A bizonytalan finanszírozás, illetve az ebből következő fizetésképtelenség hatása az erről kiadott közös nyilatkozatot aláírók szerint nemcsak a romló betegellátásban lesz érezhető, hanem negatívan befolyásolja az egészségipart is. Mint kifejtették: az emiatt bekövetkező csökkenő adó- és járulékbefizetés, növekvő munkanélküliség miatt már nem csak az egészségügyi szektort érintő negatív hatásokkal kell számolni, hanem nemzetgazdasági szinten is súlyos károkat okoz.

A lejárt kintlévőség további növekedése már a gyártók és forgalmazók jelentős részének fizetőképességét és életben maradását is veszélyezteti, hiszen a kintlévőségeiket hitelből finanszírozzák, amelynek jelentős költségei vannak. Amennyiben a helyzet nagyon rövid időn belül nem változik és a finanszírozási problémákra nem látnak megnyugtató megoldást, a gyártók és forgalmazók az egészségügyi intézmények hitelezését a továbbiakban nem tudják megoldani. A kialakult körülmények a beszállítókat olyan helyzetbe sodorhatják, hogy ők kizárólag egyidejű vagy előre fizetés esetén lesznek képesek csak a termékeiket szállítani.

A Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke, a Hungaropharma vezérigazgatója, Szabó Ferenc lapunk érdeklődésére elmondta: a kórházak a gyógyszer-nagykereskedőknél 8-9 milliárd forint, már lejárt tartozást halmoztak fel. Az állomány lassan, de folyamatosan nő, aggodalmaik szerint pedig a jelenlegi finanszírozási gondok akár ennek jelentős megugrásához is vezethetnek. Ez pedig maguknak a gyártóknak, illetve forgalmazóknak a helyzetét is megrendítheti.

Különösen azoknál lehet súlyosabb a gond, ahol a szállítások zöme kórházi. Mint Szabó elmondta, a gyógyszerforgalom 85 százalékát a patikák adják, a fennmaradó 15 százalék jut a kórházakra. Korábban is az volt jellemző, hogy a patikai forgalom (a gyógyszertárak zökkenőmentesebben fizettek) tette lehetővé, hogy "elnézőbbek" legyenek a kórházakkal szemben. Mára azonban már a gyógyszertárak sem képesek olyan jól gazdálkodni, mint korábban (2006 óta nem nőtt az árréstömegük, miközben a patikák száma kétezerről 2,4 ezerre emelkedett).