Válságtanácskozásba torkollt a keddi, ünnepélyesre tervezett ülésnap a német parlamentben, ahol meglepetésre a kancellári szavazáson nem kapta meg a többségi szavazatokat a kereszténydemokrata Friedrich Merz (CDU).
A Szövetségi Köztársaságnak eddig kilenc kancellárja volt, ám most történelmi pillanatban vannak: ez az első alkalom, hogy egy új kancellárjelölt megbukott az első szavazási fordulóban.
Megírtuk: a 69 éves németországi politikus a CDU/CSU pártszövetséggel februárban megnyerte az előrehozott szövetségi választásokat, és elődje, Olaf Scholz pártjával, a balközép SPD-vel készül kormányzásra fő nyugati partnerünknél.
Május 6-án azonban mindössze 310 szavazatot szerzett a Bundestagban a szükséges 316 helyett, míg 307 képviselő szavazott ellene, hárman tartózkodtak.
Így
egyelőre hivatalosan kormányfő nélkül maradt Németország,
bár a sikertelen választás miatt Olaf Scholz megbízott kancellár a vártnál tovább marad hivatalában, és papíron továbbra is képviseli a németeket. Scholznak 2021-es megválasztásakor egyébként 369 szavazatra volt szüksége az abszolút többséghez.
Noha nem ez volt a külpolitikai feszültségben eddig dinamikusan alakuló belső menetrend, még nincs minden veszve a konzervatív kancellárjelölt számára, mert újabb fordulók következnek.
De a tét óriási, mivel
a német demokrácia jövője függ az új, 13 tagú, fekete-vörös kormánykoalíció sikerétől
– vélekedik a sajtó.
A pénzügyi piacok is feszülten reagáltak a délelőtti kudarcra: az eredményhirdetés után a német tőzsdeindex, a DAX körülbelül 300 pontot zuhant.
Hamarosan újra megnyomják a gombot
Habár hétfőn már aláírták a koalíciós megállapodást a konzervatívok és a szociáldemokraták, porszem került a gépezetbe a sikertelen kancellárszavazás miatt, amely után a Bundestag berekesztette az ülést és válságértekezletre hívták az érintett frakciókat.
A markáns kijelentéseiről és szigorú külpolitikai elképzeléseiről ismertté vált Friedrich Merz ugyan pofonként élheti meg a keddi kudarcot, de a mainstream pártok elkötelezettsége
az európai szinten is meghatározó, erős Németország iránt annál nagyobb, mintsem hagyják szétesni a terveiket
– ezekről itt és itt írtunk bővebben.
Még több, izgalmas forduló hátravan: legközelebb szerdán vagy pénteken szavazhatnak újra Merz személyéről, akinek akkor már a német Bundestag abszolút többségét is meg kell szereznie ahhoz, hogy kancellár lehessen. Csak a harmadik szavazási fordulóban kap egy jelölt relatív többséget.
Ha ő végül nem jár sikerrel, a Bundestag a szavazástól számított 14 napon belül választhat új vezetőt, amennyiben tagjainak több mint a fele leteszi a voksát– írja a Berliner Zeitung,
A napilap idézi a Merz nagy riválisaként jegyzett, szintén konzervatív Angela Merkelt, aki megdöbbenve fogadta az első fordulóbeli bukást, ami nagy múltú pártjukat, a CDU-t is rendkívül rosszul érintheti a választópolgárok szemében.
Ilyen még soha nem történt
– jelentette ki aggódva az ülés VIP páholyában jelen lévő volt kancellár.
Áruló van a bizalmasok között?
Tudósítók szerint a váratlan fordulat után a teljes létszámban megjelent képviselők azt latolgatták a tisztelt ház folyosóin, hogy
kik lehettek a disszidensek a titkos szavazáson,
akik miatt nem jött össze a nagy nap.
Holott, matematikailag, ha a tervezett koalícióban mindenki betartotta volna a pártfegyelmet, kedden sikert értek volna el, és például Merz szövetségében reggel még mindenki azt nyilatkozta, hogy egységesen támogatják az új vezetőt.
A várományos kancellár is magabiztosan érkezett az ülésterembe, és az előzetes névsorolvasás során nem találkozott ellenvéleményekkel – ezért is lehet számára kijózanító a végkifejlet, bár a kamerák előtt továbbra is higgadtan, mosolyogva véleményezte azt.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung viszont megtudta: a színfalak mögött máris egymást okolja a koalícióra készülő kereszténydemokrata és a szocdem párt.
Tetőfokán a parlamenti hangulat, ünnepel az AfD
A hangulat egyelőre a tetőfokán van a német sajtó szerint, miközben az ellenzékiek hangolják a közvéleményt, csípős kritikákkal illetve Merzéket.
Az új parlamentből kiszorult szélsőbalos Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) szerint például a leendő szövetségi kormány már a kezdete előtt kudarcot vallott – Friedrich Merz újrafegyverkezési politikája és a szociáldemokrata politikát felhagyó koalíciós partner „erőlködése” miatt.
A Baloldali Párt ugyancsak pikírten arról nyilatkozott, hogy Merz
a saját népe bizalmát és pártja teljes támogatását sem élvezi a „berlini buborékban”,
és akkor, amikor „paktumot kötött a fasisztákkal”, eljátszotta a demokratikus pártok bizalmát.
A fasisztákként megemlített AfD is üdvözölte Friedrich Merz bukását az első fordulóban.
Ez mutatja, milyen
gyenge alapokra épül a CDU/CSU és az SPD kis koalíciója, amelyet a polgárok megszavaztak
– írta Orbán Viktor szövetségese, Alice Weidel pártelnök az X-en.
Parlamenti titkára szerint a jelölt
megkapta a büntetését minden korábbi machinációjáért,
és az általa elkövetett szörnyű választási csalásért, ami korábban soha nem történt meg – idézi a Morgenpost.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Kész rémálom most az utazás, orbitális sorok kígyóznak az autópályákon

Táborozó gyerkekeket nyelt el a villámárvíz, minden perc számít

Kevesebb gázért többet fizetünk már, de elenyésző a klímák pörgetése

Megvan a megoldás a hőségriadóra: az autósok lehetnek a vesztesek

Mennyibe kerül most Horvátország? Itt az idei nyaralás teljes árlistája

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja
