- A vámhatóságnak alapvetően a jövedéki termékekre kell koncentrálnia, a bevételek számottevő részét ugyanis az üzemanyag, illetve a dohányipari termékek és a szeszesital után befizetett jövedéki adó teszi ki. A legnagyobb problémát az okozta, hogy az északkeleti, elsősorban az ukrán határszakaszról az adózatlan és a Magyarországon illegálisan forgalomba kerülő termékek, főként cigaretta és kőolaj származékok áramlottak be. A mennyiségről annyit mondanék, hogy a 2005 tavaszán útjára indított mobil laborjaink mintát vettek a járművek, munkagépek üzemanyagtartályából, és csaknem minden másodikban külföldről származó üzemanyagot találtak. Mára az arány 3 százalékra csökkent, vagyis jelentősen visszaszorult az üzemanyag csempészet. Tavaly júniusban jött a nagy áttörés, már a határon, a vámellenőrzéssel egyidejűleg sor került ugyanis a jövedéki ellenőrzés bevezetésére. Hatékony fegyvernek bizonyult, ez vette el igazán a csempészek kedvét a próbálkozástól. Főként azok szorultak ki a forgalomból, akik főfoglalkozásként űzték a csempészetet.Az elmúlt évben útjára indított "Forgószél" akció is jelentős eredményeket hozott. A legfontosabb bűnüldöző partnereinkkel, vagyis a határőrséggel, a rendőrséggel, illetve a rendvédelmi szervek védelmi szolgálatával összeraktuk az információinkat és kijelöltük, hol érdemes illegális cigaretta szállítmányokat, lerakatokat, és szervezett csempész köröket keresni.
- Az idei költségvetésben a regisztrációs adót leszámítva az összes bevételi előirányzatuk jóval magasabb a tavalyinál. Okozhat problémát a jutalomhoz szükséges feltételek teljesítése?
- Reményeim szerint teljesítjük a megemelt előirányzatot. A legnagyobb kihívást idén Románia januári uniós csatlakozása jelenti. A veszélyeztetett határszakaszon megszűnt a vámellenőrzés, pedig korábban is sok adózatlan termék jutott be onnan az országba. A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy a szomszédos ország 2009 végéig kapott felmentést az EU-tól a minimális cigarettaadó bevezetése alól. A vámellenőrzések megszűnése miatt nehezebben, nagyobb erőkkel tudjuk csak a tavalyihoz hasonló állapotot fenntartani, de egyelőre álljuk a sarat.
- A román csatlakozás óta eltelt egy hónapban mit tapasztaltak a jövedéki ellenőrzések során?
- Információink szerint jelentős mennyiségű adózatlan készletet halmoztak fel, de egyelőre arra várnak, hogy lazuljon az ellenőrzés.
- Románia 2009 végéig kapott derogációt az adó bevezetésére. Addig fenn kell tartani a fokozott jelenlétet a határon?
- Nehéz megjósolni. Fontos dátum 2009. december 31-e, de a döntés függ attól is, hogy Románia milyen ütemben vezeti be a minimális adót. Amíg nagyobb felhalmozott készletekről tudunk, indokolt a fokozott jelenlét, akár a derogáció lejárta után is. Egyébként Magyarországgal szemben is bevezettek hasonló korlátozásokat és ellenőrzéseket a csatlakozás idején.
- Román lapok arról cikkeztek az elmúlt hetekben, hogy a határon nem bánnak kesztyűs kézzel a Magyarországra érkező utasokkal.
- Végignéztem az interneten keringő videó felvételeket, és nem találtam semmi kivetnivalót pénzügyőr kollégánk eljárásában. Két perces jövedéki ellenőrzést végzett, szakszerűen és kultúráltan, majd az utas tovább folytatta útját.
- Mikor akadhat fenn a határátkelő magánszemély a vámosok horgán?
- Amennyiben egy karton cigarettánál többet hoz be, és nem fizette meg utána az adót. Akik gyakran lépik át a határt, további ellenőrzésekre számíthatnak, mert a cigarettákkal el kell számolni. Románia felől jelentősen emelkedett a bizonytalan eredetű szeszesitalok behozatala is. Ha ilyenre akadnak a vámosok, intézkedniük kell. Egyébként bármilyen áru miatt megállíthatják a gépjárművet akár hosszabb időre is, amennyiben valamilyen előírásba, jogszabályba ütköző dolgot észlelnek. Ha például egy szál kolbászt találnak, értesíteniük kell az állatorvost. Amíg utóbbi nem intézkedik, nem engedhetik tovább a gépjárművet.
- Tavaly a regisztrációs adó tekintetében utóellenőrzéseket kellett végezniük a tömeges csalások miatt. Milyen tapasztalatokkal zárultak a vizsgálatok?
- Nem tártunk fel jelentős mennyiségű adóhiányt. Mintegy fél millió járművet hoztak be 2004 februárja és 2005 decembere között, ebből több mint 28 ezer gyanús ügyletnek jártunk utána. A vizsgálatok több mint hatvan százaléka lezárult, és mindössze 257 esetben derült fény visszaélésre, további 586 ügyben pedig újabb gyanú merült fel. Több mint 176 millió forintnyi regisztrációs adó hiányra derült fény.
- A gépjármű forgalmazók szerint problémák lesznek a regisztrációs adó visszaigénylésével, mert az esetek többségében nem tüntetik fel a számlán az áthárított adó összegét, vagyis nem lehet bizonyítani, végül is kit terhelt az adófizetés.
