Politikai elemzők szerint a koalíció adóprogramja a várakozásokhoz képest óriási meglepetést okozott, legalábbis kommunikációs szempontból. Bár a program minden választói rétegnek próbál kínálni valamit, alapvetően nem választási költségvetéssel van dolgunk. A Fidesz opponál.
Szabados Krisztián, a Political Capital igazgatója szerint a kormány adóprogramja a várakozásokhoz képest óriási meglepetést okozott. A kormányfő - a téma majdnem kéthónapos altatása után - egy teljesen új és érdemi koncepcióval állt elő. "Világosan látszik, hogy az egyszerre szociáldemokrata és liberális jegyeket hordozó adóreform nem a választási költségvetés jegyében fogant: nincsenek benne alaptalan ígéretek, ugyanakkor kétségtelen, hogy a választói igények minél szélesebb kielégítése is megjelenik benne. Elégedett lehet vele az MSZP balszárnya és a liberális koalíciós partner is."
Az elemző politikai kommunikációs szempontból egyértelműen sikeresnek ítéli a programot, amelynek szerinte két óriási előnye van. Az egyik, hogy a korábbi várakozásokhoz képest már jövőre jelentős adócsökkentés fog történni, amire senki nem számított. Másrészt az ötéves program azt üzeni a választóknak, hogy ha a szocialisták maradnak kormányon, akkor meg fogják valósítani a program többi részét is. "Vagyis a Fidesz bizonytalan és helyenként populista érvelésével szemben egy biztosabb, a társadalmi igazságosságot hangoztató programot kínál az embereknek a koalíció" - mondta Szabados Krisztián. Az elemző véleménye szerint a Fidesz a bejelentés után nehéz helyzetbe kerül, ha radikális adócsökkentéssel felül akarja ígérni a kormány csomagját. "Ha mégis ezt fogják tenni, akkor könnyen a hiteltelenség csapdájába eshetnek" - fogalmazott a szakértő.
A program minden társadalmi rétegnek ígér valamit, de ezt nem látványosan teszi. A minimálbér sávossá tétele, illetve azon belül a diplomások magasabb minimálbére az értelmiség felé üzen. A szegényebb rétegek, illetve általában a baloldali szavazók felé tett gesztus a luxusadó, illetve a nagy volumenű (azaz sokmilliós) befektetésekből keletkező tőkejövedelmek tervezett 10 százalékos adója. Az áfa és szja csökkentése a középosztálynak, míg az iparűzési adó és a társasági adó mérséklése a vállalkozóknak, illetve általában a liberális szavazóknak kedvez.
Nagy kérdés, hogy miből finanszírozható az öt év alatt összesen 809 milliárd forintos bevételcsökkenéssel járó program. Mint arra külföldi befektetők és elemzők már felhívták a figyelmet, a kormány túl kockázatos lépésre szánta el magát, hiszen elképzelhető, hogy a lépések felboríthatják a jövő évek költségvetését. Így akár az euró 2010-es bevezetése is csúszhat.
Szabados Krisztián szerint az állami kiadások csökkentésével, illetve a minisztériumok költségvetésének lefaragásával megnyugtatóan finanszírozható a program. Ehhez persze szigorú költségvetési fegyelem kell majd. Ugyanakkor a reform logikáján jól látszik: inkább a választói igények kielégítése mentén halad - mivel minden rétegnek próbált valamit nyújtani - semmint politikai konszenzuson alapuló hosszú távú gazdaságpolitika célokat fogalmaz meg.
Török Gábor politológus is egyetért azzal a véleménnyel, hogy a mostani bejelentés - túl a politikai kommunikációs szempontokon - jelentős tartalmi elemeket is hordoz. Ilyen például a minimálbér iskolai végzettséghez kötése, amely alapfokú végzettség esetén 63 000 forintra emelkedik - ráadásul már 2006-tól. A személyi jövedelemadó felső kulcsának két százalékos csökkentése is egyértelműen érdemi, bár kis mértékű változás. "Mivel Magyarországon általános vélemény, hogy a lakosság a magas adókat tartja a gazdaság legfőbb kerékkötőjének, ezért a mostani intézkedéscsomagnak végül is lehet némi pozitív politikai hozadéka a koalícióra nézve a választások előtt" - véli Török Gábor. Az elemző szerint ugyanakkor nem biztos, hogy a mostani 13 lépés képes lesz felvenni a versenyt az ellenzék mindenre nemet mondó alapállásával.
A politológus kritikaként fogalmazta meg, hogy szerinte az intézkedésekből hiányzik az átfogó gazdasági koncepció. "Az igazságosság és versenyképesség kifejezés - így együtt - inkább politikai szlogen, semmint érdemi gazdaságfilozófia. Legalábbis a kormány nem tudott magyarázatot adni arra, hogy miért kell csökkenteni az adókat" - mondja Török Gábor. "Látszik, hogy az intézkedés csomag elsősorban a választói igényeket próbálja kielégíteni, minden társadalmi réteget megszólítva, ami akár természetesnek is mondható a választások előtt. Ilyen alapon azonban nem lehet átfogó adóreformot végrehajtani".
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint a szabaddemokraták számára a leglényegesebb szempont volt a személyi jövedelemadó, illetve az áfa csökkentése. A politikus elmondta: a koncepciót négy hónapos műhelymunka előzte meg, amely végre hosszú távú, ötéves programot kínált az országnak. A kis- és középvállalkozások számára bevezetendő kétkulcsos társasági adót is támogatták a szabaddemokraták, "hiszen minden olyan érdemi javaslat mellé állnak, amely az emberek érdekét szolgálja" - mondta el Horn Gábor.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.