A fél ország kiakadt a reggel közölt inflációs adatokon, különösen a szolgáltatások 9,2 százalékos drágulása fájdalmas, emellett pedig a 7,1 százalékos élelmiszer inflációs is magas, igaz Nagy Márton miniszter egy szombati konferencián lényegében ezt az adatot már előre bemondta. "Az élelmiszerek esetében várható volt a további havi drágulás, a mérték mégis meglepő, különösen az árfigyelő rendszer kiterjesztése és a kiskereskedelmi üzletláncoknak küldött kormányzati üzenetek fényében" – olvasható az Erste elemzésében. A KSH adatai szerint az éves átlagos infláció 5,6 százalékos volt a januári 5,5 után. 

Az egyetlen nyertes eddig a forint

Az adatközlést gyors kormányzati intézkedés követte, korlátozni fogják 30 termék esetében a kiskereskedelmi árrést, 10 százalékban. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a Magyar Nemzeti Bank az infláció gyorsulását látva minden bizonnyal nem sieti el a kamatcsökkentéseket, ami a forint árfolyamát a januári elején látottakhoz képest jelentősen erősebb szinteken tarthatja. Az MBH a korábbi 4,6-ról 5,1 százalékra módosította az éves átlagos inflációs várakozását. 

Viszonylag jól tartja magát a forint az utóbbi napokban is az euróval szemben, de 398 körül azért mintha erős támaszokra lelt volna az euró-forint keresztárfolyam. Az inflációs adatot követően kisebb erősödést mutatott a forint árfolyama, így 399 közelében mozgott az euróval szemben a reggeli órákban – értékelték a K&H Értékpapír elemzői. 

Az ING Bank elemzői szerint egyébként az MNB mozgástere annyira lecsökkent, hogy egész évben nincs lehetőség kamatcsökkentésre.  

Rövid távon van még tér a forintnak a további erősödésre, de minden azon múlik, hogy a geopolitikai fejlemények ezt mennyire teszik lehetővé. A vártnál magasabb februári infláció szintén a forint malmára hajthatja a vizet, a hazai lazítás várható folytatása ugyanis még távolabbra tolódik – vélik a Raiffeisen Bank szakértői.

Van, ami gyengítheti a forintot

"A mai inflációs adatok hatására valószínűleg elfelejthetjük az MNB kamatcsökkentést egy időre, ami támasz a forintnak a fundamentumok oldaláról. A bizonytalanság a külpiacokat illetően továbbra is jelentős, geopolitikai feszültségek megoldatlanok maradtak. A tőzsdék az amerikai recessziós félelmek miatt sokat estek tegnap, a devizapiacokon azonban még nem látszik a kockázatkerülés erősödése. Ha ez megjelenik, az gyengítheti a forintot" – értékeltek az Erste szakértői. 

Kedd délelőtt az eurót 400, a dollárt 367 forinton jegyezték a devizapiacon.
 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!