A tavalyi év utolsó negyedévében egy kampányszűrés keretében országszerte 6022 férfi vett részt ingyenes PSA-vizsgálatokon. Az egyszerű vérvételen alapuló PSA-szűrés azért fontos, mert a segítségével időben, már akkor felfedezhető a prosztatadaganat, amikor az még hatékonyan kezelhető, vagy akár teljesen meggyógyítható. A vizsgálatok során 568 esetben, a férfiak 10 százalékánál mutattak ki emelkedett PSA-szintet, ami további kivizsgálást tett szükségessé.
Magyarországon évente több mint 1400 férfi hal meg prosztatarákban, négyezer új beteget diagnosztizálnak. A férfiak kampányszűrése a Magyar Rákellenes Liga, a Magyar Szervátültetettek Szövetsége, a Magyar Urológusok Társasága, az Országos Kórházi Főigazgatóság, háziorvosok és egy gyógyszercég közös szervezésében zajlott.
A prosztatarák a magyar férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: a betegség miatt naponta négyen halnak meg.
Kapcsolódó
Egyszerű vérvétel, amitől nem kell tartani
A közel három hónapos kampány során országszerte több mint 70 helyszínen, összesen 350 időpontban végeztek ingyenes, vérvételes PSA-vizsgálatot a jelentkező férfiaknak.A kampány elsődlegesen a leginkább veszélyeztetett, ötven év feletti korosztályt célozta meg.
„A kampány látványosan cáfolta azt a közkeletű vélekedést, hogy a férfiak nem mobilizálhatók az egészségük érdekében. Önkénteseink 3278 férfinál végezték el a PSA-vizsgálatot. Az ugyancsak fontos, hogy olyan településekre is eljuttattuk a szűrővizsgálatokat, amelyek általában kimaradnak a hasonló kezdeményezésekből”, mondta Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke.
A vizsgálaton részt vevők nagyra értékelték, hogy a PSA-teszt egy egyszerű vérvétellel elvégezhető, így elkerülhették sokak által rettegettnek tartott rektális (végbélen keresztül történő) vizsgálatot, ami gyakran az egyik legnagyobb visszatartó erő a férfiaknál, ha az urológus szakorvos felkereséséről van szó.
A szűrést végző szakemberek minden esetben részletesen tájékoztatták a résztvevőket az eredményekről: ha a PSA-szint magasabb volt az átlagosnál, részletes urológiai kivizsgálást javasoltak. Többen jelezték, hogy ennek hatására meg is tették a szükséges lépéseket. Számos esetben egy rövid beszélgetés vagy néhány biztató szó is elég volt ahhoz, hogy akiknél emelkedett PSA-szintet mértek, tovább lépjenek és felkeressék az urológus szakorvost további vizsgálatok elvégzését kérve.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság együttműködésének köszönhetően az eredetileg tervezett háromezer PSA-vizsgálatot a kampány végére sikerült megkétszerezni, mondta Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója.
Az urológiai szakrendeléseken, osztályokon összesen 2744 PSA-vizsgálatot végeztek el, amelyek közel 10 százalékánál találtunk emelkedett értéket, mondta Nyirády Péter, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatója.
Végezhessenek a háziorvosok is PSA-szűrést
2024 novemberében több háziorvosi praxis csatlakozott a PSA-szűrő kampányhoz, erről már Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója és országos kollegiális szakmai vezető háziorvos beszélt. A Point-of-Care készülékek segítségével a vizsgálat helyben és azonnal elvégezhető, ami jelentősen megkönnyíti a páciensek számára a szűrésen való részvételt. Cél, hogy a PSA-vizsgálatok a háziorvosi rendelőkben széles körben elérhetővé váljanak. Ennek érdekében nemcsak a készülékek beszerzését támogatjuk, hanem előrehaladott szakmai egyeztetéseket folytatunk arról is, hogy a háziorvosok jogosultak legyenek laborbeutaló kiállítására, mondta a háziorvos.
A prosztatarák a férfiaknál világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés; élete során minden nyolcadik férfi szembesülhet a diagnózissal.
Magyarországon ez a betegség adja a férfiaknál előforduló összes rákbetegség 8-10 százalékát, és ez a férfiak harmadik leggyakoribb daganatos haláloka: évente 1100–1400 férfi hal meg prosztatarákban.
Sajnos a betegek egy részét előrehaladott, sokszor áttétes stádiumban fedezik csak fel, amikor az életkilátások már jelentősen rosszabbak. A PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének vérvizsgálattal történő mérése hatékony eszköz a betegség korai felismerésére.
A prosztatarák a kezdeti stádiumban jellemzően tünetmentes, az időben felismert betegség ugyanakkor jól kezelhető, sőt akár gyógyítható is. A rendszeres PSA-szűrés különösen ajánlott 50 év felett, amikor a prosztatarák kialakulásának kockázata jelentősen nő. Azoknak pedig, akiknek a családjában férfiágon prosztatadaganat vagy anyai ágon emlő-, méh- vagy petefészekrák fordult elő, már 45 éves kortól javasolt a szűrés.
Fontos, hogy az emelkedett PSA-szint önmagában még nem jelent daganatos elváltozást, hiszen számos más tényező, például jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, -gyulladás vagy bizonyos gyógyszerek szedése is befolyásolhatja azt. De a normálisnál magasabb PSA-érték mindig indokolja az urológiai szakorvosi kivizsgálást a pontos diagnózis felállítása érdekében.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Ezzel sok nyugdíjas szembesül: minden területen kapkodnak utánuk

Már százezer ember néz farkasszemet Vuciccsal

Kár kerülgetni egy olyan súlyos problémát, ami minden második magyart érint

Öldöklő harc indul az egyre szűkösebben mért állami férőhelyekért

Mérgezők lehetnek a dubai csokik, katasztrófa, mit produkáltak az országos teszten

Közel száz év után vitte vissza a könyvtári könyvet, hihetetlen összeget kellett volna fizetnie

Meggyilkolnák Zelenszkijt - előkerült a legsötétebb terv

Financial Times: Engedett a magyaroknak Brüsszel, csak ne blokkoljanak
