Amint eloszlottak az amerikai elnökválasztással kapcsolatos aggodalmak, kilőttek a részvényárfolyamok és a világ legjobban követett tőzsdeindexe az S&P 500-as index új, történelmi csúcsra emelkedett. Eközben a jó hangulat lemérhető azon is, hogy a befektetők által várt volatilitásból számolt VIX index, amelyet félelemindexnek is szokás nevezni, mostanra 14,1-re, nyár óta nem látott mélypont közelébe süllyedt. A választást követően a nagy befektetési bankok sorra emelték céláraikat az S&P 500-as indexre vonatkozóan.
Vannak azonban olyan jelek, amelyek arra utalnak, a befektetők kezdenek felkészülni olyan váratlan eseményekre, amelyek komoly negatív kockázatot jelentenek a tőzsdék számára – írja összefoglaló elemzésében a Reuters.
A Nations TailDex Index, egy opciós alapú index, amely a legnagyobb forgalmú, az S&P 500-as index mozgását követő tőzsdén jegyzett befektetési alap túl nagy elmozdulása elleni fedezeti költséget méri, 13,64-re emelkedett, ami a választások utáni 6,68-as mélypontjának kétszerese. Az index most magasabb, mint az elmúlt egy év során az idő 70 százalékában volt. Eközben A Cboe Skew index, amely azt jelzi, hogy a piac mennyire érzékeli a szélsőséges árfolyammozgások valószínűségét, hétfőn 167,28-on, kéthavi csúcson zárt.
Az általános elképzelés az, hogy 80-95 százalékos esély van arra, hogy marad az alacsony volatilitás. Ezért alacsony a VIX, de most már több az olyan kockázati tényező, „tail risk”, amit figyelembe vesznek
– mondta Chris Murphy, a Susquehanna származtatott stratégiáért felelős társvezetője.
Amy Wu Silverman, az RBC Capital Markets derivatív stratégiáért felelős vezetője szerint a befektetők védekeznek az úgynevezett „fat tail” kockázatok ellen, ami az opciós szaknyelvben a szélsőséges piaci mozgások nagyobb várható valószínűségét jelenti.
Az ilyen eseményekből már kaphattak ízelítőt a befektetők a hét elején. Hétfőn Donald Trump nagy vámok kivetését ígérte Kanadára, Mexikóra és Kínára – részletezve, hogyan fogja végrehajtani kampányígéreteit, amelyek kereskedelmi háborút válthatnak ki. Bár az amerikai részvények hamar túljutottak a bejelentés okozta sokkon, Trump akciója felidézte az első hivatali ideje alatt megtapasztalt tendenciát, ami miatt akkor nagyon nagy volt a kereslet a különböző fedezeti stratégiák iránt.
A várható piaci mozgások előrejelzésében nagy szerepe van a tőzsdén az úgynevezett hangulati mutatóknak. Az ellentét analízisben hívők szerint ugyanis amikor túlságosan szélsőségessé válik a piaci hangulat valamilyen irányban, akkor nagy a valószínűsége, hogy ellentétes irányú mozgás alakulhat ki a piacon. A hosszabb ideig tartó piaci lejtmenetek e szerint rendszerint akkor ér véget, amikor a befektetők szélsőségesen pesszimistává válnak. Ez egyben ugyanis sokszor azt is jelenti, hogy aki el akart adni, az már eladott és fordítva.
Bár a hangulati mutatók többsége jelenleg nagyon optimista hozzáállást sugall a befektetők részéről, azonban még nem annyira optimistát, hogy azt teljesen szélsőségesnek lehetne nevezni.
Ez alól jelenleg van egy kivétel, ez pedig Chicagói Árutőzsde úgynevezett put/call hányadosa. Ez azt méri, hogy a piacon eladott vételi opciók értéke hogyan viszonyul az eladási opciókéhoz. Amikor a hányados nagyon alacsony, arra utal, hogy a szereplők nem tartanak nagyon piaci eséstől, illetve a szokásosnál többen vásárolnak vételi opciókat további emelkedésre számítva.
Ez a putt/call hányados 10 napos átlaga mostanra 0,82 közelébe süllyedt, ami azért elég aggasztó. Az elmúlt három évben összesen négy alkalommal csökkent ilyen szintre. Első ízben 2022 januárjában, közvetlenül a több mint félévig tartó medvepiacot megelőzően, amelynek során 10 hónap alatt 20 százalékot meghaladó értékben esett az S&P 500-as index értéke. Utána 2023 július közepén, ezt három hónapig tartó, 10 százalékos korrekció követte a piacon. A harmadik alkalommal idén július közepén csökkent le a mutató erre a szintre, akkor két hét alatt esett 10 százalékot az index. Idén szeptember végén is járt ezen a szinten a mutató, azt viszont nem követte esés.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!