Visszatér a kezdetekhez 31. festményárverésével az Abigail Galéria, legalábbis ami a helyszínt illeti. Nem is volt kérdés, hogy amint véget ér a MOM Kulturális Központ felújítása, újra itt lesznek az aukciók − mondta Hajdú Katalin, az Abigail vezetője. December 4-én este 226 tétel kerül kalapács alá, a fő darabok közül az egyik Aba-Novák Vilmos fiatal lányt ábrázoló portréja − a húszas évek eleji útkeresés jellegzetes képe −, 13 milliós kezdéssel. Schönberger Armand Házak a budai domboldalon című 1929-es városképe 9,5 milliós kikiáltást kapott. Perlrott-Csaba Vilmos egy 1935-ös, a feleségéről festett aktjával van jelen, ez 2,4 millió forintért szerezhető meg. Van egy Czóbel-csendélet 3 millióért, Farkas István Olvasó férfi című portréja egykor Deák Dénes gyűjteményében volt, most 2,6 millió az ára.
Kiemelt helyet kapott a kiállításon Maticska Jenő Nagybányai ligetrészlete 3,4 millióért. A 21 évesen meghalt művész körülbelül 100 képet festett, ezek ritkán bukkannak fel a műkereskedelemben. Erdélyi Ferenc Irgalmasság című, 3,6 millió forintra tartott 1928-as műve is kuriózum: a szimbolikus, biblikus témákat választó festő munkái az utóbbi hat-hét évben kerülnek elő (lényegében amióta Molnos Péter írt róla egy tanulmányt). Schadl János Ferenczy Károly tanítványaként indult, később csatlakozott az aktivistákhoz. A tatai malom télen címet viselő expresszionista olajképe 3,8 millió forintról indul.
Az Abigail hagyományaihoz híven bőven találhatnak anyagot a geometrikus alkotások gyűjtői. Több munka is van Párizsban élő latin-amerikai művészektől, köztük az argentin Gaudin Bolivar 2002-es munkája 2,6 millió forintért. A tavaly elhunyt Carmelo Arden Quin 1995-ös vászna 2,8 millió forint. Gyarmathy Tihamértól több művet is árvereznek, 1-2 millió körüli árakon.
Jelen vannak a Párizsban alkotó magyarok is, köztük Nem's Judith, Joseph Kadar, Beöthy István, Reigl Judit − tőle egy a főiskolás éveiből származó, kartonra festett olaj tájkép rendkívül alacsonyan, 150 ezerről indul.
A hazai kortársak közül Fehér Lászlótól egy 2009-es mű 900 ezerért, a Kínai papírsárkány 850 ezerért vihető el. El Kazovszkij Mediterrán emlékműve a nyolcvanas évekből 1,1 millió, a Pihenő párka 750 ezer.
A szobrok sorában vannak olyan klasszikusok, mint Medgyessy Ferenc Debreceni Vénusza 1,2 millióért, illetve modernek, mint a marosvásárhelyi Rozsnyay Béla acél csodapókja 180 ezerért vagy Haraszty István Család című krómacél mobilja 80 ezerért. A galéria által képviselt Sárközy Pál−Werner Hornung művészpárostól ezúttal a 2006-os Fashion victim szerezhető meg, kikiáltási ára 1,4 millió forint.
Jankó Judit
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Gyerekrablók tartják rettegésben az országot, kitört a pánik

Van 4500 millió forint a lakosságnál, Varga Mihály dönt, meddig maradhat ott

Teljes vasúti leállás az egész országban, az oroszok hackelhették meg a rendszert

Nem vesződnek az árrésstoppal, jöhet az állami boltlánc

Kitiltanák a villanyautót egy társasházból, itt az újabb konfliktusforrás

Kíméletlenül pusztít a rettegett betegség

Változik a saját autó birtoklásának szabálya

200 millió forintos lakások kerültek fókuszba a XII. kerületben

Bóka János kioktatta Brüsszelt: így kéne működnie az EU-nak
