A Fitch Ratings ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását stabil kilátások mellett, így a három nagy hitelminősítő – a Fitch Ratings, a Standard and Poors és a Moody’s – mindegyike befektetésre ajánlja hazánkat – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A londoni hitelminősítő a tőzsdezárást követően kiadott közleményében nem változtatott a BBB besoroláson, azaz továbbra is befektetésre ajánlja a magyar gazdaságot.
Bár az értékelésükben több kockázatot is azonosítottak, mint például az uniós forrásokhoz való korlátozott hozzáférésünket, az elemzők mégis azzal számoltak, hogy a magas megtakarítási szint és a stabil reálbér-növekedés miatt a magánfogyasztás idén gyorsulni fog, ahogy a beruházási tevékenység is az erősebb külső keresletből fakadóan, ami javítja az exportorientált feldolgozóipar kilátásait. Emiatt fokozatosan javuló gazdasági környezetet és 2,5 százalékos GDP-növekedést jósoltak 2025-re.
A Fitch arra hívja fel a figyelmet, hogy a reál GDP növekedése 2025-ben mindössze 0,7 százalék lesz, ami jelentősen elmarad a decemberi áttekintésükben várt 2,5 százaléktól és a prognosztizált 2,8 százalékos „BBB” mediántól.
A lefelé irányuló módosítás a megnövekedett kereskedelmi bizonytalanságot és az előrejelzettnél gyengébb növekedést tükrözi 2025 első negyedévében.
Szerintük a beruházások ismét csökkenni fognak a monetáris és fiskális lazítás korlátozott mozgástere, az alacsony EU-források beáramlása és a magas bizonytalanság közepette. A magánfogyasztás növekedése 2025-ben mérséklődik, mivel a reálbérek növekedése lelassult, és a fogyasztói hangulat továbbra is visszafogott.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy Magyarország kitettsége magas az amerikai vámemeléseknek. A Fitch nem számít arra, hogy Magyarország 2026 közepéig jelentős előrelépést tesz az uniós források felszabadításában, és a nettó forrásbeáramlást átlagosan a GDP 0,3 százalékára prognosztizálják 2025-2026-ban, szemben a 2017-2022-es 1,8 százalékkal.
Az inflációt illetően azt várják, hogy legalább 2026 második negyedévének elejéig érvényben maradnak az árrésstopok, a jelenlegi hivatalos határidőn túl, és a HICP-t átlagosan 4,6 százalékon látják 2025-2026-ban, ami a 2,9 százalékos előrejelzett medián felett van. A hazai árdinamika és a forint sérülékenysége miatt a jegybanknak korlátozott mozgástere van a monetáris politika enyhítésére. Az alapkamatot 2025 végén 6,25 százalékon, 2026 végén pedig 5,5 százalékon látják.
A Fitch a 2024-es egyensúlyi helyzet javulását követően 2025-ben a GDP 0,5 százalékát, 2026-ban pedig 0,3 százalékát kitevő kis költségvetési elsődleges hiányt prognosztizál. E forgatókönyv szerint a költségvetési hiány
- 2025-ben 4,6 százalékra,
- 2026-ban pedig 4,1 százalékra csökken a 2024-es 4,9 százalékról.
A nemzetgazdasági tárca közleménye szerint Európa gazdasága egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe.
A magyar gazdaság biztos alapokon áll, a foglalkoztatottság továbbra is kimagasló, közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben a regisztrált álláskeresők száma rekordalacsony. A reálbérek több mint 1,5 éve emelkednek és a hazai turizmus a 2024-es kiemelkedő teljesítményét követően 2025-ben újabb rekordévet zárhat – hangsúlyozta a tárca.
A hazánk iránti nemzetközi bizalmat rendre visszaigazolják a kötvénykibocsátások is, legutóbb az MFB nemzetközi kötvénykibocsátása kiemelkedő érdeklődés és rendkívül kedvező 4,375 százalékos kamat mellett vont be 1 milliárd euró összegű forrást – fűzték hozzá.
Közben leminősítette Ausztriát a Fitch Ratings.
A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt a vártnál sokkal gyengébb osztrák közfinanszírozási és reálgazdasági teljesítménnyel indokolta a lépést.
A Fitch péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi „AA plusz"-ról egy fokozattal a továbbra is elsőrendű befektetői szintnek számító „AA"-ra vette vissza Ausztria hosszú távú külső államadósság-kötelezettségeinek besorolását.
Az új szuverén osztályzat kilátása stabil.
A Fitch Ratings a leminősítéshez fűzött indoklásában kiemelte, hogy Ausztria költségvetési és makrogazdasági kilátásai tovább romlottak az előző osztályzati felülvizsgálat óta. A tavalyi államháztartási hiány elérte a hazai össztermék 4,7 százalékát, vagyis jelentősen meghaladta a Fitch Ratings által valószínűsített 3,7 százalékot – áll az elemzésben.
A Fitch szerint a költségvetési elcsúszás fő okai között volt a romló gazdasági környezet és a helyi önkormányzati szinteken tapasztalt túlköltekezés.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a GDP-arányos osztrák államadósságráta 2024-ben 81,8 százalék volt, vagyis szintén jelentősen meghaladta a Fitch egy évvel ezelőtti előrejelzését, amely 76,6 százalékos államadósságrátát valószínűsített a tavalyi év egészére. A cég közölte, hogy ebben a környezetben a GDP-arányos osztrák államadósságráta további növekedésére számít középtávon, és azzal számol, hogy ez az adósságmutató csak valamikor 2027 és 2029 között stabilizálódik 81 százalékon.
A Fitch hangsúlyozza, hogy ez is számottevően magasabb szint lesz a koronavírusjárvány előtt mért 71 százaléknál, és messze meghaladja a cég listáján „AA" besorolással szereplő többi szuverén adós mediánját, amely 48,8 százalék.
A Fitch Ratings kiemeli, hogy
2024 volt a második olyan év egymás után, amikor az osztrák gazdaság teljesítménye visszaesett: a hazai össztermék 1,2 százalékkal csökkent, nagyobb mértékben a Fitch előrejelzésénél, amely 0,9 százalékos visszaesést valószínűsített 2024-re.
Ez azt jelenti, hogy az osztrák gazdaság kibocsátási értéke 3,3 százalékkal alacsonyabb az ukrajnai háború előtti szintnél, és ez a leggyengébb teljesítmény ezen a mércén az Európai Unión belül – áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő 2025-re stagnálást, jövőre 1,2 százalékos növekedést vár az osztrák gazdaságban.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Orbán Viktor halálos fenyegetést kapott

Várva várt újítást vezet be a Lidl, komoly problémát old meg

Nagy fordulat jön a rendelőkben: négymillió forint pluszt kaphatnak a háziorvosok

Az új KRESZ betiltja a zenehallgatást

Durvul a keleti nyitás: ez a magyar város lesz a kínaiak központja
Összeült a rettegett titkos csoport, hogy megint világuralomra törjön

Van olyan magyar zenész, akinek ételre is alig telik

Szakértő a légikatasztrófáról: Nem gondoltam, hogy ilyet valaha látok

Új befektetési sztori? 6,5 százalék kamatot kínál euróban az egyik állampapír
