Nem volt rossz hónapja áprilisban sem a hazai befektetési alapoknak, de az összesített állomány csak szerény mértékben, összesen 0,7 százalékkal tudott nőni.

Mindez aligha lehet véletlen, április eleje nagyon durva időszak volt a piacokon, a hónap rögtön a Donald Trump -féle liberation dayjel indult, ami 20 százalékos (igaz azóta visszakorrigált) őrült szakadást eredményezett az amerikai részvénypiacon. A 0,7 százalékos állománynövekedés hatására az összes kezelt vagyon 18 666 milliárd forintra nőtt - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége csütörtökön publikált statisztikáiból.

Ugyanakkor a szélesebb befektetői réteg számára elérhető nyilvános, nyíltvégű alapokban visszaesés történt, 10 910 milliárd forintról 10 882 milliárdra. 

A nettó értékesítés (a megvett és eladott befektetési jegyek különbözete) nem hozott hatalmas mozgásokat, szembetűnő viszont, hogy a rövid kötvényalapokból tovább folytatódott a kivonulás, ezúttal ez nettó 48 milliárd forintos mínuszt eredményezett. A kép összességében inkább vegyes, hiszen számos kategóriánál láthatunk kisebb-nagyobb kiáramlást, de a tőkebeáramlások abszolút értékben 63 milliárd forinttal meghaladták a kiáramlásokat. 

Megtört a lendület a vegyes alapoknál

Történt egy elég nagy meglepetés: 2023 november óta 2025 április volt az első hónap, hogy a vegyes alapoknál a tőkemozgások negatív eredményt hoztak, nem is keveset 10,5 milliárd forintot.

Volt egy nagyobb megtorpanás a részvényalapoknál is, ide csupán 2,3 milliárd forint többletpénz érkezett, de abszolút érthető a befektetők részéről az óvatosság, annyira szokatlanul volatilis mozgásokat produkált a részvénypiac, elég csak az április 10-én 15 százalékos zakóval nyitó, majd az egészet aznap visszakorrigáló OTP-részvényekre gondolni. 

Dől a pénz az abszolút hozamú alapokba

Kisebb meglepetésre felpezsdült az ingatlanalapok piaca, ahova kilenc egymást követő hónap kiáramlása után nettó 13,5 milliárd forint érkezett. Az abszolút hozamú alapok pedig továbbra is az egyik fő kedvencnek számítanak, itt 64 milliárd forinttal zárult a március havi nettó értékesítés. Utóbbi a legmagasabb érték volt a kategóriák között áprilisban. Ráadásul a hozamok is hozzájárultak a gyarapodáshoz valamelyest, így 3 százalékos növekedés jelentkezett a kategória vagyonában a hónap során. Az abszolút hozamú alapokba már egy hónap híján két éve kizárólag pozitív a tőkemozgások mérlege.

Az abszolút hozamú alapok lényegét a Hold Alapkezelő így ragadta meg:

Az abszolút hozamú alapoknál a befektetők általában a portfóliómenedzsert vásárolják meg, az alap ugyanis viszonylag szabadon fekteti a vagyonát azokba az eszközökbe, amelyekben a portfóliót kezelő szakember hisz. A kiemelkedő hozam azonban ennél az alapnál magas kockázattal is jár.

Április végén a főbb kategóriákban ennyi pénzt tartottak a magyarok:

  • pénzpiaci: 443 milliárd
  • kötvény: 6108 milliárd
  • vegyes: 2975 milliárd
  • részvény: 1355 milliárd
  • alapok alapja: 3528 milliárd
  • abszolút hozamú: 2818 milliárd
  • ingatlan: 2094 milliárd

Az év elejéhez képest több kategóriában is számottevő vagyonnövekményt mértek az alapkezelők. Ez két részből tevődik össze, egyrészt a beérkező új tőkéből (nettó értékesítés), másrészt a már az alapban lévő befektetések árfolyamnyereségéből, kamatokból, osztalékból. Ezen a soron a vegyes- és a részvényalapok 7,4-7,4 százalék pluszt mutatnak idén, az abszolút hozamú alapok pedig 15 százalékkal vezetik a rangsort. 

Ha a tőkemozgások 63 milliárd forintos plusz összegét kiegészítjük az árfolyammozgások és a hozamváltozások hatásával, akkor az látható, hogy a befektetési alapok összvagyona 137 milliárd forinttal növekedett áprilisban.  

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!