A tavaszi fagyok gyakorlatilag megsemmisítették az idei év kajszitermését: a Nyugat-Dunántúl és a Dél-Alföld régiókban tapasztalható a legnagyobb terméskiesés. Nagy különbségek tapasztalhatók az egyes megyék eredményei között, például Győr-Moson-Sopron és Csongrád megyében nem, illetve Bács-Kiskun, Baranya és Zala megyében is alig volt kajszitermés.
A termésátlag alig 1,7 tonna hektáronként, ami messze elmarad a tavalyi kimagaslóan jó 7,7 tonnás számtól. Igaz, az egy kifejezetten jó év volt - átlagosan 6,5-6,9 tonna szokott lenni. A számok már sokkal jobbak nem lesznek: a kajszi szedése nagyjából befejeződött az országban. A termőterület 92 százalékán végett ért a betakarítás az Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentésének készültéig (vagy július közepéig.)
Kapcsolódó
A gyümölcsből évente 10-40 ezer szokott teremni, most valószínűbb, hogy az alsó érték közelében lesz a szüretelt mennyiség. A vásárlóknak ez azért rossz hír, mert 350-400 forint között várható majd a fogyasztói ár - nyilatkozta korábban a piac helyzetéről Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet alelnöke.
Az őszi helyzet sem sokkal jobb
Az őszibarack szedése július 17-én 50 százalékon állt, a termésátlag 3 tonna/hektár körül alakult, ami 63 százalékkal marad el a tavalyitól - írják a jelentésben.
A gyümölcsök közül már majdnem teljesen befejeződött a meggy szüretelése. A tavalyihoz képest az országos átlag 25,2 százalékkal magasabb, ami számszerűsítve 8,3 tonna/hektáros arányt mutat. Itt is nagy a szórás: Komárom-Esztergom megyében mindössze 2,5 tonna, Nógrád megyében is alacsony, 3,7 tonna. Miközben Vas megyében 13, Zala megyében 12,9 tonna volt az egy hektárra jutó termésmennyiség.
Az Agroinform statisztikái szerint 400-800 forint között mozog a piacokon az őszibarack ára.
Így fest a kép a zöldségeknél
A zöldborsó betakarítása a terület 94 százalékán, mintegy 19 100 hektáron fejeződött be. Sajnos a termésátlag 30 százalékkal elmaradt a tavalyitól. Az ok a szélsőséges időjárás: bár a borsó nem kifejezetten melegkedvelő növény, a márciusi mínusz 15-20 fokos hőmérséklet eltolta a vetési időt, majd a nedves idő miatt késett a vetés és a körülmények kedveztek a betegségek kifejlődésének is. De a zöldborsó területe is - a májusi állapot szerint - 17 százalékkal 17 500 hektárra csökkent idén a tavalyihoz képest.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet - korábbi - jelentése szerint az Európai Unió belső piacán Magyarország számít a legnagyobb konzervzöldborsó-exportőrnek: egy év alatt több mint 42 ezer tonnát szállítunk a közösség országaiba. Emellett a 27 tagállam közül az unión kívüli területekre is mi visszük ki a legtöbb konzervzöldborsót az EU-ból. Az EU-ban 960-970 ezer tonna volt az előző szezonokban a friss zöldborsó termése, a legnagyobb frisszöldborsó-exportőr Franciaország, a legnagyobb frisszöldborsó-importőr Belgium volt a belső piacon.
A csemegekukorica betakarítása éppen csak elkezdődött, országosan 11 százaléknál tart. A zöldbab esetében 33 százalékos a készültség, a termésátlag 7,8 tonna/hektár körül alakult, 42 százalékkal több, mint 2017-ben - írják a jelentésben.
Ez sem a búza éve
A kalászosok teljes termőterületének 73,8 százalékáról, mintegy 1 millió hektárról már közel 5 millió tonna gabonát takarítottak be július 16-ig. Az őszi búza vetésterületének majdnem háromnegyedét már learatták, eddig közel 3,7 millió tonna őszi búzát takarítottak be. A tavalyitól 1,7 százalékkal elmaradó termésátlag országosan 5,1 tonna hektáronként. Még május végén és júniusban a csapadékos időtől féltették a termést a gazdák, mert a nagy nedvesség a szemek gyors kipergéséhez vezethet, de egyelőre úgy fest, átlagos év lesz búzából.
Ez megfelel a jóslatoknak a Tallage szakemberei szerint az EU tagországaiban összesen 140 millió tonna búzát takaríthatnak be a gazdák a következő hetekben. Ez a mennyiség közel 2 millió tonnával kevesebb a 2017. évinél. Magyarországra épp 5,1 tonnás termésátlagot vártak, ami rossz előjel, mivel világ legnagyobb exportközvetítője szerint az egész világon gabonahiány lehet, ezt pedig csak a terménytartalékokból lehet majd fedezni.
Drágulhat a kenyér
A tavalyinál kevesebb és gyengébb minőségű termésre számított Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonafeldolgozók Szövetségének tagozati elnöke is, amikor a HírTV-nek nyilatkozott a hónap elején. Az étkezési búzáért 5 százalékkal kérhetnek többet a termelők. A malmok is árat emelnének augusztustól a növekvő bérekre és a dráguló áramra hivatkozva. Öt forintos emelést céloznának a liszt kilónkénti árára, ami összességében azt jelenti, hogy a magyarok éves 80 kilogrammos lisztfogyasztással számolva összesen 400 forint többletköltség lenne személyenként egy évben.
A durumbúza aratása Pest, Komárom-Esztergom, Baranya, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, SzabolcsSzatmár-Bereg és Békés megyében befejeződött, országosan a termőterület 78,8 százalékán történt meg a betakarítás. A termésátlag nem változott az egy évvel korábbihoz képest, átlagosan 4,7 tonna volt hektáronként.
A fotó forrása: Justin Sullivan/Getty Images/AFP.
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Korlátozták a tej szó használatát a boltokban: vásároljon körültekintően!

Nyűgöt jelentenek a visszaváltós vizes palackok, kár költeni rájuk

Borravalót kér már a láncfűrész-kereskedő is: nem káprázik a szeme

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Fiatalkorú drogdílerekre csaptak le Magyarországon

Kár kerülgetni egy olyan súlyos problémát, ami minden második magyart érint

Grandiózus gázüzletet készíthet elő Donald Trump az elszigeteltnek mondott Vlagyimir Putyinnal

Ezzel sok nyugdíjas szembesül: minden területen kapkodnak utánuk

Öldöklő harc indul az egyre szűkösebben mért állami férőhelyekért
