Legfontosabb mondások:

  • Adócsökkentések, bürökráciacsökkentés jön – már júniusban.
  • A kormány jó és eredményes kapcsolatokra számít az MKIK-val, a Parragh-érában tett eddigi vállalásait zömében teljesítette.
  • 1700 milliárdos pénzpumpa a magyar gazdaságba a kkv-ken keresztül.
  • 300 ezer potenciális munkavállalót lehet még bevonni a magyar munkaerőpiacra.
  • Magyarországnak elengedhetetlen a béke 

„A végén megrettentem azért, hallgatva a jegybankelnököt (...) olyat hallottam, amit még soha: türelmes jegyanki politika!" – de ezt nem most fejtjük meg, reagált Varga Mihály beszédére a kormányfő.

Orbán Viktor köszönetet mondott az MKIK-nak a gazdasági évindító megszervezéséért, külön kiemelve a helyszínt. „Ha a politikai bugyutaság hályoga lehull, akkor látjuk, hogy egy stadionnál a Puskás Aréna sokkal több, hiszen olyan gazdasági eseményeknek ad helyet, mint az MKIK évadnyitója, egy probléma van, a helyek száma, ezért kimondható, hogy sokkal nagyobbat kellett volna építeni" – jegyezte meg Orbán Viktor. 

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

„Miután új vezetése van a kamarának, a legfontosabb, amiről beszélni kell, az a kormány és a kamara kapcsolata" – hangsúlyozta a kormányfő beszéde felvezetésében. A vállalkozások és a kormányzat közötti együttműködésre és a kapcsolatok erősítéséről szólva elmondta, „az első megállapodásokat még 2010 előtt kötöttük meg a későbbi kormányzó párt és a gazdasági szereplők között, akkor ezt még a VOSZ és  Demján Sándor hozta tető alá.

Akkor annak adtuk kezet, hogy 5 vállalást teszünk, 4-et már teljesítettünk:

  • „így a vállalkozások adóterheit regionális szint alá csökkentjük - ma nálunk a legalacsonyabb a társasági adó és az SZJA."
  • „A második a tőkeprogramok elindítása, magáról Demján Sándorról is elneveztünk egyet.
  • „A harmadik 10 év alatt 1 millió munkahely, ami közderültség tárgya volt, senki nem hitte el, hogy lehetésges, de látjuk, megtörtént."
  • „A negyedik az EU-s pénzek kis és közepes vállalkozások felé történő pumpálása, 100-ból 54 forint a kkv-khoz ment."

„Az ötödik pontot nem teljesítettük. Önök azt ígérték, hogy támogatnak bennünket. Tartok tőle, hogy még nem vagyunk kvittek, 5 vállalkozóból nem 4 támogat minket" – élt némi kritikával az MKIK felé a kormányfő.

Parragh Lászlóval is kötöttünk megállapodásokat, folytatta Orbán Viktor. 

Így a

  • „növekedési ráta legyen EU-s átlag felett"
  • „a munkanélküliség legyen 4 százalék alatt, ott billegünk"
  • „legyen kifektetéspolitikánk és támogassuk a tőkeexportot"
  • „legyen jelentős vállalati adócsökkentés - 2010- óta ez 6 százalékot csökkent"

„Nálunk jobb partnert a kamara nem kaphatott volna" – mondta Orbán Viktor. Nagy Elekről és a kamara elnökének „kéréseiről" szólva elárulta, „a mostani konferenciát megelőző megbeszélésen is arról volt szó, hogy adóegyszerűsítésre van szükség, a bürokráciacsökkentés mellett. Elnök úr az adóegyszerűsítésben látja a megoldást:

a magyar kormány készenáll a megállapodásra, június 1-éig meg kell történjen a megállapodás az adóegyszerűsítésről és a bürokrácia csökkentéséről. 


„Amit a magyar gazdaságpolitikáról mondani szeretnék, hogy a stratégiák nem változnak jelentősen, amit az elmúlt 15 évben megismertek, azzal megyünk tovább. Mi az adócsökkentés kormánya vagyunk, a hetedik legversenyképesebb adórendszerünk van a fejlett országok között" – jelölte meg a három fontos stratégiai pont közül az elsőként kormányfő.

Szerinte csak rá kell nézni az anyák szja-mentességére, „olyan adórendszer ez, ami hosszú távban gondolkodik, erre determinál. (...) Munka, család és adó kombinálódik a mi megoldásunkban, ezt bevezetjük, és elindul, a struktúra megváltoztathatatlanná válik, hosszabb távon is erre az adósrendszerre érdemes berendekezni" – üzent a cégeknek és a gazdasági szereplőknek a miniszterelnök.

Kép: Economx, Hartl Nagy Tamás

A munkahelyteremtés szintén fontos, ez áll a második helyen Orbán Viktor szerint. „Nemlétező pénzek osztogatásával, segélyalapú társadalmat támogatni hiba, a munkaalapú társadalomé a jövő. A mi elemzéseink szerint még 300 ezer olyan magyará állampolgár van, aki munkaába állítható. Úgy tűnik, hogy akarnak dolgozni, de nincsen meg az esélyük, vagy a szakmai tudásuk" – részletezte a tapasztalatokat Orbán Viktor. 

A harmadik pillér a vállalkozások támogatása. „Nagy Márton csak utalt arra, de a Széchenyi Kártya 320 milliárdja nagyonvilágos, politikai elkötelezettséggel járó lépés. A kérdés, az, hogy szétosztjuk vagy odaadjuk a vállakozásoknak?