- Nehezen tudom elképzelni, hogy semmilyen bizonylat nincs az érintettek kezében. Alapesetben a vámhivatal mérlegeli a körülményeket, a benyújtott dokumentumokat és az alapján hozza meg a döntést. Az ügyfeleknek jogorvoslati lehetősége is van, vagyis vitás esetben a bírósághoz fordulhatnak. Nem várok komoly fennakadást, inkább attól tartok, hogy mindenki az első pillanatban, február 15-én igyekszik majd elintézni a visszaigénylést. Nem tudunk egyszerre 70 ezer üggyel foglalkozni.
- Korábban kiemelt feladataként említette a vámszolgáltatások minőségének emelését. Milyen előrelépés várható az ügyben?
- Az elmúlt évben is elég komoly lépéseket tettünk, ma már egyszerűbb és gyorsabb az ügyintézés. Ha az ügyfél megfelelő előélettel rendelkezik, arra is lehetőség van, hogy a vámhivatal ellenőrzés nélkül fogadja el az árunyilatkozatát. Az elektronikus alkalmazások terén is áttörés várható idén, szeretnénk teljeskörűvé tenni az e-ügyintézés lehetőségét a vámeljárások, legalább az export és import tekintetében, valamint a regisztrációs adónál és a jövedéki terület egy részén. Szeretnénk, ha ehhez kapcsolódva megvalósulna az elektronikus fizetés. Ez talán a legnehezebb célkitűzés, mert nemcsak rajtunk és az ügyfeleken múlik, hanem a banki szférán is. Nehezen és lassan haladnak a megbeszélések, de bízom benne, hogy legkésőbb az év második felére találunk megoldást, és az év végére az unió élvonalába tartozunk majd.
- Az ügyfelek hány százalékánál alkalmazzák az ellenőrzés nélküli, egyszerűsített eljárást?
- Szeptember elseje óta adott a lehetőség, ezért összesített adatokkal még nem rendelkezünk. A vámhivatal ügyfelenként mérlegeli az egyszerűsített eljárás lehetőségét. Jelenleg az árukat a vámkezelési helyekre kell szállítani, ezen is szeretnénk egyszerűsíteni. Eddig illeszkedtünk a logisztikai központokhoz, de még egy lépéssel továbbmennénk, és az ügyfél igényei szerinti helyen végeznénk el a vámkezelést. Például az importőr telephelyén, amíg kamionról a raktárba pakolják az árut.
- A fejlesztésekre és beruházásokra szánt kiadásaik nem nőnek idén. Az e-ügyintézés informatikai hátterének kialakítására van pénz?
- Talán mindenkinél jobb helyzetben vagyunk e tekintetben, mivel mindent házon belül fejlesztünk. Persze ez sincs ingyen, és számos kiegészítő szoftvert be kell szereznünk. Ha valamit nem tudunk saját költségvetésből megoldani, akkor uniós forrásokra pályázunk majd. Ennek eredménytől függ, hogy milyen ütemben tudunk haladni a fejlesztéssel. Úgy szeretnénk megoldani a kérdést, hogy ügyféloldalon ne jelentsen plusz költséget.
- Tavaly szeptemberben vették át a nyomozati jogkört, csaknem minden pénzügyi bűncselekmény tekintetében. Azóta milyen az együttműködésük az adóhatósággal?
- Már akkor új lendületet vett, amikor a vámhatóság is felhatalmazást kapott önálló ellenőrzésekre, gyakorlatilag az összes adónem tekintetében. Az adóhatóssággal rendszeresen szervezünk ad hoc akciókat, a rapid csoportunk pedig állandóan működik. Amióta a pénzügyi bűncselekmények szinte teljes köre hozzánk tartozik, a kapcsolat még szorosabbá vált, hiszen az APEH az általa észlelt eseteket nálunk jelenti fel.
- A vagyonosodási vizsgálatok elvégzésében tudnak segítséget nyújtani a revizoroknak?
- Igen. Igyekszünk megadni minden információt, ami nálunk fellelhető.
- Konkrétan milyen információkat?
- Nem mondhatom el.
- Veszélyeztetettek azok, akik több millió forintnyi jövedéki adót csaltak el korábban?
- Általános és háttér információkat is szolgáltatunk.
- Mekkora gondot jelent a korrupció a vámhatóságnál?
- A vámosok kicsit veszélyeztetettebbek mint az átlag, mert jelentős pénzösszegekkel dolgoznak. Az elmúlt években fokozatosan csökkent a korrupció, de tavaly ismét növekedésnek indult, mind a feltárt ügyek mind az érintett személyek számát tekintve. A román csatlakozás kapcsán lehetett némi bizonytalanság, remélem csak átmeneti jelenség volt. Egyébként az uniós csatlakozás környékén is volt egy hullámvölgy. Ha kiszámíthatóbbak a viszonyok, vagyis a kollégák biztosnak látják a jövőt, a korrupció érzékelhetően csökken.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Felborogatják az amerikai termékeket a boltokban, durvul az európai bojkottmozgalom

Gyerekrablók tartják rettegésben az országot, kitört a pánik

Elképesztő újítást vetett be a Windows: szó szerint elképesztő

Magyarországon bujkáló ismerős arc tűnik fel a MNB-s kavarásban

Változik a saját autó birtoklásának szabálya

Megszűnnek a csekkek és utalványok, minden kifizetés elektronikus lesz

Szlovákia lezárja a határát, ahol pedig nem, ott fertőtlenít

Már megint a nyugdíjkorhatár emelésének réme fenyeget
Kína rettenetes új fegyvere átírhatja a partraszállás szabályait
