Az Európai Bizottság szerdán jóváhagyta Bulgária csatlakozását az euróövezethez. A megjelent konvergenciajelentés szerint a belépés dátuma 2026. január 1.,
Bulgária lesz a 21. ország, amelyben az euró a fizetőeszköz. Philip Lane, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja máris gratulált, mint írta, Bulgária óriási elkötelezettséggel teljesítette a szükséges kiigazításokat.
Kapcsolódó
Az ország 2020 júliusától vesz részt az árfolyam-mechanizmusban (ERM-II) és a bankunióban. A HICP módszertannal mért 12-havi átlagos infláció 2,7 százalék volt áprilisban, amivel éppen sikerült beférni a 2,8 százalékos referenciaérték alá.
A költségvetés is rendben van, Bulgária ellen 2012 óta nem indult túlzott-deficit eljárás. A hiány a tavalyi GDP-nek a 3 százaléka volt. Az államadósság mértéke kiugróan alacsony, csupán a GDP 24 százalékára rúg.
Az ERM-II rendszernek köszönhetően a leva 2023 májustól 2 évig nem tért el az eurónkénti 1,95583-as középárfolyamtól. A 2007 óta EU-tag Bulgária az ERM–II belépés utáni csaknem összes kötelezettségvállalását teljesítette, ugyanakkor tovább kell lépnie a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni küzdelem terén fennálló hiányosságok orvoslásával. A hosszú lejáratú kamatok az elmúlt 1 évben átlagosan 3,9 százalékon álltak.
A végleges átváltási árfolyamot júliusban rögzítik.
Elemzők szerint az euró bevezetés nyertese az EU legszegényebbnek tartott országában a helyi turizmus, másrészt jó eséllyel lendületet kapnak a külföldi tőkebefektetések is.
A lakosság körében, főleg a szegényebb, vidéki régiókban sokan szkeptikusak, hiába jár a csatlakozás számos területen előnyökkel.
A széles körben elterjedt korrupció, a jövedelmi egyenlőtlenségek és a négy éve tartó politikai válság, amely több előrehozott választást és gyenge koalíciók sorát hozta, aláásta a hatóságokba vetett bizalmat.
Sokan attól tartanak, hogy az átállás során az árak emelkedni fognak, ahogyan az az elmúlt évtizedben csatlakozott más országokban is történt. Az Európai Bizottság által a múlt hónapban közzétett Eurobarométer-felmérés szerint a bolgárok fele nem támogatja a közös valutát, szemben a novemberi 46 százalékkal.
Az üzletekben már most is euróban és bolgár levában is feltüntetik az árakat, hogy az emberek hozzászokjanak az átváltáshoz. A politikai ellenállás azonban továbbra is jelentős. Több ezren vettek részt szerdán a szélsőjobboldali Újjászületés Pártja által szervezett tüntetésen a parlament előtt a fővárosban, Szófiában, ahol a demonstrálók bolgár zászlókat lengettek és azt skandálták, hogy „nemet az eurokolonializmusra”.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Várva várt újítást vezet be a Lidl, komoly problémát old meg

Nagy fordulat jön a rendelőkben: négymillió forint pluszt kaphatnak a háziorvosok

Óbuda tajtékzik, megbénul a környék közlekedése

Az új KRESZ betiltja a zenehallgatást

Durvul a keleti nyitás: ez a magyar város lesz a kínaiak központja

Orbán Viktor halálos fenyegetést kapott
Összeült a rettegett titkos csoport, hogy megint világuralomra törjön

Szakértő a légikatasztrófáról: Nem gondoltam, hogy ilyet valaha látok

Mintha borotvát nyelnél: brutálisan fájdalmas tünettel támad az új szupervírus
