A Xetra bevezetésben is aktív magyar it-cég, a Dorsum Zrt. nyerte el a bécsi tőzsde (Wiener Börse AG - WBAG) által meghirdetett tendert, amely egy új kereskedési terminál bevezetéséről szól. A projekt célja a több évtizede kifejlesztett terminál lecserélése egy újabb, több funkcióval rendelkezőre. A WBAG többségi tulajdonosa - a bécsi tőzsde mellett - a közép-kelet-európai régió három másik (budapesti, prágai, ljubljanai) tőzsdéjének is. A négy tőzsdét tömörítő szervezet elnevezése CEESE Group.

Az új terminálon keresztül egyszerre lehet a négy tőzsdén valamint, a frankfurti börzén is kereskedni. "A Xetra kereskedési rendszer a frankfurti tőzsde tulajdonában van, az általuk biztosított kereskedési terminál azonban több mint 10 éves, ezért jelen pillanatban nem azt használják a kereskedők, hanem általában valamilyen saját megoldásuk van erre. A bécsi tőzsde ezért is döntött úgy, hogy egy profi terminált bocsájt rendelkezésre tagjai számára" - fejtette ki Csorba Gyula, a Dorsum Zrt. fejlesztési igazgatója.

"A fejlesztés lényegében véve arról szól, hogy a norvég partnerünkkel közös ClavisFront nevű termékünket a bécsi tőzsde által elvártan, testre szabva tegyük elérhetővé a börze tagjai számára, CEE Trader néven". A terminálon keresztül elérhetőek lesznek többek között a kereskedési és piaci adatok, a tőzsdei hírek és az árjegyzési funkció az összes CEESEG tőzsdén, így a BÉT-en is.

A terminál fizikailag a bécsi tőzsde szerverparkjában kerül elhelyezésre. "Mi adjuk a szerver komponenseit, illetve partnercégünk a felületet, így együtt szállítjuk a megoldást. Július elsejével hivatalosan is elindult a felhasználói teszt, vagyis a bécsi tőzsde informatikai környezetében integrálva működik a rendszer a tesztXetra tőzsderendszerre kapcsolódva. Komoly eredmény, hogy ilyen sokáig jutottunk el két és fél hónap alatt" - mondta el a projekt aktuális állásáról Rokob Imre, a Dorsum Zrt. projekt igazgatója, aki hozzátette, hogy a kivitelezés mellett komoly erőforrásokat kellett mozgósítaniuk a jogi háttérmunka elvégzéséhez is. Mivel a megrendelő négy ország felhasználói számára szeretné biztosítani a folyamatos és megbízható működést, az eltérő jogszabályi háttér összehangolása elengedhetetlen volt.


Mikor lesz elérhető a BÉT-en?

A Budapesti Értéktőzsdén még a Xetra projekt befejezése előtt, július közepén a tagok rendelkezésére szeretnék bocsátani a terminált, hogy itt is megkezdődhessen a tesztelési folyamat. További két fázisa lesz a projektnek, novemberben képessé kell tenni a rendszert arra, hogy a budapesti tőzsdén kívül is lehessen vele kereskedni (tehát Ljubljanában, Prágában, Bécsben és Frankfurtban). A tervek szerint a jövő év elejétől pedig az árjegyzést is támogatja majd a rendszer.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!