Hamarosan Írország is követi Portugália példáját, amelynek adósságát mélyen a bóvli kategóriába sorolta le a Moody's hitelminősítő - állítja a Bloombrg tudósítása szerint Sandor Steverink, a holland Delta Lloyd NV befektetési társaság társ-vezérigazgatója. A cég az elmúlt évtized legjobban teljesítő állampapír-befektetési alapja, Steverink pontosan jósolta meg Portugália leminősítését néhány hete. Most azt mondja, ha az ír adósság is hasonló sorsra jut, akkor bevásárolnak az ország bóvlinak minősített kötvényeiből. A feltörekvő országokkal kapcsolatban szerzett tapasztalataink szerint csak akkor lehet megfelelő hasznot elérni az papírjaikon, ha előbb átesnek egy alapos strukturális reformon - mondja a szakember. Ez feltétlenül igaz Görögországra, és minden bizonnyal Portugáliára és Írországra is - az előbbivel szemben az utóbbi részesítjük előnyben. A néhai kelta tigris esetén ugyanis a bankok vannak nagy bajban, kisebbek az állam szerkezeti problémái, továbbá ez az ország jó eséllyel kimászhat bajból exportjának bővülésére támaszkodva.

Hogy a bóvli kötvények vásárlása jó üzlet is lehet, azt Görögország példája is bizonyítja - folytatódik a Bloomberg elemzése. Az ország állampapírjai 12 százalékos hasznot hoztak az S&P április közepén bejelentett leminősítését követő egy hónapban. A hírügynökségnek nyilatkozó elemzők szerint az európai állampapírok piaca hullámvasúton van, néhány hetes periódussal emelkedik és süllyed attól függően, hogy éppen lejár-e egy határidő a politikusoknak valamilyen válságkezelési intézkedés bejelentésére vagy a hitelminősítők bekavarnak-e valamilyen lépésükkel. A körmönfont befektetők például most arra várnak, hogy a keddi leminősítés nyomán piacra dobják portugál kötvényeiket azok az alapok, amelyek nem tarthatnak portfóliójukban bóvli kötvényeket. A kényszereladásokat kihasználva olcsón bevásárolnak a bajban lévő ország állampapírjaiból.

A befektetési alapok menedzsereinek beszámolójából az is kitűnik, hogy a legjobb minősítésű államkötvények sem feltétlenül azért számítanak jó befektetésnek, mert ezeket vásárolva biztonságban tudhatja a pénzét az ember. Ezzel szemben Erik Leserman, az Aegon Euro AAA Bond alapjának igazgatója arról számol be, hogy most olyan származékos üzleteket kötnek, amelyek a rövid futamidejű német kötvények hozamemelkedésére - azaz az irántuk mutatkozó kereslet csökkenésére - játszik. A befektetők most máshol keresik a jó hozamot - mind láttuk akár a leminősített országok papírjain -, amihez a rövid német papírok eladásával teremtenek forrást. Ezt akarja kihasználni az alap, amely csak AAA minősítésű papírokat vásárolhat.

Egy dologban egyetértenek a Bloombergnek nyilatkozó alapkezelő-menedzserek, mégpedig sajátos módon abban, hogy a görög válság nem fog az eurózóna széteséséhez vezetni. Sőt, éppen ellenkezőleg, politikai és fiskális kapcsolataik szorosabbra vonására szorítja az tagországokat, az Európai Egyesült Államok létrejöttének irányába tolva a folyamatokat. Ma már azzal számolunk, hogy az övezetnek közös pénzügyminisztere lesz - ez elképzelhetetlen lett volna akárcsak néhány hónappal ezelőtt is - mondja Olivier De Larouziere, a párizsi Natixis Asset Management egyik vezetője. Új eurókötvények-konstrukciókat alakítunk ki, ami szintén nem volt pakliban még az év első időszakában sem.