Stabil formát mutatott a héten a forint, ismét szűk sávban zajlott a kereskedés az euró-forint devizapárral. Sőt, az elmúlt hetekben látotthoz képest még inkább összenyomódott a kereskedési sáv, a keresztárfolyam ki se mozdult a 402-404-es zónából. Itthon 403,6 volt a pénteki záróár, de amikor megjelent a Fitch értékelése a magyar adósbesorolásról, Londonban még belevettek a forintba, amely pillanatok alatt 402,3-ig erősödött. Ez akár hirtelen pozíciózárás is lehetett, vagy egyszerűen annak szólt, hogy az eddigi BBB szinten maradt a besorolásunk, valamint a kilátás is stabil maradt. Annak viszont aligha lehet örülni, hogy a Fitch modellje szerint 0,7 százalékos lehet mindössze a magyar gazdasági növekedés 2025-ben.

Profikat kérdeztünk: meddig marad atomstabil a forint?

Lassan másfél hónapja, hogy a világ egyik legkiegyensúlyozottabb devizájaként lehet tekinteni a forintra. Az okokról és kilátásokról kérdeztünk elemzőket.

A magyar devizához hasonlóan a hazai tőzsdeindex is inkább oldalazott az elmúlt napokban. Az oldalazó sáv május közepétől valid, a BUX index ebben 95 500 és 97 ezer pont közt mozog. Ennek megfelelően az OTP-részvények gyakorlatilag stagnáltak, a Mol-papírok árfolyamából kiárazódott a 275 forintos osztalék (e nélkül 1,3 százalékos erősödés történt volna). Ugyanígy történt a Richterrel is, az osztalékhatás nélkül 1,2 százalékos pluszban zárult volna a hét. Egyébként megfigyelhető, hogy a magyar blue chipek az osztalék leesését viszonylag rövid idő alatt korrigálják, így történt korábban a Magyar Telekommal is, amely szintén csak oldalazásra volt képes a héten.

A magyar tőkepiac heti nagy vesztese a londoni tőzsdén kereskedett Wizz Air. A diszkont légitársaság erősen visszaeső, de az előzetes adatok alapján túl nagy meglepetést nem jelentő negyedéves, illetve a teljes üzleti évre vonatkozó számait óriási eladási hullám követte, a részvények csütörtökön napon belül 28 százalékos mínuszban is jártak. 

A hét fontosabb eseményei

  • Az amerikai piacokra visszatért az optimizmus, az S&P 500 index február óta először zárt 6000 pont felett, amihez az is kellett, hogy a napokon keresztül zuhanórepülésben kereskedett Tesla-papírok pénteken fölfelé korrigáljanak. Volt honnan, csütörtökön 14,3 százalék zuhanást szenvedett el az elektromos autógyártó árfolyama, miután az amerikai elnök a közösségi oldalán őrültnek nevezte Elon Muskot, és belengette, hogy meg kéne vonni az állami megrendeléseket a milliárdos cégeitől. A csütörtöki kereskedésben 152 milliárd dollárral olvadt a társaság részvénypiaci kapitalizációja. Korábban Musk több alkalommal kritizálta az amerikai kongresszusnál lévő költségvetési törvényt, amely eltörölné az elektromos autókra nyújtott adókedvezményeket - ezzel nyilvánvalóan negatívan hatva a Tesla eladásaira.  
  • Szárnyal az ezüst, 14 éves csúcs dőlt meg pénteken, a nemesfém árfolyamának szárnyalásáról itt írtunk részletesen.
  • Céláremelés érkezett a Mol részvényeire. A Santander Biuro Maklerskie 3 150 forintról 3 250 forintra emelte a Mol 12 havi célárfolyamát, az ajánlás változatlanul semleges-rövid távon eladás. A céláremelés még az osztalékszelvény-vágás előtt történt, azzal korrigálva 2 975 forint a célárfolyam. 
  • A Financial Times értesülései szerint a nyár folyamán a német kormány mintegy 46 milliárd eurónyi adókedvezményt biztosít német cégek számára. A kedvezmények várhatóan a 2029-ig tartó időszakra vonatkoznak, és új beruházási eszközökre, illetve elektromos autókra is felhasználhatóak lesznek.
  • Az Európai Bizottság szerdán jóváhagyta Bulgária csatlakozását az euróövezethez. A megjelent konvergenciajelentés szerint a belépés dátuma 2026. január 1.
  • A Fed bejelentette, hogy a Wells Fargo-nak nem kell többé az 1950 milliárd dolláros eszközlimitet betartania, amelyet a szabályozó még 2018-ban szabott ki a bankra. A korlátozást eredetileg a bank problémás értékesítési gyakorlata miatt vetette ki a jegybank.  

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!