Oroszországban több tucat másként gondolkodót tartanak fogva pszichiátriai betegként. Ügyvédek és emberi jogi csoportok szerint

politikai nézeteik miatt küldenek pszichiátriai kényszerkezelésekre embereket, és ez a tendencia az ukrajnai háború kezdete óta felgyorsult

– írja a Reuters.

A portál arról számol be, hogy ez a gyakorlat a Szovjetunióban széles körben használt, „büntető pszichiátriaként” ismert kontrollmódszer visszhangját hordozza magában, még akkor is, ha a jelenlegi mérték messze elmarad az 1960-as évek végétől az 1980-as évek elejéig tapasztalt mértéktől.

Robert van Voren, holland professzor és emberi jogi aktivista, aki évtizedeken át tanulmányozta a pszichiátriai visszaéléseket Oroszországban, elmondta, hogy

2022 óta – amikor megkezdődött Ukrajna teljes körű inváziója – évente körülbelül 23 ilyen esetet dokumentált, szemben a 2015 és 2021 között regisztrált 5 körüli éves átlaggal.

Az orosz Igazságügyi Minisztérium és a Kreml nem válaszolt a pszichiátria állítólagos politikai célú felhasználásával kapcsolatos megjegyzésekre. A Kreml azt állítja, hogy nem foglalkozik a büntető igazságszolgáltatási rendszeren átmenő egyedi esetekkel, mivel ezek a bíróságok hatáskörébe tartoznak.

Még a szovjet érában több ezer másként gondolkodót küldtek kórházba, abból a felvetésből kiindulva, hogy „a kommunista állammal csak egy elmebeteg fog szembeszállni”.

Bár a mostani számok jóval a szovjet korszakban tapasztaltak alatt van, a tendencia mégis nagyon zavaró – közölte Voren. Az meg pláne, hogy megugrott a másként gondolkodók állampolgári feljelentéseinek száma is.

A Memorial orosz jogvédő szervezet 48 olyan személyt azonosított, akik politikai indíttatású ügyek miatt részesülnek ilyen kezelésben.

Közülük 46 fekvőbeteg, 2 pedig járóbeteg-ellátást kap börtönben.

A leggyakoribb vádak ellenük a háború kritikájával kapcsolatosak. A jogvédő szervezet közölte, hogy a kezelés alatt álló emberek közül 13 személy ellen nem sokkal az orosz invázió után elfogadott cenzúratörvények alapján indítottak eljárást.

A Memorial szerint a háborús tiltakozások miatt pszichiátriai kötelező kezelés alatt álló legfiatalabb személy múlt héten töltötte be a 20. életévét a kórházban. 2023-ban tinédzserként indult ellene vizsgálat, mert engedélyt kért egy háborúellenes tüntetés megszervezésére, a bíróság pedig tavaly februárban elrendelte a kórházi kezelését.

A Reuters azt írja, az invázió kezdete óta több mint 20 ezer embert tartóztattak le háborúellenes álláspont kifejezése miatt, ebből mintegy 1155 személy ellen emeltek vádat.