Az egykori Csehszlovákia (Cseh Köztársaság és Szlovákia) a régi keleti blokk maradványából, mára a világ egyik legnagyobb autógyártó régiójává vált – kezdi írását a Bloomberg.
Az Európa Detroitjaként ismertté vált terület azonban 2024-et átalakulással kezdi, mivel az elektromos járművekre való átállás felgyorsul, és az Európai Unió a hazai gyártást támogatja. Azonban a felzárkózás helyett a kihívás az lesz, hogy elkerüljék a lemaradást és a gazdaság dinamikusan növekvő teljesítményének aláásását.
Kapcsolódó
Az autógyártók nagy összegeket fektetnek be az elektromos autókra való átállásba. A Volkswagen AG 2025 után kezdi meg a teljesen elektromos SUV modellek gyártását Szlovákiában, míg a Volvo egy új üzemet épít Kassa közelében, ahol 2026-tól kezdődően elektromos járműveket (EV-ket) fognak gyártani. A kérdés az, hogy mi lesz a beszállítók hatalmas hálózatával, amelyek az iparág gerincét alkotják.
A legrosszabb esetben akár 85 ezer szlovákiai munkahely – ami a munkaerő 4,5 százaléka – is megszűnhet az elektromobilitásra való átállással
– derül ki a Pozsonyban működő GLOBSEC tanulmányából.
Az átálláshoz akkumulátorgyárakat kell építeni
Csehországban a miniszterelnök stratégiai prioritásként kezelte a helyi autóipar átállásának segítését. Szlovákiához hasonlóan az ország is több szakaszban tárgyal potenciális befektetőkkel akkumulátorgyárak építéséről, bár egyikük sem közelíti meg Magyarország és Lengyelország vonzerejét.
Szlovákiában és a Cseh Köztársaságban fejenként több autót gyártanak, mint bárhol máshol a világon. Exportjuk legalább negyede az autógyáraktól függ, ami az elmúlt két évtizedben Szlovákiában átlagosan 3,5 százalékos, a Cseh Köztársaságban pedig 2,4 százalékos gazdasági növekedést eredményezett, ami magasabb, mint az EU átlaga.
Szlovákia ipari termelésének fele az autógyártóktól és beszállítóiktól származik. A Szlovákia területén található autógyártók és autóipari beszállítók összesen 260 ezer embert foglalkoztat, míg Csehországban az ágazatban foglalkoztatottak szám csaknem a kétszerese ennek.
Az autógyártókat támogató vállalatok százai vannak szétszórva a Cseh Köztársaságban és Szlovákiában, akik most próbálják megtartani a megrendeléseket és a munkahelyeket az iparágban. A nyomás abból a tényből ered, hogy egy hagyományos autó hajtásláncában mintegy 200 mozgó alkatrész van, míg egy elektromos autóban ennek tizede.
Az EU-ra mutogatnak
A kritikusok az EU-t hibáztatják az iparág aláásásáért. Zdenek Zajicek, a cseh ipari szövetség vezetője szerint az átállás túl gyors, és a vállalatoknak még nehezebb lesz versenyezniük Kínával.
Európa nagy tempót vett fel, és olyan irányba indult el, amely bizonyos értelemben hátrányos helyzetbe hoz minket más kontinensekkel szemben
– mondta egy novemberben online közzétett interjúban.
Egyes vállalatok már érzik a változás szelét: van olyan sebességváltó gyártó, ahol októberben 192 alkalmazottat bocsátottak el a növekvő költségek miatt. Egy másik beszállító, azt mondta, hogy meg kell felelnie az EU zöld kritériumainak, amelyeket a kínai versenytársak nem teljesítenek.
Csehország és Szlovákia azt kockáztatja, hogy lemarad a befektetők vonzása terén, akik elektromos akkumulátorgyárakat építenének. Magyarországon és Lengyelországban közel egy tucat gyár már termel vagy épül.
Vazil Hudak, Szlovákia volt gazdasági minisztere és a GLOBSEC agytröszt alelnöke szerint a probléma az,
hogy ha az autógyártók a bővítés mellett döntenek, akkor az új gyártást oda irányíthatják, ahol a közelben vannak akkumulátor-beszállítók.
A Volkswagen novemberben azt mondta, hogy jelenleg „nincs üzleti indok” egy újabb akkumulátorgyár létesítésére, miután más európai és kanadai telephelyeket is kiválasztott.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat
Megszületett a döntés: elárasztja olajjal a piacot az OPEC

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Szívszaggató szertartáson helyezték végső nyugalomra Diogo Jotát és öccsét

Kész rémálom most az utazás, orbitális sorok kígyóznak az autópályákon

Mennyibe kerül most Horvátország? Itt az idei nyaralás teljes árlistája

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Táborozó gyerkekeket nyelt el a villámárvíz, minden perc számít
