Vásárlási láz tombol az Egyesült Államokban, amely már röviddel azelőtt kitört, hogy Donald Trump vámmal sújtott minden importterméket. Az amerikaiak jelesül bútort, elektronikai eszközöket és alkoholt vásárolnak, mielőtt a méretes behozatali tarifákat a saját pénztárcájukon is megéreznék – írja az Index.

Emlékezetes, az amerikai elnök vámháborúja a globális kereskedelem egészét alapjaiban rázta fel, a legnagyobb kárvallott Kína, de az EU tagállamai, így Magyarország sem képez kivételt a vámterhek alól. Több ország nem győz alkut kötni Trumppal, akinek a saját számlája is megsínylette a büntetővámokat.

Az ABC arról írt, a közgazdászok

biztosra veszik, hogy az Egyesült Államokban megdrágulnak a mindennapos cikkek, és azt valószínűsítik, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed majd.

Az autók értékesítése márciusban 11,2 százalékkal ugrott meg. A vásárlók példátlan módon megrohamozták a kereskedéseket, hogy megelőzzék az importált autókra kivetett vámot, amely április 3-tól hatályos.

A fogyasztói rohamnak a tartalékolás szempontjából lehet értelme, a szakértők mégis arra figyelmeztetnek, hogy csak azt vegyék meg, amit megengedhetnek maguknak, és semmiképpen se verjék magukat adósságba a vásárlók. Az egyik vezető pénzügyi szolgáltató, a Bankrate elemzője szerint ugyanis 

sokan nem engedhetnek meg maguknak nagybevásárlásokat vagy készletfelhalmozást törlesztőik miatt.

Ted Rossman szerint ilyen vészterhes időkben mást ajánl: „lehet, hogy ésszerűbb egy kicsit tovább vezetni a meglévő autót, vagy még egy-két évig a régi konyhaszekrénnyel élni”.

Ám sokan nemcsak a drágulástól, hanem az áruhiánytól is rettegnek. Élénken élnek ugyanis az emlékek a koronavírus-járvány idején kiürült polcok látványáról.

A szakértők mindenesetre úgy látják, csak akkor léphet fel a hiánycikkek időszaka, ha tényleg tömegesen megrohamozzák a boltokat.