Az új vagyonkezelő társaság, az Erste Asset Management GmbH (EAM) az Erste Group Bank AG száz százalékos tulajdonában álló leányvállalata. Az új cégben egyesülnek a bankcsoport Ausztriában és Kelet-Közép-Európában működő befektetési társaságai, az új struktúra az Erste Group vagyonkezelő és alapkezelő vállalatainak összefogására szolgál - közölte a társaság. Az EAM maga is befektetési társaságként működik, de szélesebb körű jogosítványokkal rendelkezik a vagyonkezelés terén.

Ausztriában az EAM tulajdonába tartozik az Erste-Sparinvest KAG, az ESPA-Financial Advisors GmbH (EFA), az Erste Immobilien KAG és a Ringturm KAG. Ezek mellett a következő társaságok tartoznak az EAM kötelékébe: a magyar Erste Alapkezelő Zrt., a szlovák Asset Management Slovenskej sporitelne správ. spol., a.s., a horvát Erste Invest d.o.o, a román S.A.I. Erste Asset Management S.A., valamint a német Erste-Sparinvest Deutschland GmbH. A tervek szerint a cseh Investicní spolecnost Ceské sporitelny, a.s. az idei esztendő végéig, a szerb Erste Invest a.d. Belgrad pedig azt követően csatlakozik. A vállalatcsoport mintegy 300 főt foglalkoztat majd.

Mivel a nyugdíj-megtakarítási rendszerek a kelet-közép-európai országok zömében még gyerekcipőben járnak, de a magán- és intézményi befektetők befektetési igényei hasonlóak a fejlett rendszerek igényeihez, Heinz Bednar, az EAM vezérigazgatója óriási növekedési potenciált lát a régióban. A rendelkezésünkre álló felmérések világos összefüggést jeleznek a GDP-növekedés és az alapok piacának fellendülése között. Nagyjából 10 ezer eurós fejenkénti GDP-szinttől kezdődően az alapokban kezelt vagyon volumene hirtelen megugrik - állítja Bednar.

Az osztrákok fejenként átlag 15 ezer euró befektetéssel rendelkeznek különféle alapokban, míg ugyanez a mutató Magyarországon jelenleg mintegy 1000 euró környékén áll, Romániában pedig mindössze 11 eurót ér el. Ennél fogva, a válság ellenére az egész bankcsoport új befektetések volumenére vonatkozó potenciálja rendkívül magas marad az elkövetkezendő tíz év során.

A vezérigazgató elmondta, hogy az EAM alaptevékenysége magába foglalja az alapkezelői tevékenységet az euróövezeti államkötvények, kelet-közép-európai részvények és kötvények, feltörekvő piaci alapok, valamint etikai, fenntarthatósági szempontokhoz igazított befektetések, helyi befektetési alapok vonatkozásában, valamint az abszolút hozamra irányuló stratégia mentén, illetve anélkül kezelt portfóliókat.

Kelet-Közép-Európában a nyugdíjpénztárak, valamint a vállalati és magánnyugdíjpénztárak még kezdeteges állapotban vannak. 2015-ig a nyugdíjpénztárakba befektetett tőke a várakozások szerint évi 10-15 százalékkal 200 milliárd euróra nő - mondta Christian Schön igazgatósági tag, aki október 1-jével távozott a Deutsche Bank alapkezelőjétől, a DWS-től, hogy az EAM csapatához csatlakozzon.

Viszonylag feltáratlan üzleti területnek számít a kelet-közép-európai jegybankok számára specifikus befektetési megoldások kidolgozása. A szóban forgó intézmények mintegy 150 milliárd euró értékű devizatartalékkal rendelkeznek, ami egyedi pénzpiaci stratégiát kíván - áll a pénzintézet közleményében.