A jelenlegi vírushelyzetben rengeteg olyan lépés szükséges a húsipari ágazattól és a társadalomtól egyaránt, amihez nem vagyunk hozzászokva – mondta a Hússzövetség sajtótájékoztatóján a szervezet elnöke. Éder Tamás szerint szolidaritás, fegyelem, és komoly ellenőrzés kell ahhoz, hogy ezt a vírust lokalizáljuk, és ne alakuljon ki egy katasztrófa állapot.

A szakemberek teljes erőbedobással dolgoznak azon, hogy a vírus ne terjedjen tovább, de nagyon fontos tudni, hogy humán- és anyagi erőforrás szűkében vannak. Ez most rávilágít arra, hogy békeidőkben elegendő az a berendezkedés, amivel Magyarország rendelkezik, de amikor egyszerre tombol a madárinfluenza, illetve a ragadós száj- és körömfájás (Rszkf), akkor a hatósági működésnek nagyobb költség-, valamint emberigénye van

– közölte az elnök.

Éder Tamás elmondta, hogy két dolognak köszönhető, hogy a sertéstelepeken jelenleg nem ütötte fel a fejét a Rszkf. Az egyik, hogy a sertés fertőződéséhez kontakt kell. Tehát míg a marha akár a szélből is képes elkapni a fertőzést, addig a sertésnek érintkeznie kell valamivel vagy valakivel, ami hordozza a vírust.

Másrészt a sertés- és a marhatenyésztés kialakult védekező mechanizmusában nagy különbség van. A marhatenyésztők sokkal lazábban vették az állategészségügyi figyelmeztetéseket. Az egyik telepen – amely átfertőződött – például be sem volt kerítve. Ez a sertéstenyésztésnél elképzelhetetlen. A marháknál nem volt érzékelhető kockázat, ezért lazábban vették az eljárásokat. Mindebből az a tanulság, hogy békeidőkben is jobban oda kell figyelni.

Ha ez a vírus kiszabadul és elkezd garázdálkodni, nagyon súlyos következményekkel fog járni, ezt most ebben a percben megbecsülni sem lehet. Azonban ha sikerül a most átfertőződött régióban tartani, akkor – bár egy darabig mindenképp elveszítjük a harmadik országbeli exportot – talán megússzuk olcsóbban.

ftj
Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke
Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

Az Európai Unión belüli időszakos random tiltások problémásak, hiszen egyedi kereskedelmi tiltásokat vezetnek be például a lengyelek, horvátok, bolgárok, emiatt az EU általában felszólítja őket, hogy igazodjanak az általános uniós rendszerhez.

Éder Tamás arról számolt be, hogy az Európai Unió eljött hozzánk ellenőrizni, miként kezeljük a ragadós száj- és körömfájás vírust, s bár megállapították, hogy minden szabályszerűen történik, kiemelték, hogy az ellenőrzési és szabályozási procedúrához rendkívül kevés embere van Magyarországnak. Az elnök ezzel kapcsolatban elmondta:

a felelős döntéshozóknak le kell vonni a következtetéseket, új erőforrások bevonására van szükség a munka megfelelő elvégzéséhez.

Éder szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy jelenleg a madárinfluenza is jelen van hazánkban, újabb telepet érinti ez a vírus, és nem hétköznapi helyzet, hogy az állattenyésztésben kétféle vírussal is fel kell venni a harcot.