Ezek szakmaiság, megvesztegethetetlenség, titoktartás. Magyarországon a kérdést jogszabállyal is meg kívánják erősíteni, várhatóan jövőre - olvasható a Világgazdaság mai számában. Az ACIIA Európában 28 társszervezet több mint 50 ezer tagját tömöríti. A Magyarországon az EFFAS- (European Federation of Financial Analysts Societies) vizsgát szerzett elemzőket érintő etikai kódex hasonló a legismertebb, New York-i székhelyű világszervezet, a CFA (Chartered Financial Analyst) vizsgáját megszerzettekre vonatkozó etikai elvárásokhoz. A kódex alapvető elemei a legmagasabb szintű szakmaiság, a megvesztegethetetlenség, a bennfentes információkkal kapcsolatos titoktartás, a pénzügyi tanácsadó vagy brókercéggel szembeni teljes lojalitás, az ügyfelek lehetőségeihez mért ajánlások nyújtása, az ügyfélről szóló információk diszkrét kezelése és az összeférhetetlenségi szabályok betartása. Az etikai kódex lényeges eleme az objektív alapokra helyezhető és ezért elvben könnyen mérhető összeférhetetlenség. Amennyiben ugyanis bármilyen tulajdonosi vagy üzleti kapcsolat van az elemző és az elemzésben szereplő szektor vállalatai között, az hiteltelenné teszi az analízist. A Világgazdaság tudomása szerint Magyarországon is készül egy kormányrendelet, amely törvényerőre emelné az etikai kódexek összeférhetetlenségi szabályait. Az elemzéseket közreadó vállalatoknak és tanácsadóiknak fel kellene tüntetniük, milyen a kapcsolatban állnak az analízis tárgyaként szereplő vállalatokkal. A tervezet szerint az összeférhetetlenségi szabály a tanácsadói véleményeket közreadó újságokra és újságírókra is vonatkozna. Adatvédelmi okokból ugyanakkor nem igazán ellenőrizhető, vajon rendelkezik-e például az elemzésben szereplő vállalat részvényével a tanácsadó, és az sem világos, milyen szankció vonatkozna a rendeletbe foglalt etikai kódex megsértőire.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!