A pénteken közzétett minősítésében negatív kilátás mellett, de a Standard and Poor’s-hoz és
a Fitch Ratings-hez hasonlóan a Moody’s is megerősítette Magyarország államadósságának
befektetésre ajánlott besorolását. A három legjelentősebb hitelminősítő jelentései egyaránt
nagyfokú bizalmat tükröznek hazánk iránt, köszönhetően annak, hogy a magyar gazdaság stabil és válságálló – hangsúlyozta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A szaktárca felidézte, hogy hazánk finanszírozási helyzete stabil és biztonságos, a kormány elkötelezett a szigorú költségvetési gazdálkodás, a költségvetési hiány és az államadósság csökkentése mellett.
Ezt a szemléletet tükrözi, a 2025-ös békeköltségvetés is, melynek értelmében a kormány 3,7 százalékos GDP-arányos hiánycéllal számolva jövőre tovább csökkenti a költségvetési hiányt.
A békeköltségvetés a tartós konjunktúra alapjainak lefektetésével hozzájárul ahhoz, hogy a
magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható, magas ütemű növekedési pályára.
Magyarország megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, a magyar állampapírok
népszerűsége töretlen. Az erős befektetői és piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók és a
külföldi működőtőke-befektetések (FDI) folyamatos beáramlása is alátámasztja.
A közeljövőben folyamatosan bekapcsolódnak majd a nemzetgazdaság teljesítményébe az olyan jelentős kínai gigaberuházások, mint a CATL és a SEMCORP high-tech akkumulátor gyárai, vagy a BYD, amely Európában elsőként hazánkban kezdi meg elektromos autóinak gyártását.
A koronavírus járvány, az energiaválság és a szomszédunkban zajló elhúzódó háború
következtében a magyar gazdaság nehéz időszakon van túl, az exportot pedig továbbra is az európai külpiacok, elsősorban a német gazdaság gyengélkedése húzza vissza.
A szaktárca szerint a belső konjunktúrát tekintve azonban egyre több pozitív jel mutat a fordulat irányába. Nő a kiskereskedelmi forgalom, miközben a turisztikai ágazat is kimagaslóan teljesít: az év első tíz hónapjában összesen közel 38,5 millió vendégéjszakát töltöttek a magyarországi szálláshelyeken, amely 5,3 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Mindezek a fogyasztás bővülését jelzik.
A belgazdasági helyreálláshoz nagymértékben hozzájárul, hogy a kormány letörte és alacsony
szinten tartja az inflációt, melynek mértéke októberben mindössze 3,2 százalék volt. A tartósan
alacsony inflációhoz társul a reálbérek már több mint egy éve tartó folyamatos növekedése, ami szeptemberben 9,2 százalékot ért el.
Hozzátették, hogy a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között létrejött történelmi jelentőségű, hároméves bérmegállapodás garantálja, hogy 2025-ben is nagymértékben emelkedjen a fizetések vásárlóereje.
A megállapodás eredményeként a minimálbér 2027-re 40 százalékkal, 2025-ben 9 százalékkal, 290.800 forintra, 2026-ban 13 százalékkal, 328.600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374.600 forintra emelkedhet.
Mindeközben töretlenül magas a foglalkoztatottság, közel 4,7 millióan dolgoznak.
A kormány célja, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék fölötti növekedést érjen el,
melynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. A kormány annak érdekében, hogy ebbe a növekedési sávba felhúzza a gazdaságot, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai
Akciótervet dolgozott ki, melynek célja, hogy tovább növelje a fizetések vásárlóerejét,
biztosítsa a megfizethető lakhatást, a Demján Sándor Programon keresztül pedig megduplázza a hazai kkv-k méretét.
Az Akcióterv összesen 4.000 milliárd forintot mozgat meg a gazdaságban jövőre, ebből 2.632 milliárd forint jut a családoknak, míg a Demján Sándor Program mintegy 1.410 milliárd forinttal támogatja a kkv-k fejlődését.
Ezáltal az Akcióterv nemcsak a gazdasági növekedést támogatja, hanem annak bevonó jellegét is erősíti, így a konjunktúra eredményeiből a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb köre részesül majd, különösen a magyar családok és a hazai kkv-k – hangsúlyozta a Moody's minősítésének ismeretében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Maradt a Baa2 besorolás negatívra módosítva
A Moody's döntését a Pénzügyminisztérium is közleményben értékelte. Amint írták: Az elmúlt hetek kedvező hitelminősítői értékelései – R&I, Scope Ratings és Standard&Poor’s – után a Moody’s is megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott, Baa2 besorolását az eddigi stabil kilátást negatívra módosítva. A hitelminősítő a magyar gazdaság erősödő növekedésére számít, jövőre 2 százalék körüli, 2026 és 2028 között 3 százalékos bővülést vár. A Moody’s pozitívan értékeli a csökkenő inflációt és az államadósság további mérséklését is.
A pénzügyi tárca emlékeztetett rá, hogy Magyarország a korábbi kormányzás gazdasági kudarca miatt befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába került több hitelminősítőnél is, majd a nemzeti kormány sikeres gazdaságpolitikájának eredményeként 2016/2017-től kezdődően több felminősítés is történt. Az elmúlt évtized munkájának köszönhető, hogy az orosz-ukrán háború kitörése óta lefolytatott több mint 20 hitelminősítői vizsgálat után minden alkalommal, minden hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriában tartotta Magyarországot.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!