Az Európai Unió június 6-tól magasabb vámokat készül bevezetni az ukrán termékek importjára – jelentette diplomáciai forrásokra hivatkozva a brit Financial Times.

A javaslat, amelyet nemrég küldtek el az uniós tagállamoknak, drasztikusan csökkentené a mezőgazdasági termékek vámmentes kvótáit – ami gyakorlatilag a mentőövet jelenti Ukrajna gazdálkodói és költségvetése számára. 

Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy az éves vámmentes kvótát 12 havi kvótára osztja fel, ezzel is csökkentve az ukrán áruk importját

– közölték diplomaták.

Az EU-nak egy jó ideje szabadkereskedelmi megállapodása van Ukrajnával, de Moszkva 2022-es inváziója után továbbment, és ideiglenesen felfüggesztette a fennmaradó vámokat is. A jelentés szerint ezek a megállapodások június 6-án lejárnak, és az EU azt tervezi, hogy „átmeneti intézkedésekkel” váltja fel őket.

Búzát aratnak 2022. augusztus 5-én Ukrajna Hmelnickij régiójában
Búzát aratnak 2022. augusztus 5-én Ukrajna Hmelnickij régiójában
Kép: Getty Images, Alexey Furman

A vámmentes megállapodás Ukrajna baromfi-, búza- és cukortermékeire vonatkozott, amelyek nagy része EU-országokon keresztül haladt tovább Afrikába és Ázsiába – legalábbis elvileg. A lengyel vagy francia gazdák mást sejtettek és persze az élükre álló politikusokok segítségével hamarosan

az ukrán exporton verték el a port a belföldi árak csökkenése miatt. 

A lapnak nyilatkozó diplomaták szerint az ukrán importkedvezmények eltörléséről szóló döntés nagyrészt Lengyelország lobbijának volt köszönhető. A vasárnapi elnökválasztás előtt Varsó állítólag arra kérte a Bizottságot, hogy

halassza el a Kijevvel folytatott, rendkívül népszerűtlen kereskedelmi tárgyalásokat, hogy ezzel is csökkentse Karol Nawrocki ellenzéki jelölt esélyeit. 

Hogy az Ukrajna számára kedvező megállapodásokat nem kívánják meghosszabbítani, azt már Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője is elismerte.

Itt vannak az újabb szankciók

Közben a az uniós tagállamok EU-hoz delegált nagykövetei szerdán újabb korlátozó intézkedésekről állapodtak meg Oroszországgal szemben – ezzel is nyomás gyakorolva  Moszkvára az elvileg csütörtökön kezdődő isztambuli béketárgyalások előtt.

Az új szankciós csomag a sorban a 17. azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában lerohanta Ukrajnát.

Nagyrészt újabb vízumkorlátozásokat és vagyonbefagyasztást tartalmaz magas rangú orosz politikusok és üzletemberek számára.

Ezen kívül exporttilalmat rendel el a fegyverek gyártásához használt vegyi anyagokra, kereskedelmi korlátozásokat több tucat, a szankciók megkerülésében részt vevő vállalatra, valamint listára vették az orosz „árnyékflotta” 200 olajszállító tankerhajóját.

Orbán Viktor nem vétózott, Robert Fico sem

Magyarország és Szlovákia, az unió két leginkább Moszkva-pártinak számító országa, ami nem független attól, hogy továbbra is nagymértékben rá vannak utalva az orosz energiaimportra. Áltatlában ágállnak minden szankció ellen, ám ezt a csomagot is megszavazták

már csak a viszonylagos gyengesége miatt is

– hangoztatták uniós diplomaták az Euractiv tudósítása szerint. 

„Orbán-biztos” orosz szankciókat tervezgetnek az uniós államok

Olyan megoldáson gondolkodik az uniós tagállamok egy része, amellyel megakadályozhatnák, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök megvétózza az orosz szankciók szigorítását. Van is egy ötletük erre. >>>

Svédország és Litvánia pénzügyminiszterei viszont már 18. szankciós csomagon gondolkodnak, mondván, Oroszország figyelmen kívül hagyta az EU hétfőn kitűzött 30 napos tűzszüneti ultimátumát.

Valdis Dombrovskis gazdasági biztos már azt is kijelentette, hogy Brüsszel „készen áll arra, hogy továbbra is nyomást gyakoroljon az agresszorra, Oroszországra, mind új szankciók, mind a meglévő korlátozó intézkedések szigorúbb végrehajtása révén”, arra az esetre ha miattuk nem születne meg a békemegállapodás. Dombrovskis hozzátette, hogy „az orosz hadigépezet bevételeinek csökkentésének leghatékonyabb módja” Moszkva energiaexportból származó bevételeinek korlátozása.

Az új szankciócsomagot hivatalosan május 20-án hagyják jóvá az uniós külügyminiszterek Brüsszelben.