Nem volt kizárt, hogy Donald Trump rögtön már a beiktatása napján kiveti a rettegett importvámokat, azonban ezek végül február elsején lépnek életbe. Többek között a kínai termékekre róna 10 százalékos vámot, ezzel párhuzamosan pedig az Európai Unióval és az amerikai kontinens országaival szembeni kereskedelmi politikáját is szigorítaná.
A szomszédos Mexikó és Kanada „megtorlásként” értékeli Trump lépését, Kína és az Európai Unió pedig ezzel arányos intézkedésekre figyelmeztetett. Chirstine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke Davosban egyenesen tényként közölte, hogy fel kell készülni Trump vámjaira.
Kapcsolódó
Az ottawai kormány sem maradt szótlan: többek között arra hívták fel az amerikai elnök figyelmét, hogy az amerikai olaj negyede Kanadából származik, valamint, hogy dolgoznak a vámok megakadályozásán, illetve a vámokkal arányos válaszlépéseken, ahogy az EU is.
Donald Trump mindemellett kilátásba helyezte, hogy mi lehet a kulcs az ukrajnai háború lezárásához: az alacsony olajár. Szerinte ugyanis az OPEC+ országok, amelynek Oroszország is tagja, a háború ideje alatt is javarészt magasan tartották a kőolajárakat, ami az orosz gazdaságot motorként táplálta. Ezért aztán szerinte ha lenyomnák az olaj árát, akkor a háború is véget érne.
Ráadásul szerinte Kínát is be kellene vonni a béketárgyalásokba, mert úgy véli, Hszi Csin-ping elnöknek hatalma van Vlagyimir Putyin felett. Ugyanakkor az AI-szektor versenyében épp azt szeretné Trump elérni, ha Amerika legalább egy lépéssel előrébb lenne Kínánál, erre utal, hogy egy mintegy 500 millió dolláros AI-infrastruktúra kiépítését jelentette be, amelynek keretében létrejön a Stargate-program az OpenAI, az Oracle és a SoftBank közreműködésével.
Az Oracle egy másik ügyben is szóba került a héten, legalábbis annak társalapítója, Larry Ellison, aki akár a TikTok amerikai részének tulajdonosa is lehet.
A magyarok lelkesen vásárolnak, de nem Magyarországon
Már Orbán Viktor miniszterelnök is bejelentette egy külön videóban azt, amire sokan vártak: megkezdték az állampapírok után a kamatok kifizetését, 2025 első negyedévében 954 milliárd forintot fizetnek ki a magyar családoknak.
A családok mellett azonban a magyar kisvállalkozóknak is jutott egy jó hír a hétre: az Iparkamara javaslata, valamint a tüntető taxisok követelései egy ponton végre célba értek, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter ugyanis bejelentette: január elsejéig visszamenőleg 15 millióról 18 millió forintra emelik meg az alanyi áfamentesség határát, de jövőre már a kiva értékhatárait is megnövelhetik.
Ennek ellenére nem indul túl hálásan az év Nagy Márton csúcsminisztériuma számára, mivel kiderült, hogy az államháztartási adatok nem alakultak jól tavaly: 1200 milliárd forinttal kevesebb lett az áfabevétel az éves előirányzathoz képest.
Ennek Gulyás Gergely szavai alapján az egyik oka az lehetett, hogy a hiány szokatlanul nagy volt 2024 decemberében, ugyanis a karácsonyi hosszú hétvégét több százezer magyar nem itthon töltötte, vagyis külföldön költekezett. Ugyanakkor ez másik oldalról nem feltétlenül rossz hír, miután a Nemzetgazdasági Minisztérium pénteki közleményében már úgy értékelte mindezt, hogy nő a magyar fogyasztók bizalma.
Január utolsó hete újabb meglepetéseket tartogathat
A jövő héten hozhatják meg az idei első komolyabb gazdasági döntéseket, kedden tartja ugyanis 2025 első kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. Az előzetes várakozások szerint nem változtatnak az alapkamaton.
Ezen felül szintén kedden fut be a Központi Statisztika Hivatal (KSH) gyorstájékoztatója a turisztikai szálláshelyek tavaly decemberi forgalmáról, valamint csütörtökön a tavalyi év utolsó negyedévére vonatkozó GDP adatok első becsléséről, de a 2024 decemberi külkereskedelmi termékforgalomra vonatkozó második becslés is ekkor érkezik, továbbá a legfrissebb, a tavalyi év utolsó hónapjára vonatkozó demográfiai adatok.
Az iparral és kiskereskedelemmel kapcsolatos decemberi gyorstájékoztatók is a jövő hét folyamán érkeznek.
Jó hírt közölt Nagy Márton minisztériuma: még egy érv a fantasztikus év mellett?
Jelentős mértékben javultak az egyensúlyi mutatók az államháztartásban a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Putyinéknak semmi se szent? – megtámadták a baltiak energiaellátását
Reagált Zelenszkij a korlátozott tűzszüneti javaslatra

Hadrendbe álltak Orbán békeharcosai, totális blokád jöhet a csütörtöki EU-csúcson

A világ legszebb étterme egész közel van Magyarországhoz

Épségben landoltak a Földön a világűrben rekedt asztronauták

Jön az állampapír-pénzeső 3.0, százmilliárdokat kapnak a befektetők

Hónapok múlva szabadulhat Magyarország a megbélyegzéstől

Magyar találmány lesz világsiker: az űrtechnológia forradalmasítja a városok tervezését

Olyan hideg lesz éjszaka, amilyen még télen sem volt
