A több ezer távfűtéses lakással rendelkező Szombathelyen például eddig két háznál jelezték, hogy leválnának, s hasonló számokat mondtak a legtöbb vidéki nagyvárosban. Ez nemcsak a magas beruházási költségekkel, hanem a hosszadalmas engedélyeztetési eljárással, illetve az idei szezontól szinte mindenütt mérséklődő távhődíjakkal is magyarázható. Jó néhány településen nemcsak a csökkenő gázár, illetve áfa miatt lesz kisebb a számla, hanem azért is, mert saját beruházásban vagy vállalkozói tőke bevonásával helyi energiaszolgáltató rendszerek készülnek.

A pécsi önkormányzat a minap döntött arról, hogy október 1-jétől a távhő-, illetve a melegvíz-szolgáltatás díja 1-1,7 százalékkal csökken. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos 50 négyzetméteres lakás fűtési költsége, havi 3 köbméteres melegvíz-fogyasztással számolva, 1818 forinttal lesz kisebb. (Ebben annak is jelentős része van, hogy a várost is kiszolgáló pécsi erőművet korszerűsítette a tulajdonosa, több blokkot immár biomasszával fűtenek.) A tavaly megújított szerződés értelmében összesen további 12,3 százalékkal csökkennek majd a tarifák - hangsúlyozták a pécsi távhőszolgáltatásért felelős Pétáv Kft.-nél.

Győrben a távfűtés költsége már 15-20 százalékkal alacsonyabb, mint az egyedi gázfűtéses házaké; a város tulajdonában lévő Győrhő Kft. saját tulajdonú kapcsolt áramot és hőt termelő gázmotoros erőműve összesen 24 ezer lakást és mintegy ezer más fogyasztót szolgál ki. A társaság 2006 júliusa óta a szabadpiacon vásárol, az évi mintegy 70-80 millió köbméter gázt az EMFESZ szállítja a cégnek. Győrben 1 gigajoule hő a lakossági fogyasztóknak 2790 forintba kerül - a használati meleg vizet és az alapdíjat hozzáadva ez áfa nélkül 3600 forintra emelkedik -, a társaság egyedi mérés alapján, utólag számláz. A helyhatóságnál és a cégnél is megerősítették, nem tudnak arról, hogy bármelyik lakóközösségnek szándékában állna leválni a távfűtésről.

A komlói önkormányzat tulajdonában lévő Fűtőerőmű Zrt. Zobákaknán egy forró vizes kazánt épít - több mint 500 millió forintnyi vissza nem térítendő központi támogatással -, ami várhatóan már 2010 elejétől csökkenti a távhőszolgáltatás árát. Egy másik baranyai kisvárosban, Szentlőrincen a PannErgy Nyrt. és a helyi önkormányzat által létrehozott Szentlőrinci Geotermia Zrt. épít egymilliárdos beruházással egy geotermikus erőművet, amely az egész város távhő- és melegvíz-ellátását biztosítja majd. (A PannErgy az ország több önkormányzatával is megállapodást kötött elsősorban a helyi meleg vízre alapozott geotermikus erőművek felépítéséről: a tamási önkormányzattal közösen már társaságot alapított, de várhatóan építkeznek majd Miskolcon, Debrecenben, Egerben, Pécsett, sőt Győrben is.)