Digitális adó bevezetésén gondolkodik az Európai Bizottság, ezzel fedezné ugyanis a a Covid-19 utáni helyreállítási alapból származó 350 milliárd eurós közös adósság visszafizetését – írja a Politico.
Az ellentmondásos elképzelés azonban ütközőpályára állíthatja Európát az Egyesült Államokkal szemben, ha azt a Trump-kormányzat globális vámhadjáratával szembeni megtorló lépésnek tekintik.
A digitális illetékek aránytalanul nagy mértékben érintenék az olyan amerikai technológiai óriásokat, mint az Apple és a Google, és olyan országok ellenzik, mint Olaszország és Németország, amelyek nagyban támaszkodnak a Washingtonnal folytatott kereskedelemre.
A Bizottság 2021-ben egyszer már félretette az EU-szintű digitális adót annak érdekében, hogy megkönnyítse egy globális adómegállapodás létrejöttét, amely azóta sem nyert nemzetközi vonzerőt. Von der Leyen azonban felvetette a digitális adó lehetőségét arra az esetre, ha az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások a júliusban lejáró 90 napos haladék után összeomlanak, ami érzékeny pontokat adhat az intézkedéshez.
Bármilyen megtorló programtól függetlenül, a sok tekintetben megszorított nemzeti költségvetések idején a blokkra valódi nyomás nehezedik, hogy visszafizesse 350 milliárd eurós közös adósságát, amelyet az EUovídium utáni helyreállítási alap finanszírozására bocsátottak ki.
A törlesztés 2028-ban kezdődik, és várhatóan évi 25-30 milliárd euróba kerül, ami a Bizottság éves költségvetésének 20 százalékát teszi ki.
Azóta számos ötlet született a pénz előteremtésére. A Bizottság például azt javasolta, hogy 2021-ben az OECD-megállapodás részeként a szén-dioxid-behozatalra, a kibocsátásokra és a multinacionális vállalatok nyereségére kivetett új adókból fizessék ki az új adósságot.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Orbán Viktor döntésétől függ, hogy Irán kaphat-e magyar fegyvereket

A kibertérben már megindult a világháború – európai fővárosra csapott le Irán

Horror a strandon: úszókra támadt a harcsa

Ilyen Észak-és Dél-Korea közti fúzióra sem volt még példa

Az élelmesek már tudják: Ausztriában 3 millió 600 ezer forintot lehet zsebre vágni szociális segélyekből

Júliustól szigorít a NAV, nem fogadják el többé az ilyen számlákat

Végleg búcsút inthetünk a Revolut egyik előnyének?

Fertőzés veszélye miatt termékvisszahívásról döntött a DM

Egyre népszerűbb a lakásszerviz, jönnek az extrák
