Négy évvel a program megindulása után hamarosan véget ér az ECB akciója, amellyel a köhögő európai gazdaságba akart életet lehelni, s amely során összesen 2600 milliárd eurónyi európai államkötvényt vásárolt. A bank vezető testületének ma kezdődött kétnapos ülése után a piaci szereplők leginkább arra lesznek majd kíváncsiak, hogyan tovább.
Maga a program nem volt egyedülálló a világban, hiszen hasonló, unortodoxnak nevezett programokat futtatott az amerikai Fed, a brit Banik of England és futtat már régóta a japán jegybank a Bank of Japan is. Azonban talán egyik nagybank vezetésének sem kellett ezzel kapcsolatban olyan komplex kritikákkal szembesülni, mint az európai jegybank vezetésének - írja összefoglalójában a Financial Times.
Az eurózónán belül a hagyományosan prudensebb költségvetési politikát folytató északi tagállamok ugyanis nehezen nyelték le a békát, hogy a programon keresztül gyakorlatilag ők finanszírozzák a lazább déli államok adósságát. Draghinak sikerült a programot keresztülvernie ennek ellenére, azonban most, hogy kifut, nem kevésbé nehéz döntést kell hozni arról, hogy érjen véget és milyen gyorsan térjen vissza az ECB a normális monetáris politikához, amelyben nincsen kvantitatív lazítás és nulla alatti kamatszint.
A piaci szereplő arra számítanak, hogy az ECB elnöke olyan üzenetet fogalmaz majd meg, amelynek lényege, hogy még évekre vagyunk az eurózónában a monetáris politika normalizálódásától. Ez azért lenne fontos, mert a piac nehezebben birkózna meg egy a korábbinál gyorsabban szigorító ECB képével, különösen úgy, hogy az infláció ismét nem akar beindulni, a gazdaság növekedés viszont lassul az eurózónában. Mindezt úgy, hogy közben olyan fontos, a régió gazdasági teljesítményét alapvetően befolyásoló kérdések nyitottak még például, mint a brexit mikéntje és az amerikai-kínai kereskedelmi háború kimenetele.
Az, hogy az ECB abbahagyja a kötvények vásárlását, nem jelenti azt, hogy szigorítani is kezdene. A lejáró kötvényekből befolyó pénzt jelenleg újra befekteti Európa központi bankja, így nem szív ki likviditást az európai pénzügyi rendszerből, igaz, mostantól már nem is pumpál abba többet. A brit pénzügyi lap szerint az enyhe hangvételt erősítheti holnap, ha az ECB úgy fogalmaz majd, hogy a kötvényekből befolyó pénz újra befektetése mindaddig tartani fog, amíg a jelenleginél erősebb nem lesz az eurózóna gazdasága. Piaci szereplők eközben azt is nézik, hogy milyen arányban fektet majd be az új kötvények vásárlásánál az ECB. Az ugyanis a vásárlások során egy kulcsot alkalmaz a tekintetben, hogy melyik tagállam kötvényeiből mennyit vásároljon, s ezeket a kulcsokat a GDP és a lakosságszám alapján határozzák meg.
A probléma csak az, hogy az elmúlt években a német gazdaság jobban teljesített például mint az olasz, s ezért a most novemberben kiigazított új kulcsok szerint a korábbinál többet kéne költeni a német kötvényekre, mint az olaszokra. Mindezt úgy, hogy eközben az olasz kötvénypiac a legnagyobb, tekintve hogy a német költségvetés már egy jó ideje többletet tud felmutatni. Persze az ECB-nek megvan a lehetősége eltérni a súlyoktól - emelik ki az ezzel foglalkozó elemzések.
Ami szinte biztosnak látszik az az, hogy egyelőre nem kell rettegni a nulla közeli eurókamatok emelkedésétől, legalábbis ha az ECB-n múlik. Az év első felében az ECB több tisztségviselője is arra tett utalásokat, hogy legkésőbb 2019 közepétől megindulhat a kamatok emelése az eurózónában. Nos, a piac ezt már nem így látja, az elemzők szerint a jelenlegi határidős piaci jegyzések azt mutatják, hogy a befektetők nem számítanak kamatemelésre 2020 előtt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Volt értelme hadat üzenni a Revolutnak: hasít a BinX, magyar neobank
Most éppen tűzszünet: hova tűnt 400 kilónyi iráni urán, ami tovább dúsítva tíz atombombára lenne elég?

Csalódtak a nyugdíjasok, nem ilyen utalványt akartak

Új modell jön az egészségügyben – Le kell cserélni a biankó csekkeket
Elérte Velence, amit akart: nem ott tartja esküvőjét a milliárdos Jeff Bezos
A bűnözés fellegvára lett az önkiszolgáló kassza

Lavrov őrjöng: szerinte könyörög a nyugat a tűzszünetért

Most váltson eurót a nyaraláshoz, ha jót akar magának

Dollármillárdos, atommal fenyegetett, most meg egy bunkerben várja a sorsát: ismerjék meg Irán legfőbb vezetőjét
