A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Az emelkedésben élen járó tengerentúli S&P-500 indexet is ellepték az eladók, és napokon keresztül vészesen közeledett az októberi mélypontjához. A német DAX index piacán sem tartott sokáig az öröm, az árfolyam nagyot zuhant múlt héten. Az elmúlt napokban sikerült ugyan korrigálnia a kurzusnak, de tartós emelkedés egyelőre nem várható.

Az elmúlt hetekben tapasztalt oldalazó mozgás a technikai elemzés szemszögéből nehezen olvasható, ezért érdemesebb távolabbról megfigyelni a BUX viselkedését. A hazai tőzsdeindex grafikonjáról szűkülő mozgástér olvasható le, egyre alacsonyabb csúcsok és magasabb mélypontok rajzolódnak ki. Az alakzat bizonytalanságot jelent, de figyelembe véve, hogy a trend lefelé mutat, nagyobb az esélye a negatív kitörésnek.

A leggyengébb az OTP

Támaszok a mélypontok környékén, a 15 574−15 748 közötti résnél és 15 250 forint környékén láthatók. A leggyengébben teljesítő blue chip a hazai parketten jelenleg az OTP. A papír ismét a szeptemberi mélypontja közelébe került, és optimizmusra okot adó jelzés nem sok látható a grafikonon. Az emelkedő napok gyorsan elhalnak, az eladók nem sok teret hagynak a pozitív mozgásnak, miközben egy másik blue chip, a Mol többhavi maximum közelében jár, és a Richter is messze van a szeptemberi mélyponttól.

Az utolsó remény a csökkenő trendben a 2750 forintos támasz, amíg a szint felett mozog a kurzus, addig van esély az emelkedésre. A hét elején is 2750 forint közeléből rugaszkodott el a papír, azonban a hétfői látványos emelkedő nap ellenére sem valószínű, hogy tartósan szilárdulni tudna az árfolyam. Felfelé az 50 napos mozgóátlagot érdemes figyelni, ennek áttörésével indulhat el a kurzus 3700 forint irányába; ha viszont elesik a 2750 forint, akkor 2300-ig eshet az OTP.

Szűkül a BUX mozgástere, ám a trend lefelé mutat

Kedvezőbb képet fest a Mol árfolyama, emelkedő trendet látni a grafikonon, erre utalnak a növekvő csúcs- és mélypontok. A szeptember végi mélypontról elrugaszkodott az árfolyam, és több sikertelen kísérlet után áttörte a 17 500 forintos ellenállást. Másfél hete a megerősített szint felett stabilizálódik a kurzus, az irány felfelé mutat, a következő ellenállást 20 000 forint és a 200 napos mozgóátlag jelenti. Amíg 17 500 forint felett tartózkodik az árfolyam, addig a vételi oldalon érdemes pozíciót nyitni.

Sokat romlott a Richter

Sokat romlott az elmúlt hetekben a Richter technikai képe. Több mint egy hónapon keresztül 35 000 forint felett oldalazott az árfolyam, melyet ráadásul egy intenzív emelkedő szakasz előzött meg. A kitörésre ezért számítani lehetett, de a 200 napos mozgóátlag erősebbnek bizonyult, és két alkalommal is lepattant róla a gyógyszergyártó. Ezt követően az árfolyam erős zuhanásba kezdett, és a tegnapi kereskedésben már az 50 napos mozgóátlaggal támasztott 34 000 forintos szint is sérült. A technikai kép most lefelé mutat, ha a következő napokban nem kapunk fordulós jelzéseket, akkor a 32 000 forintnál húzódó rés tetejét is megérintheti az árfolyam.

Elesett a Telekom-támasz

Heteken keresztül a 495 forintos támasz tartotta a Telekom árfolyamát. Múlt héten viszont elesett a szint, és 480 forintig zuhant az árfolyam. Az elmúlt két napon azonban visszatesztelte a letörési pontot a távközlési cég kurzusa, melynek két olvasata lehet. Ha ismét lefordul a részény, akkor a 465 forintos mélypontig nincs megállás, amennyiben viszont sikerül 495 fölé kapaszkodnia, akkor az 530 forintos tetőt is megcélozhatja.

Rácz Balázs

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!