A tavalyi év utolsó negyedévében egy kampányszűrés keretében országszerte 6022 férfi vett részt ingyenes PSA-vizsgálatokon. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrés azért fontos, mert a segítségével időben, már akkor felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető, vagy akár teljesen meggyógyítható. A vizsgálatok során 568 esetben, a férfiak 10 százalékánál mutattak ki emelkedett PSA-szintet, ami további kivizsgálást tett szükségessé.

Magyarországon évente több mint 1400 férfi hal meg prosztatarákban, négyezer új beteget diagnosztizálnak. A férfiak kampányszűrése a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége, a Magyar Urológusok Társasága, az Országos Kórházi Főigazgatóság, háziorvosok és egy  gyógyszercég közös szervezésében zajlott.

A prosztatarák a magyar férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: a betegség miatt naponta négyen halnak meg.

Egyszerű vérvétel, amitől nem kell tartani

A közel három hónapos kampány során országszerte több mint 70 helyszínen, összesen 350 időpontban végeztek ingyenes, vérvételes PSA-vizsgálatot a jelentkező férfiaknak.A kampány elsődlegesen a leginkább veszélyeztetett, ötven év feletti korosztályt célozta meg.

„A kampány látványosan cáfolta azt a közkeletű vélekedést, hogy a férfiak nem mobilizálhatók az egészségük érdekében. Önkénteseink 3278 férfinál végezték el a PSA-vizsgálatot. Az ugyancsak fontos, hogy olyan településekre is eljuttattuk a szűrővizsgálatokat, amelyek általában kimaradnak a hasonló kezdeményezésekből”, mondta Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. 

A vizsgálaton részt vevők nagyra értékelték, hogy a PSA-teszt egy egyszerű vérvétellel elvégezhető, így elkerülhették sokak által rettegettnek tartott rektális (végbélen keresztül történő) vizsgálatot, ami gyakran az egyik legnagyobb visszatartó erő a férfiaknál, ha az urológus szakorvos felkereséséről van szó. 

A szűrést végző szakemberek minden esetben részletesen tájékoztatták a résztvevőket az eredményekről: ha a PSA-szint magasabb volt az átlagosnál, részletes urológiai kivizsgálást javasoltak. Többen jelezték, hogy ennek hatására meg is tették a szükséges lépéseket. Számos esetben egy rövid beszélgetés vagy néhány biztató szó is elég volt ahhoz, hogy akiknél emelkedett PSA-szintet mértek, tovább lépjenek és felkeressék az urológus szakorvost további vizsgálatok elvégzését kérve.

Az  Országos Kórházi Főigazgatóság együttműködésének köszönhetően az eredetileg tervezett háromezer PSA-vizsgálatot a kampány végére sikerült megkétszerezni, mondta Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója. 

Az urológiai szakrendeléseken, osztályokon összesen 2744 PSA-vizsgálatot végeztek el, amelyek közel 10 százalékánál találtunk emelkedett értéket, mondta Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.

Végezhessenek a háziorvosok is PSA-szűrést

2024 novemberében több háziorvosi praxis csatlakozott a PSA-szűrő kampányhoz, erről már Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója és országos kollegiális szakmai vezető háziorvos beszélt. A Point-of-Care készülékek segítségével a vizsgálat helyben és azonnal elvégezhető, ami jelentősen megkönnyíti a páciensek számára a szűrésen való részvételt. Cél, hogy a PSA-vizsgálatok a háziorvosi rendelőkben széles körben elérhetővé váljanak. Ennek érdekében nemcsak a készülékek beszerzését támogatjuk, hanem előrehaladott szakmai egyeztetéseket folytatunk arról is, hogy a háziorvosok jogosultak legyenek laborbeutaló kiállítására, mondta a háziorvos.

A prosztatarák a férfiaknál világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés; élete során minden nyolcadik férfi szembesülhet a diagnózissal.

Magyarországon ez a betegség adja a férfiaknál előforduló összes rákbetegség 8-10 százalékát, és ez a férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: évente 1100–1400 férfi hal meg prosztatarákban.

Sajnos a betegek egy részét előrehaladott, sokszor áttétes stádiumban fedezik csak fel, amikor az életkilátások már jelentősen rosszabbak. A PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének vérvizsgálattal történő mérése hatékony eszköz a betegség korai felismerésére. 

A prosztatarák a kezdeti stádiumban jellemzően tünetmentes, az időben felismert betegség ugyanakkor jól kezelhető, sőt akár gyógyítható is. A rendszeres PSA-szűrés különösen ajánlott 50 év felett, amikor a prosztatarák kialakulásának kockázata jelentősen nő. Azoknak pedig, akiknek a családjában férfiágon prosztatadaganat vagy anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészekrák fordult elő, már 45 éves kortól javasolt a szűrés.

Fontos, hogy az emelkedett PSA-szint önmagában még nem jelent daganatos elváltozást, hiszen számos más tényező, például jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, -gyulladás vagy bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolhatja azt. De a normálisnál magasabb PSA-érték mindig indokolja az urológiai szakorvosi kivizsgálást a pontos diagnózis felállítása érdekében.