Az Európai Unió Kanadához és Mexikóhoz hasonlóan nem tud majd megegyezni az amerikai büntetővámokról – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdászprofesszora. Lentner Csaba úgy véli, az unió és az USA közötti vámháború hatásaitól nem kell félni Magyarországon,

azt ugyanis kompenzálják majd az Egyesült Államokból hazánkba érkező beruházások,

illetve más megállapodásokban is reménykedhet a gazdasági semlegesség elvét valló magyar kormányzat.

A közgazdász szerint az elmúlt napok tapasztalatai alapján Kanada és Mexikó tárgyalóképes fél lehet az USA-val, az Európai Unió azonban „nem erős világhatalmi tényező”. Lentner közölte: Trump sokszor „erőből tárgyal”, és ha egyeztetni kezd például Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, akkor vélhetően az amerikai elnök dominanciája érvényesül, mint ahogyan az európai gazdaság sincs paritásban az amerikaival.

„Az Európai Unió egy süllyedőben lévő világgazdasági térség, és nincs semmilyen ütőkártya a kezében”

– fogalmazott az egyetemi tanár.

Ha kialakul egy USA és Európai Unió közötti vámháború, annak a közgazdász szerint Magyarország nem nagy mértékben lenne a kárvallottja. A magyar összexportnak ugyanis mindössze a 3,7 százalékát teszi ki az amerikai kivitel, ami jóval elenyészőbb mennyiség ahhoz képest, mint amennyi cikket beszállít Magyarország a német iparnak.

Lentner Csaba szerint a kialakult helyzet érinti ugyan a magyar gazdaságot, de mivel a magyar kormány a gazdasági semlegesség elvét vallja,

nem a többi 26 uniós tagállammal együtt fog tárgyalni az amerikai vezetőkkel, hanem várhatóan külön megállapodásokat köthet az USA-val.

Ezeknek az egyeztetéseknek az előkészületei valószínűleg már zajlanak.

Úgy véli, ha néhány amerikai gyár csúcstechnológiai szinten is megjelenik hazánkban, akkor az esetlegesen megemelkedő védővámokat bőven ki lehetne gazdálkodni a közvetlen működőtőke-befektetésekkel.