A BÉT honlapján olvasható befektetői tájékoztató mindössze zárójelben jegyzi meg: "a rövidre eladás, vagyis kölcsön vett papír értékesítése azzal a céllal, hogy majd olcsóbban visszavegyük, Magyarországon igen nehézkes a részvénypiacon". Márpedig csökkenő árfolyamok mellett nyerni csak akkor tudunk, ha először drágán adunk el, majd olcsón veszünk - erre a stratégiára épülnek a különféle shortügyletek, napon belül és napon túl egyaránt.
A napon belüli shortolás itthon is széles körben elterjedt, a brókercégek által gyakran felkínált stratégia, napon túl azonban - többek között a törvényi szabályozatlanság, illetve az árjegyzők hiánya miatt - nem alkalmazható az a külföldön bevett módszer, amelynek alapja egy egyszerű szerződés kölcsönadó (általában egy erre szakosodott befektetési bank) és kölcsönvevő között, díja pedig mindössze a kölcsönadási szerződésben meghatározott díj. Elvben a short megoldható egy részvény határidős eladásával is, ám mivel idehaza a határidős piac - leszámítva a BUX-piacot - rendkívül illikvid, a gyakorlatban nehezen kivitelezhető.
Ehhez nálunk a befektetőnek szüksége van brókercége közbenjárására, s természetesen állnia kell az ezzel kapcsolatos költségeket is. Ha úgy döntünk, hogy hosszabb távon shortolni akarunk egy részvényt, brókercégünk kapcsolatba lép egy intézményi befektetővel, s egyéni megállapodás alapján kölcsönszerződést köt az adott részvényre. (Egyes tőzsdei szolgáltatók intézményi befektető bevonása nélkül, saját részvényállományukból is képesek kölcsönözni.) Amennyiben a kívánt mennyiségű papírt az intézmény nélkülözni tudja, adott határidőre kölcsönadja azt a brókercégnek, amely értékesíti azt az azonnali (prompt) piacon - és intézménytől függően az ügylet jutalékát felszámolja a befektetőnek.
Az eladásból befolyt összeget a brókercég szabadon befekteti, általában rövid lejáratú állampapírba vagy más, biztos hozamot garantáló, kockázatmentes eszközbe. Az ebből származó haszonból fedezik a kölcsönvétel költségeit, amelyek általában alacsonyabbak az adott időszakra szóló állampapírhozamoknál, így a brókercégnek ebből is haszna keletkezik.
Ezzel párhuzamosan a brókercég a határidős piacon megállapodást köt a befektetővel a korábban megállapodott határidőre a termék visszavételéről, általában a prompt piaci áron, az átkötési díjat természetesen a befektető számlájára terhelve. Ezt követően a befektető számára nincs más hátra, mint árgus szemekkel lesni az azonnali piaci árfolyamok alakulását, s reménykedni abban, hogy a határidő lejárta előtt a megállapodott ár alá csökken a jegyzés, így nyereséggel tudja lezárni az ügyletet. (A sok kötésnek és a tranzakció során felszámított különböző díjaknak és viszonylag magas kamatoknak köszönhetően a brókercégek viszont biztosan szépen kaszálnak az ügyleten - miközben a technika biztosítja számukra a szinte teljes kockázatmentességet).
Így szól az elv, ám a gyakorlat ennél sokkal kacifántosabb helyzeteket produkál; Németh István a Cashline Értékpapír Zrt.-nél kérdésünkre elmondta, hogy egy túlvett piacon még a négy blue chip határidős kereskedelme sem mindig megoldható, ilyenkor egyedül a teljes piac shortolására van lehetőség. Az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője, Varjú Péter ennél is sarkosabban fogalmazott: az árfolyamesésre játszók számára jelenleg egyedül a decemberi határidős BUX-short kínál jó megoldást, hiszen a határidős piac ezt leszámítva illikvid, ellenoldali pozíció másutt nem alakul ki.
Jóllehet, mint megtudtuk, az Erste intézményi "kölcsönadóként" maga is hozzájárul a shortolás eme - korlátozott - gyakorlatának fenntartásához, saját ügyfelei számára nem javasolja a technikát az irányadó index shortolásán kívül. A Quaestornál azonban, ahol saját számlán fenntartott állomány terhére kölcsönöznek, lehetőség van a részvények rövid eladására is, ám csak a két legrövidebb, azaz az éppen érvényben levő, illetve az azt követő határidőre - hívta fel a figyelmet Benyes Attila, a határidős üzletág vezetője, hozzátéve, hogy természetesen lehetőség van átkötéssel a pozíció továbbgördítésére is.
Több név nélkül nyilatkozó szakember egybehangzó véleménye szerint a válság kitörése óta az intézményi szereplők ódzkodnak a kölcsönadástól, így pedig nehezen megoldható a kölcsönpapírból megvalósított shortolás. Ez a helyzet természetesen áthidalható lenne egy - vagy akár több - határidős piaci árjegyzést vállaló szolgáltatóval, ám Magyarországon erre a feladatra, úgy tűnik, nem akad jelentkező, sőt a szereplők többsége - a befektetőket leszámítva - ellenérdekelt a rendszer megújításában.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Putyin tombolhat, nagy bajban aranytojást tojó tyúkja

Jönnek az új automaták, eltűnik a készpénz a bankokból
Kína rettenetes új fegyvere átírhatja a partraszállás szabályait

Döntöttek: a nőket is behívják kötelező katonai szolgálatra

Magyarországon bujkáló ismerős arc tűnik fel a MNB-s kavarásban

Kanada mint az EU tagja? Mindenki hatalmasat nyerhetne az „üzleten”, Trumpot kivéve

Változik a saját autó birtoklásának szabálya

Elképesztő újítást vetett be a Windows: szó szerint elképesztő

Szintet lépett a szuverenitásharc, milliárdos hálózatot vettek célba Lánczi Tamásék
