A nemzetközi élelmiszer-nyersanyagárak irányadó átfogó árindexe havi szinten alig változott márciusban, az előző havi 126,8 pontról 127,1 pontra emelkedett – derült ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) honlapján közzétett adatokból. A márciusi érték
- 6,9 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál,
- azonban 20,7 százalékkal elmarad a 2022 márciusában beállított 160,2 pontos csúcstól.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
A mutató tavalyi átlaga 122 pont volt, 2,1 százalékkal alacsonyabb a 2023. évinél.
A FAO gabonaárindex átlagosan 109,7 pont lett márciusban, ami 2,9 ponttal (2,6 százalékkal) alacsonyabb az előző havinál, és 1,2 ponttal (1,1 százalékkal) elmarad az egy évvel korábbi értékétől. Márciusban a kukorica, a búza és a rizs nemzetközi jegyzése gyengült, míg az árpa világpiaci ára emelkedett havi szinten.
A növényiolaj árindexe márciusban egy hónap alatt 5,8 ponttal (3,7 százalékkal) átlagosan 161,8 pontra emelkedett, az index egy évvel korábbi értékét 23,9 százalékkal haladta meg. Az árindex emelkedését a pálma-, repce-, szója- és napraforgóolaj nemzetközi jegyzésének erősödése okozta.
A FAO húsárindexe márciusban átlagosan 118,0 pont volt, 1,0 ponttal (0,9 százalékkal) magasabb, mint az előző hónapban, és 3,1 ponttal (2,7 százalékkal) haladta meg az egy évvel korábbi értékét. Márciusban a sertés-, juh- és marhahús nemzetközi ára emelkedett, miközben a baromfihúsé stagnált havi szinten.
A tejtermékek árindexe márciusban az előző havival megegyezően, 148,7 ponton állt, 24,6 ponttal (19,9 százalékkal) meghaladva egy évvel korábbit. Márciusban a nemzetközi sajtárak csökkentek, ellensúlyozva a vaj és a tejpor jegyzésének emelkedését.
A FAO cukorárindexe márciusban az előző havihoz képest 1,6 ponttal (1,4 százalékkal) 116,9 pontra csökkent, 16,5 ponttal (12,3 százalékkal) elmaradva az egy évvel korábbitól. A cukor világpiaci árának márciusi csökkenését elsősorban a gyengébb globális keresletre utaló jelek okozták, enyhítve a szűkebb globális kínálat miatti aggodalmakat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Demkó Attila: A remény óriási erő, az ukrán hadsereg még nincs az összeomlás küszöbén

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Utasok tízezreit érinti a menetrendváltozás májustól

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás
