan vezérigazgatója ebben figyelmeztetett a recesszió nagy esélyére és az importvámok miatt erősödő inflációs kockázatokra. Szóval most minden részvénybefektető hálás lehet Dimonnak.
Az euró-forint árfolyam pedig úgy szakadt le mint egy lift 409-ről 406-ra.
Behúzta a féket az Amazon
Mindeközben az Amazon Inc. törölte a megrendelését több kínai és más ázsiai termékre. A Jeff Bezos alapította vállalat minimalizálni akarja a Donald Trump által széles körben bevezetett amerikai vámok hatását, melyek leghangsúlyosabban a Kínából érkező importot sújtják.
Az e-kereskedelemre specializálódott techcég rendelésében strandszékek, rollerek, légkondicionálók és egyéb, Amazon által árult termékek szerepelnek. Ezekre mondtak most nemet.
Az Amazon februárban közzétett éves jelentésében
már kockázati tényezőként jelölte meg a nemzetközi kereskedelmi vitákat.
Az azonban most még nem világos, hogy a visszamondások mennyire kiterjedtek, és hányféle árut érintenek.
Bepánikoltak az amerikaiak
Kőkemény fogyasztói roham kezdődött az Egyesült Államokban, az amerikai elnök tarifaterhei szülte pánikvásárlás láttán viszont a közgazdászok nem tanácsolják az eladósodást.
A vásárlási láz már röviddel azelőtt kitört, hogy Donald Trump vámmal sújtott minden importterméket. Az amerikaiak jelesül
- bútort,
- elektronikai eszközöket
- és alkoholt
vásárolnak, mielőtt a méretes behozatali tarifákat a saját pénztárcájukon is megéreznék.
Amerikai közgazdászok biztosra veszik, hogy az Egyesült Államokban megdrágulnak a mindennapos cikkek, és azt valószínűsítik, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed majd.
MBH-elemzés
észvény- és devizapiacok: Donald Trump bejelentésére tegnap rakétáztak a piacok. Az amerikai elnök tegnap az egy hete tartó részvénypiaci öntés, az eszkalálódó recessziós félelmek és a hirtelen emelkedni kezdő amerikai államkötvényhozamok láttán úgy döntött, hogy 90 napig csak 10%-os vámot vet ki mindenkire, ezzel jelentősen csökkentve a terhet, amit múlt héten bejelentett. Ezalól ugyanakkor Kína kivétel, akire még nagyobb, 125%-os vámot vetne ki, azaz vele szemben még tovább emelné a tétet. Mindezek hatására óriási megkönnyebbülés és brutális rally bontakozott ki a piacokon: 5 éve nem látott mértékben ugrott a Dow Jones amerikai ipari átlagindex napon belül, újra emelkedett az olajár, jelentősen erősödni tudott a forint. Az amerikai indexek nagyon erős teljesítményt mutattak: A Nasdaq Composite index több, mint 12%-ot menetelt, a DJIA és az S&P 500 index 8-9% körül emelkedett. A forint tegnap az euróval szemben 409,10 körül kezdte a napot, majd nap végére 404 alá erősödött a hazai fizetőeszköz.Hogy mi okozhatta a hirtelen pálfordulást Trumpnál? Nyilvánvalóan ő is láthatta azt az elképesztő likvidálást, ami a piacokon egy hete szinte megállás nélkül zajlott, de emellett valószínűleg két dolog még inkább hatott rá. Egyrészt az első napok hozamcsökkenése után az amerikai államkötvényhozamok emelkedésnek indultak, ami a dollár gyengülése mellett komolyan felvetette annak lehetőségét, hogy a világ elsőszámú tartalékeszközei, az amerikai dollár és az amerikai Treasury papírok akár meglepően gyorsan elveszíthetik ezt a státuszukat. Másfelől, ami egyre inkább felsejlett, hogy a világ többi része összefoghat Trump ellen kereskedelempolitika terén. Ennek egyik megnyilvánulása az is lehetne, hogy Európa és Kína összefog, így az USA „természetes szövetségesét” a kínaiak ölelő karjai közé lökné. Nyilvánvalóan a kínaiakkal szembeni ultramagas (már-már prohibitív) vám és az EU-val szembeni 10%-os, sokkal moderáltabb vámszint között ég és föld a különbség, így Európának már jóval kevésbé lesz érdeke Kínával szövetkezni.
És hogy mennyire sikerülhet ezeket a célokat Trumpnak elérnie? A dollár a fordulat hírére erősödésnek indult, az amerikai hozamok azonban egyelőre magasan maradtak (de legalább nem kúsztak tovább fölfelé). Persze, a kínaiak kezében ezermilliárdos nagyságrendben vannak amerikai állampapírok, így utóbbi hozamának lejjebb tornászása keményebb dió lesz, 125%-os vámok mellett. Mindenesetre most egy durva hajtűkanyart látunk a kereskedelmi háborúban – és tekintve, hogy mekkora piaci zuhanást okozott a múlt heti bejelentés, most arra fogadnánk, hogy az egész világgal szemben Trump nem is fog már visszatérni a korábbi szintekre. Kínával szemben is inkább a tárgyalás kikényszerítése lehet a végső cél, ugyanakkor az valószínű, hogy amikor majd az egész véget ér, Kínával szemben akkor is jóval magasabb vámok maradnak érvényben a világ többi részéhez képest. Persze az jó kérdés, hogy hány rekontra-szubkontra-mórkontra-Fedák Sári kört látunk még addig ebben az abszurd ulti partiban…
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Újabb szigor jön az egészségügyben

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon
Amerikai és más ellenséges zsoldosok is az oroszok oldalán harcolnak, kiszivárgott a lista, amire mindenki várt

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

Fizetnek a cégek az alulteljesítő munkavállalóknak, csak húzzanak már el

Így lökik ki a kocsiból a tulajt a próbakör alatt - rémisztő, ami Magyarországon megy
