Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 I. negyedévében
a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal mérséklődött – erősítette meg második becslésében az első becslésben publikált adatokat kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A gyorstájékoztatóból kiderül, hogy az első negyedévében a GDP volumene a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit. A második becslésben közölt volumenindexek az első becsléshez képest nem változtak.
Mi történt a repülőrajttal?
Orbán Viktor 2025 elején többször is „repülőrajtot” emlegetett a magyar gazdaság kapcsán. Januárban például azt mondta, hogy „2025 január, itt a repülőrajt. Nem ígérgetünk, hanem dolgozunk és teljesítünk”. Egy másik alkalommal „fantasztikus évnek” nevezte 2025-öt, utalva a családoknak kifizetett állampapír-kamatokra.Egy későbbi rádióinterjújában Orbán Viktor már óvatosabban fogalmazott a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban. A miniszterelnök szerint az európai gazdaság stagnál, és Magyarország is nehézségekkel küzd – részben az orosz–ukrán háború következményei miatt, amely szerinte már 20 milliárd eurónyi veszteséget okozott hazánknak. „Akkor sem lenne habzsi-dőzsi, ha nem lenne háború” – fogalmazott Orbán Viktor. A kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem hárítják a felelősséget, hanem célokat tűztek ki 2025-re, és ezekért dolgoznak.A termelési oldalról nézve
a GDP első negyedévi stagnálásához leginkább a szolgáltatások, azon belül a kereskedelem bővülése járult hozzá pozitívan (0,7, illetve 0,2 százalékponttal); az ipar teljesítménye 0,7, az építőiparé 0,2 százalékponttal mérsékelte a nemzetgazdaság teljesítményét.
A termékadók és -támogatások egyenlege 0,1 százalékponttal növelte a GDP-t, a mezőgazdaságnak nem volt érdemi hatása a bruttó hazai termék alakulására – áll a KSH jelentésében.
A felhasználási oldalt vizsgálva,
a gazdaság teljesítményéhez pozitívan, 2,2 százalékponttal járult hozzá a végső fogyasztás, míg a bruttó felhalmozás és a külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében negatívan befolyásolta azt, 1,9 és 0,3 százalékponttal.
Az előző negyedévhez képest az idei első negyedévben, szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent:
- a termelési oldalon a mezőgazdaság teljesítménye 4,6 százalékkal nőtt; a szolgáltatások teljesítménye 0,2, az építőparé 1,1, az iparé 2,3 százalékkal csökkent.
- a felhasználási oldalon a végső fogyasztás összetevői közül a háztartások fogyasztási kiadásának volumene 0,4, a közösségi fogyasztásé 1,4 százalékkal emelkedett, míg a kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatásoké 1,5 százalékkal csökkent; a bruttó állóeszköz-felhalmozás 2,4 százalékkal visszaesett; a külkereskedelemben az import és az export volumene összességében magasabb lett (1,4, illetve 1,5 százalékkal.
Legolvasottabb

Várva várt újítást vezet be a Lidl, komoly problémát old meg

Nagy fordulat jön a rendelőkben: négymillió forint pluszt kaphatnak a háziorvosok

Az új KRESZ betiltja a zenehallgatást

Óbuda tajtékzik, megbénul a környék közlekedése

Orbán Viktor halálos fenyegetést kapott

Durvul a keleti nyitás: ez a magyar város lesz a kínaiak központja
Összeült a rettegett titkos csoport, hogy megint világuralomra törjön

Szakértő a légikatasztrófáról: Nem gondoltam, hogy ilyet valaha látok

Mintha borotvát nyelnél: brutálisan fájdalmas tünettel támad az új szupervírus
