A BiztosDöntés.hu szakportál lakáshitel-kalkulátora szerint május elején 6,18 - 7,99 százalék közötti kamattal lehet hozzájutni 20 millió forint lakáshitelhez 10 évre rögzített vagy végig fix kamattal, 20 éves futamidőre, 450 ezer forint nettó igazolt jövedelemmel. Ez banktól függően 146 370 - 168 547 forint közötti törlesztőt, illetve 35,2 - 40,5 millió forint közötti teljes visszafizetést jelent, vagyis a megfelelő választással elérhető pénzügyi előny a teljes futamidő alatt akár 5,3 millió forint is lehet. Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője ugyanakkor hozzáteszi, hogy
a bankok által kínált hitelkamatot befolyásolja a nettó igazolt jövedelem nagysága, mint ahogy arra is van példa, hogy energiatakarékos ingatlan vásárlásakor a piaci lakáshitel kedvezőbb kamattal igényelhető. Például 600 ezer forint nettó jövedelemmel a fenti, 20 millió forint összegű lakáshitelhez már 5,85 százalékos kamattal is hozzá lehet jutni, ami 142 494 forint havi törlesztőt, illetve 34,2 millió forint teljes visszafizetést jelent.
Havi szinten stagnáltak, éves összevetésben valamelyest drágultak a lakáshitelek
A szakértő szerint áprilishoz képest gyakorlatilag nem változtak a hitelkamatok, mindössze a CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamata emelkedett egy bázisponttal. Az elmúlt egy évet vizsgálva azonban már más a helyzet. Ilyen időtávon belül 450 ezer forint jövedelemmel a kilenc vizsgált bank közül a Gránit, a MagNet és az UniCredit változatlanul hagyta legolcsóbb lakáshitelének kamatát (6,18 százalék, 6,30 százalék, illetve 6,95 százalék), míg az Erste, a CIB, a Raiffeisen, az MBH, a K&H és az OTP árat emelt.
Kapcsolódó
600 ezer forint igazolt jövedelemmel árnyaltabb a kép: éves összehasonlításban a CIB Banknál csökkent a kamat (6,39 százalékról 5,85 százalékra), a Gránit, az UniCredit és a MagNet változatlanul hagyta a kamatát, míg a többi pénzintézet drágított.
Magasabb lakásárak
Miközben a lakáshitel kamatok stagnáltak vagy emelkedtek, a lakások országos szinten 15 százalék felett drágultak 2024-ben a Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint. A lakások drágulását a vásárlók a hitelösszeg növelésével igyekeznek kompenzálni, amit jól mutat, hogy februárban a lakáshitelek átlagos szerződéses összege már megközelítette a 20 millió forintot, miközben a múlt év első két hónapjában még 14,6 millió forint volt ugyanez.
A piaci lakáshitel kamatok mérséklődésére rövid távon nem lehet számítani, mert az ezt közvetve befolyásoló jegybanki alapkamat csökkentése jelenleg nincs napirenden. A Magyar Nemzeti Bank kezét megköti ugyanis a még mindig magas maginfláció, a hektikus forintárfolyam, de az országkockázat megítélése is óvatosságra inti a jegybankot.
Ebben a helyzetben felértékelődik a támogatott hitelek szerepe, ám ezek aránya a lakáshitelezés felfutásával együtt várhatóan csökkenni fog, ugyanis erősen korlátozott a jogosultak köre. Ezt jelzi az is, hogy míg 2025. februárban az új lakáshitel szerződések volumenének körülbelül 20 százalékát adták a támogatott konstrukciók, egy évvel korábban még 25 százalék volt az arányuk.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!

Építkezni akkor, amikor mások kivonulnak (x)
Legolvasottabb

Megrogyott a Katinka-birodalom: veszteségek sújtják, bezárás fenyegeti

Megint tiltólistára került egy cucc a repülőtereken

Meghosszabbították az árrésstopot, munkacsoport harcol az ukránok ellen

Autósok figyelem: egy hónapos terelés jön az M0-s autópálya déli szektoránál

Jön a nyár, és vele érkezik a halálos figyelmeztetés

Mint egy katasztrófafilm: ma elnyelheti a víz a parajdi sóbánya látogatott csarnokait - KÉPEK

Ennyi lett volna? Nevetségesek a hozamok, lelépnek a befektetők a lakáspiacról

Elszámolta magát a kormány? A nyugdíjasok húzhatják a rövidebbet

Ijesztő gazdasági adatok: fordulóponthoz érkezett Magyarország?
