A legvagyonosabb ügyfelek is aggódnak a rossz hírek miatt, és tudni szeretnék, hogy az miként hat a családi vállalkozásukra - mondják az amerikai vagyonos családi cégek tanácsadói. Hasonlóan a középosztálybeli családokhoz, ők is a pénzügyi tervezésre helyezik most a hangsúlyt - cikkez a The New York Times.

Mielőtt a markunkba nevetünk, gondoljunk bele, hogy az ő működésük ránk is hatással lehet - fogalmaz a cikk szerzője. Mint írja, amikor a szupergazdagok megfáznak, akkor a többiek sertésinfluenzát kapnak. Ők azok ugyanis, akik finanszírozzák az új cégeket, amelyek létrehoznak új munkahelyeket, vagy befektetéseikkel támogatják a létező vállalatokat - szétszórva vagyonukat a gazdaságban.

Egy kutatás szerint a szupergazdagok is félnek a bizonytalanságtól. A 108 ultragazdag családnak - a gazdasági és pénzügyi piac meghatározó szereplőinek - mintegy felét keresték meg augusztusban, hogy felmérjék, mitől aggódnak leginkább. Kiderült, hogy legjobban a pénzügyi piacokba való kormányzati beavatkozástól tartanak illetve a kereskedelmi ingatlanok piacának visszaesésétől félnek.

A szupergazdagok hagyományosan a családi dinamikára koncentrálnak, mióta a vagyonuk nagy része függ a családtagjaik jövedelmétől. Ugyanakkor a vagyonuk hirtelen visszaesése - mégha dollármilliárdok százai is maradnak nekik - elgondolkodtatja őket. Számukra a rossz hírek azok, amelyek bizonytalanságot szülnek az amerikai gazdaságban, a jobb hírek pedig, amelyek révén úgy látják, hogy a családjuk olyan úton van, amelyből egy átlagpolgár is tanulhat.

Nem csak a pénz okoz gondot

A családoknak az is problémát okozhat, hogy miként különböztessék meg a rokonokat a költéseket, a megtakarításokat és a beruházásokat illetően. Amikor a hitelpiacok befagytak és a részvénypiacok összedőltek, nem minden családtag értett egyet abban, hogy meg kell húzni a nadrágszíjat, ami súrlódást okozhatott.

Manapság sok családi cégben a családtagok egyaránt kiveszik részüket a vállalat működésében, míg régebben ha egy cég küszködött, a patriárka gyakran finanszírozta a hiányt. Ma inkább a családi dinamika játszik nagy szerepet a döntésekben. Míg korábban a fiataloknak nem volt beleszólása a pénzügyi tervekbe, napjainkban már szembe mehetnek a család fejének akaratával.

Kockázatként tekintenek a szupergazdagok a kormányati intézkedésekre és a megnövekedett szabályozásra is, hiszen még nem tudják, hogy milyen hatással lehet rájuk. Emiatt az látható, hogy a tavalyi évtől kezdve egyre inkább aggódnak a jövőjük miatt. A tanácsadók szerint ugyanakkor nem szabad csak a változtatások kedvéért változtatniuk bizonyos dolgokon, ehelyett arra van szükség, hogy kigondolják, egyáltalán milyen intézkedéseket érdemes hozniuk.

Vissza kell térni az alapokhoz, és el kell dönteni a családoknak, hogy mire van szükségük, mit kell másképpen tenniük, mik a családi célok - mondják a tanácsadók. Hozzáteszik: ők is csak emberek, sokszor túl hamar adnak el és túl magas áron vásárolnak. Talán a legnagyobb különbség, hogy míg régebben azt monták: megveszem A-t és B-t, most a krízis idején pedig azt, hogy megvásárolom A-t vagy B-t. A gond csak akkor van, ha a család egyes tagjai A és B megvételét sem támogatják. Ha ez megoldatlan marad, a sebek elgennyesedhetnek.

Nincs többé könnyű pénz

A jelzáloghitelek összeomlásához elsősorban az vezetett, hogy a bankok úgy adtak kölcsönöket a lakásvásárlásokhoz, hogy nem vizsgálták meg az ügyfelek hitelképességét. A szupergazdagoknak is volt egy saját verziójuk erre: ingatlanok vásárlása esetén az egyén vagyonának értékét megvizsgálták a bankok, de az épület értékét, amire felvettek kölcsönt, nem nézték. Így a szupergazdagok gyorsan hozzájuthattak olyan eszközökhöz, mint az ingatlantulajdon vagy a biztosítások.

Ma viszont attól tartanak a vagyonosok, hogy nem tudnak majd kölcsönöket felvenni ilyen célból, mivel a bankok szigorítják a feltételeket - írja a New York Times. A tanácsadók egyetértenek abban is, hogy az ügyfeleik haboznak kereskedelmi ingatlanokat venni, mivel félnek, hogy azok értéke elveszhet egy még nagyobb lakáspiaci összeomlás következtében. Ugyanakkor ha a mostani haszonbérleti szerződések lejárnak és nem újítják meg azokat, az épülettulajdonosok gondban lesznek a kölcsönök visszafizetésével. Várhatóan a jövő év és a 2010-es esztendő lesz a legrosszabb év a kereskedelmi ingatlantulajdonosok számára.

A szupergazdagok így az ingatlanvételek helyett inkább arra koncentrálnak, hogy legyen készpénz a kezükben. Pár évvel ezelőtt pedig a bankok még azt tanácsolták a vagyonosoknak, hogy száz százalékos tulajdonnal rendelkezzenek az invesztált vagyonukban, hogy előnyt szerezzenek a haszonból, hiszen ha szükségük volt készpénzre, alacsony kamattal tudtak fölvenni hitelt - régebben ez még könnyen mehetett nekik.