A szomszédos országokból érkező bevándorlók többsége továbbra is magyar nemzetiségű, és Magyarországon sikeresen vállalnak munkát - véli Tóth Pál Péter szociológus.
A Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutató Intézete 2001-re vonatkozóan a szomszédos országokból érkező, 18 évet betöltött bevándorlók körében készített felmérést. A vizsgálat 1015 emberre terjedt ki. A kutatás megállapította, hogy továbbra is magyar nemzetiségű a bevándorlók többsége, és leginkább a 25-34 éves korosztályhoz tartoznak, ám az úgynevezett szekunder migráció (szülők követik gyermekeiket) keretében a 60 éves,és annál idősebb bevándorlók csoportja is megjelent.
A környező országokból érkező bevándorlók munkaerőpiaci integrációja sikeresnek nevezhető. A vizsgált csoport a munkaerőpiacon sem a gazdasági aktivitás, sem a foglalkozásszerkezet tekintetében nem került marginális helyzetbe. Ebben az életkor és iskolai végzettség szerinti összetételük mellett az a kapcsolati tőke is szerepet játszott, amelyet nagyrészük már az országba érkezésekor birtokolt, valamint az a szimbolikus tőke, amellyel többségük a fogadó népességgel azonos anyanyelv és nemzetiség következtében rendelkezett - mondta el Tóth Pál Péter, aki személyes véleményét közölve hozzátette: "Ha így folytatjuk, rövid időn belül felszámoljuk a délvidéki magyarságot, nagy valószínűséggel Kárpátalján is lényegesen csökken a magyarok száma, Romániából 25 év alatt pedig félmillióan vándorolnak majd át Magyarországra".
A szociológus szerint nagyon nagy szükség lenne egy hosszútávú magyar nemzetpolitikai koncepcióra, és ezen belül egy hosszútávú migrációs politikai stratégiára. Garamvölgyi Ágnes, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) menekültügyi igazgatója megjegyezte: a kormány az általános migrációs stratégiáját az év végéig dolgozza ki. 2001-ben 79 652 külföldi élt letelepedési engedéllyel Magyarországon, ebből 55 364-en román, jugoszláv, ukrán, cseh vagy szlovák állampolgárok voltak.
A BÁH tájékoztatása szerint 2004 utolsó napján mintegy 95 ezren rendelkeztek bevándorlási vagy letelepedési engedéllyel (ebből csaknem 56 ezer román állampolgár). Tavaly 9360-an kértek letelepedési engedélyt, míg ez a szám 2003-ban 7878, 2002-ben 4653 volt.
Magyar állampolgársághoz az elmúlt évben csaknem 6 ezren jutottak.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.