A WHO ezen a héten dönt arról, hogy globális vészhelyzetnek minősítik-e az afrikai mpox járvány előidézte állapotot, mivel egyre nagyobb az aggodalom a ragály halálos törzsének terjedése miatt. Az mpox egy vírusos megbetegedés, amelyet az Orthopoxvirus nemzetségbe tartozó majomhimlő okoz.
Szerdán egyeztet az Egészségügyi Világszervezet által kinevezett szakértői bizottság, amelynek ajánlását figyelembe véve dönt Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója a betegség kezelésével kapcsolatos ajánlásokról és a közegészségügyi vészhelyzet kihirdetéséről.
Kapcsolódó
A vakcinagyártók mostantól a WHO-hoz fordulhatnak sürgősségi engedélyért, az ENSZ szakosodott szervezete lehetővé tenné a számukra, hogy nemzetközi csoportok, köztük az UNICEF és a Gavi globális vakcina szervezet beszerezze és terjessze oltásaikat – írja a Politico.
Kihirdethetik a kontinentális vészhelyzetet
Az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (Afrika CDC) globális szolidaritásra szólítottak fel, az ügynökség mérlegeli fogja a kontinentális veszélyhelyzet kihirdetését.
A régiónak 10 millió adag oltóanyagra van szüksége, de jelenleg csak 200 000 dózishoz fér hozzá.
Júniusban az egyik legnagyobb oltóanyag forgalmazó, a Bavarian Nordic 15 000 adag vakcinát küldött a legtöbb esetet regisztráló Kongói Demokratikus Köztársaságba. A múlt hónapban négy újabb országból – Burundi, Kenya, Ruanda és Uganda – jelentettek mpox megbetegedéseket, így már 13 afrikai államban regisztrálták a fertőzés felbukkanását.
2024-ben eddig 517 halálos áldozattal járt a 17541 megerősített és feltételezett emberi megbetegedés.
Egy év alatt év alatt 160 százalékkal nőtt az Mpox-esetek száma, a halálozásoké pedig 19 százalékkal.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!