Hakan Fidan, török külügyminiszter is részt vesz az Európai Unió minisztereinek jövő heti brüsszeli találkozóján, amely Ankara reményei szerint megnyitja az utat a blokkhoz fűződő kapcsolatok javításához. Az augusztus 29-i tárgyalás öt év után az első közös megbeszélés lesz a török kormány és az EU vezetői között.
Törökország a párbeszéd jelenként üdvözölte a Gymnich-értekezletre (a külügyminiszterek nem hivatalos ülése) szóló meghívást és reméli, revideálni fogja a 2019-es büntetőintézkedéseit az unió – írja a Bloomberg.
Elmérgesedő kapcsolatok
Az elmúlt években elhidegült az EU-s tagságot kérelmező Törökország és Brüsszel kapcsolata. Az unió kétségbe vonta a török kormány emberi jogok terén elért eredményeit, ám végül a görög-török-ciprusi konfliktus kiújulása miatt fagyasztották be Ankara csatlakozási pályázatát.
Törökország a Földközi-tenger egy vitatott hovatartozású részén szeretett volna gázkitermelést végezni. Ankara először egy fúróhajót küldött a Földközi-tengerre 2019 májusában, amely Ciprus északi partjainál végzett szeizmikus felméréseket és feltáró fúrásokat.
A lépés komoly ellenérzéseket váltott ki a görög és ciprusi kormányból, az EU pedig szilárd szolidaritást mutatott a két tagállamával.
2019 júliusában szankcionálták a török államot, 145,8 millió euróval csökkentve az ország számára 2020-ban szánt előcsatlakozási pénzügyi támogatást, ezt követően a magas szintű kétoldalú tárgyalások is megrekedtek.
Azonban többek között a migráció kezelése szempontjából nehezen nélkülözhető a jó viszony az Erdogan-rezsimmel. A kapcsolatok 2021 óta némileg javultak, és a magas szintű tárgyalások is újraindultak.
Ankara igényei
Oncu Keceli, a török külügyminisztérium szóvivője szerint
ez a meghívás annak a jele, hogy az EU megérti, hogy a regionális és globális kihívásokkal szemben Törökország kapcsolatainak fejlesztésére van szükség.
Hozzátette, hogy Ankara „konkrét lépéseket” vár:
- az uniós csatlakozás;
- a török vízumliberalizáció;
- az EU-s vámunióról szóló tárgyalások;
- és a gazdasági, politikai, közlekedési és energiaügyi párbeszéd elmélyítése terén.
A török kormány jó kapcsolatokat ápol az EU soros elnökségét július 1-jén átvevő Magyarországgal. Az Erdogan vezette állam korábban a reményét fejezte ki, hogy Budapest elnöksége előrelépést hozhat a fenti kérdésekben.
Erdogant is elcsípte Orbán Viktor
Folytatódik a diplomáciai nagyüzem: Orbán Viktor kormányfő legutóbb Törökország miniszterelnökével ült tárgyalóasztalhoz Washingtonban.Tájékoztatás
A cikk „Az új intézményrendszerek kihívásai és az előttünk álló változások az európai integrációban” című projektünk részeként jelent meg az Európai Unió társfinanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Bizottság véleményét. Sem a sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szervezet nem tehető felelőssé értük.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!