Egyre gyakrabban lehet találkozni az interneten egy bejegyzéssel, mely szerint a kormányfő megtorpedózta uniós minimálbér bevezetését- A Facebookon terjedő, "Szó sem lehet Európai Uniós minimálbérről, a magyaroknak elég bőven a fizetésük" című álhír szerzői egy meg nem történt EP-meghallgatásra fűzték fel, ahol a magyar miniszterelnököt kérdezték a tagállamok vezetői. Az írás szerint Orbán azzal érvelt, hogy a magyar háztartások - a legújabb statisztikák szerint - 13 millió forint félretett pénzzel rendelkeznek, az itt élők elégedettek a fizetésükkel.
Az egyik homályos hátterű "hírportál" a következőképp vezeti fel az álhírt: "Nincs tervben egységes európai uniós minimálbér, miután túl nagyok a gazdasági különbségek a tagállamok között - közölte keddi európai parlamenti (EP-) meghallgatásán Orbán Viktor. Mint mondta, a minimálbérek nem lehetnek azonosak EU-szerte, azonban bizonyos minimális kritériumszinteket kell meghatározni, figyelembe véve a helyi megélhetési költségeket, illetve folyamatosan egyeztetve a tagállamokkal és az érintett szereplőkkel".
Kapcsolódó
A kamuhír úgy végződik: mivel Orbán szerint ezek az számok "a gazdag nyugaton is megállják a helyüket", elutasítja az egységes, uniós minimálbért, hiszen azzal a magyarok csak rosszabbul járnának.
A hvg.hu szerint nem tudni, hányan kattintották le a cikket, de az biztos, hogy minden kattintás profithoz juttatja a készítőit. Ugyanis a legtöbb ilyen gyanús oldal tele van reklámokkal. Tavaly például hasonló oldalakon terjedt egy sokak által komolyan vett álhír, mely szerint a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) 2,5 millió forintos vissza nem térítendő és alanyi jogon járó lakásfelújítási támogatást nyújt magyar állampolgároknak a helyi önkormányzatokon keresztül.
Hasonló mondatok hangzottak el a minimálbérről, csak épp nem Orbán szájából
Nincs tervben egységes európai uniós minimálbér, miután túl nagyok a gazdasági különbségek a tagállamok között - jelentette be október 1-én európai parlamenti (EP-) meghallgatásán a munkahelyteremtésért felelős biztosnak jelölt Nicolas Schmit. A minimálbérek nem lehetnek azonosak EU-szerte, azonban bizonyos minimális kritériumszinteket kell meghatározni, figyelembe véve a helyi megélhetési költségeket, illetve folyamatosan egyeztetve a tagállamokkal és az érintett szereplőkkel - mondta egyebek közt a luxemburgi szociáldemokrata politikus. A meghallgatáson természetesen nem volt jelen a magyar miniszterelnök.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!