Ez egy értékválasztás kérdése.

„A vállalkozásokat meg kell becsülni, hiszen ők működtetik az államgépezetet, ezt világossá kell tenni. A kormány továbbra is támogatja a vállalkozásokat" – húzta alá a miniszterelnök. 

Jön a pénzpumpa

„Három háború év van a hátunk mögött, 2021-hez képest plusz 400 milliárdot pumpáltunk bele a kkv-re. Most pedig azt tervezzük, hogy 2024-hez képest 1730 milliárd forinttal több pénzt pumpálunk bele a magyar gazdaságba a kkv-kon át, ez majd 50 százalékos növekedés" – jelentette be.

„Fontos látni azt is, hogy zajlik a technológiai váltás, ha nem tartunk lépést, lemaradunk. Ez az egyik oka, amiért nem mondhatunk le a külföldi tőkeberuházásokról sem, azokat kell idehozni, amik ebben a technológiai váltásban segítik az országot. Azok a külföldi beruházások üdvözlendők, amik ezt idézik elő" – mondta. 

Az itt letett tőkeállomány az egész unióban a második legmagasabb, a teljes GDP százalékában mért FDI - állomány (külföldi közvetlentőke-befektetés) a cseheknél magasabb csak. 


Visszatérve a beszéde elején tett megjegyzésre kijelentette: „ha már a jegybankelnök úr a türelmes jegybanki politikáról beszélt, meg kell említeni, hogy az adósságszolgálat teljesítése után a költségvetésnek egyensúlyban kell lennie." „Szeretném a felelősség ügyében még figyelembe ajánlani a kormányzatot, ami a választás minden évében csökkentette a hiányt."

Orbán Viktor közölte azt is, hogy jelenleg összesen 4682 állami beruházás zajlik 12,5 ezer milliárd forint értékben, de ennél több beruházást is terveznek, miközben Budapest fejlesztése továbbra is kiemelt cél. A kormányfő azt mondta, a most futókon kívül újabb nagy fejlesztési programokat nem tudnak indítani Budapesten.

Hiba lett volna feladni

A nemzetközi környezet alakulásáról kapcsán Orbán a csütörtöki EU-csúcsról kezdett először beszélni. Elmondta, jó oka volt, hogy Ukrajna ügyében vétózzon. Elmondta, hogy még több fegyvert kell küldeni Ukrajnába és még több pénzt kell fegyvereken keresztül és azontúl Ukrajnába. „Most amikor az amerikaiak a mi nemzeti pozíciónkban vannak, hiba lett volna föladni a politikánkat" – fogalmazott a magyar miniszterelnök, majd arra kért mindenkit, hogy támogassák a magyar kormányt, hogy fenntarthassák a békepárti álláspontjukat.

Orbán Viktor szerint Magyarország a háború három éve alatt 20 milliárd eurót vesztett el, ezért ha valakinek igazán érdeke van a háború lezárásának és a békében, az Magyarország.

Ezután arra tért rá, mi lesz a háború után. Orbán szerint Magyarországnak nem kell aggódnia a biztonságáért, mert a háború után is lesz NATO, és a katonai szövetség két legnagyobb hadserege, az amerikai és a török Magyarország legnagyobb szövetségese. Ugyanúgy lesz az Egyesült Államok és Magyarország közötti gazdasági szövetség is.

Élőben az MKIK Gazdasági Évnyitója A Gazdaság Napja 2025

Az Economx által élőben közvetített gazdasági kamara évnyitó rendezvényén beszédet mondott Nagy Elek, az MKIK elnöke, Nagy Márton gazdasági miniszter és a héten hivatalba lépett Varga Mihály jegybankelnök. Az esemény után, szintén élőben követhetik lapunk makrogazdasági elemző konferenciáját, a Macronomxot.

A miniszterelnök 2024-ben szakmai, gazdaságra fókuszáló elődadást tartott, és részletesen ismertette a gazdasági vízióit. Tavaly ráadásul négy fontos pontot is meghatározott – emlékeztet az Index –, amiben szerinte nem állunk jól, vagy még fejlődnünk kell: „jobb lenne, ha nekünk tartoznának, és nem mi másoknak." 

Kezdődik a Macronomx konferencia 

Az MKIK rendezvénye után kezdődik az Economx saját eseménye a Puskás Arénában, a Macronomx elemzői konferencia, ahol gazdasági szakemberek és elemzők segítségével feldolgozzuk a délelőtt során elhangzottakat. A Gazdaság napja című műsorfolyamunkat élőben közvetítjük.

Kik segítenek megérteni, hogy merre tart a magyar gazdaság?

De nemcsak elemzők mondják el véleményüket a Gazdasági évnyitón elhangzott beszédekről, meghallgathatjuk

  • György László gazdasági stratégiáért felelős kormánybiztost, illetve
  • Virág Barnabást, a Magyar Nemzeti Bank alelnökét, valamint
  • Nagy Márton csúcsminisztert is,

aki laptársunk, az Index újságírójának kérdéseire válaszol.

A részletes programot IDE KATTINTVA érheti el.

Az élőben követhető eseménnyel nem kevesebbre vállalkoztunk, minthogy bemutassuk az ország döntéshozóinak terveit, és azok elsőkézből történő értékelését a leghitelesebb gazdasági szereplőkkel.