Egy 53 fős csehországi moderátorcsapatot felállítását rendelte el a TikTok. A munkacsoport feladata lesz, hogy a platformon megjelenő politikai tartalmak monitorozásával megóvják az októberi parlamenti választások biztonságát.  A lépés az európai választások integritásának védelmét célzó szélesebb körű kezdeményezés részeként valósult meg, mivel az uniós közvéleményben egyre nő az aggodalom a közösségi médián keresztüli manipulációval kapcsolatban. 

A cseh belügyminisztérium megbízásából készült legutóbbi STEM-felmérés szerint a csehek 78 százaléka tart hasonló befolyásolási kísérletektől. 

Piotr Żaczek, a TikTok közép-európai kommunikációs menedzsere hangsúlyozta, hogy a platform egy külön „választási munkacsoportot” fog létrehozni Csehországban, amit kiberbiztonsági és választások tisztaságával foglalkozó szakértőkkel fognak feltölteni. Ez a csoport

  • a dezinformáció felderítésére,
  • az AI által generált politikai tartalmak jelzésére
  • és a politikai influencerek átláthatóságának érvényesítésére fog összpontosítani.

„Tiltjuk a fizetett politikai promóciót, a politikai reklámokat és a politikusok és politikai pártok által végzett adománygyűjtést” – idézi Żaczeket az Euroactiv, aki hangsúlyozta, hogy a nem nyilvános influencer-kampányokat is eltávolítják. A tényellenőrzéshez szükséges adatokat a Lead Stories nevű nemzetközi partner fogja biztosítani. 

A román példa 

Mint megírtuk, tavaly decemberben a román alkotmánybíróság decemberben – mindössze két nappal az elnökválasztás második fordulója előtt –  törölte az első forduló eredményét, mivel a legfelsőbb nemzetvédelmi tanács megállapítása szerint egy külföldi hatalom tömeges befolyásolási kampánya, a TikTok algoritmusokkal való visszaélés befolyásolt az eredményt. 

Ráadásul a külföldi befolyásolás kedvezményezettjeként megjelölt Calin Georgescut  ki is zárták az államfői pozícióért folyó versengésből. Ezentúl elkezdték többletjogokkal és hatáskörökkel felruházni a román állami szerveket, hogy hatékonyabban lépjenek fel az illegális online tartalmakkal és a külföldi befolyásolási kísérletekkel szemben.

Romániai elnökválasztás: végül a magyarok voltak a mérleg nyelve, akik eldönthették az eredményt

Nicusor Dan, Bukarest független, nyugatos szemléletű polgármesterének második fordulós elnöki győzelme még csak a kezdet, mert Romániában egyszerre kell a mély gazdasági, politikai és társadalmi válságot kezelni. Ellenfele, George Simion és szövetségesei pedig várhatóan mindent megtesznek azért, hogy fenntartsák a káoszt. Bővebben >>>