Óriási a szakadék aközött, amit a vezetők gondolnak a munkavállalói élményről, és amit a számok mutatnak – derül ki a Capgemini Kutatóintézet felméréséből. A nemzetközi kutatásban 750 vállalat 2250 dolgozóját kérdezték a munkahelyi élményeiről, köztük 750 vezetőt és 1500 beosztottat. Az eredményekből az látszik, hogy a vezetők túl optimisták a dolgozók munkahelyi elégedettségét illetően.

Felmondási hullám jöhet

A nem vezető beosztásban dolgozók 28 százaléka állítja, hogy jól érzi magát a munkahelyén, míg a vezetők 92 százalék szerint a munkavállalók jól érzik magukat a munkahelyükön.

A munkavállalók 65 százaléka, a menedzsereknek pedig 61 százaléka a munka-magánélet egyensúlyt jelölte meg a munkahelyi élmény leginkább meghatározó elemeként. A dolgozók 29 százaléka érzi úgy, hogy időt tud szakítani a szabadidejére, míg 28 százalék szerint a munkaidejük elég rugalmas ahhoz, hogy egyensúlyt tudjanak teremteni munka és magánélet között.

Az egyik legérdekesebb adat, hogy a munkavállalók 34 százaléka tervezi egy éven belül elhagyni jelenlegi munkahelyét. Ennek a csoportnak a kétharmada 3-9 hónapon belül tervez váltani, de ami még árulkodóbb:

52 százalékuk akkor is munkát váltana, ha ugyanazt a munkát ajánlanák fel neki egy másik vállalatnál a jelenlegivel megegyező fizetés mellett.

A dolgozók jelenleg a távmunka és a jelenléti munkavégzés között egyensúlyoznak, a kutatás szerint azonban a cégeknek még nagyobb hangsúlyt kell fektetniük rugalmas munkaidőre. A távmunkával elégedettek közel fele, 48 százaléka érzi jól magát a munkahelyén, a menedzserek között ez az arány 87 százalék, ez tehát erős megtartó tényezőnek bizonyult.