Ugyan a geopolitikai turbulenciák kötik le jobban az új német kormány figyelmét, az európai védelmi szerep megerősítése mellett legalább olyan fontos vállalásuk az első számú EU-s ország mélyrepülésben lévő gazdaságának feltámasztása.

Friedrich Merz konzervatív kancellár májusi székfoglalójában azt ígérte a Bundestagnak, hogy rövid időn belül egész Európa, így a magyar gazdaság számára is ígéretes versenyképességi fordulatot készítenek elő, amelynek része lesz az azonnali bürokrácia- és adócsökkentés, illetve a németországi beruházások ösztönzése. 

A gyorsaság létfontosságú vállalás: a kereszténydemokrata-szocdem (CDU-SPD) koalíció tervei szerint mindent megtesznek azért, hogy a német gazdasága újra növekedési pályára álljon, amelynek első jeleit már a nyáron meg akarják mutatni a világnak. 

Most bejelentették az első intézkedéseket. A szövetségi pénzügyminiszter, Lars Klingbeil pénzügyminiszter (SPD) jegyzi a beruházásösztönző csomag első törvényjavaslatát, amelynek célja, hogy a vállalatok a német piacon maradjanak, és ezzel megfordítsák az egyre gyakoribb kiszervezések trendjét. 

Ugyanakkor valamit valamiért: a nagyvonalú gesztusok milliárd eurós bevételveszteséget okoznak majd az államnak, de azt vallják, hogy

a kiszámítható adópolitika önmagában vonzerőt képvisel a gazdaságban.

Jelentős fordulatot készítenek elő

Tehát az államkassza terhére is vállalja a Merz-kabinet, hogy újra naggyá tegye a nyugati iparhatalmat, és a harmadik éve tapasztalt

recesszió miatt lendületesen menekülő cégeket otthon tartsa,

például adókedvezményekkel. 

Az nem kérdés, hogy drasztikus irányváltásra van szükség a gazdaságpolitikában, mivel évek óta nincs növekedés, éppen csak stagnál a német teljesítmény, ami egy korábban példa nélküli és rendkívül szerencsétlen helyzet egy olyan ország számára, amelynek magasak a beruházási igényei és elöregedő a lakossága – vélik az elemzők.

A pénzügyi tárca javaslatáról a Süddeutsche Zeitung (SDZ) ismerteti: első körben Németország üzleti helyszínként való megerősítését célzó, azonnali adóbefektetési programról szól. 

Kép: Reuters, Annegret Hilse

Hamar kifizetődhet a beruházás

Eszerint évről évre emelkedő, átfogó adócsökkentéseket vezetnének be a vállalatok számára, például előnyös értékcsökkenési lehetőségekkel, később pedig a társasági adó mérséklésével. 

Az idén induló, értékcsökkenési csomaggal már rövid idő alatt

jövedelmezőbbé tennék a befektetéseket és növelnék a cégek likviditását 

úgy, hogy a második félévtől lehetővé tennék a „degresszív” módszer alkalmazását.

Így az új gépekre, járművekre vagy anyagokra, minden ingóságra fordított kiadások nagyobb része már kezdettől leírható lesz az adóból ahelyett, hogy azokat a hagyományos módszer szerint egyenletesen, a hasznos élettartam alatt számolnák el a vállalkozások.

Megvágják a társasági adót

A tervek szerint a fenti beruházásösztönző intézkedés után,

2028-tól öt éves lépésben 15 százalékról 10 százalékra csökkentik a társasági adót,

ami a nemzetközi átlaghoz képest óriási előrelépés lesz, mivel a rangsorban Németország adóversenyképességi szempontból jelenleg a 16. helyen áll. 

A szakértők régóta hangoztatják, hogy

a német vállalatok adóterhei már nem versenyképesek,

ám az előző kormány félt az adóbevételek kiesésétől. Ha ugyanis egyszerre csökkentették volna a társasági adókulcsot, a cégeknek 2032-ig kell várniuk a teljes kedvezményhatásra.

Az új pénzügyi tárca viszont abban bízik, hogy a további reformok – a bürokrácia vagy a nyereségadó csökkentésétől, illetve különböző adókedvezményektől kezdve az e-autó beszerzés támogatásán át a rezsicsökkentésig – addigra úgy fellendítik a növekedést, hogy könnyebb lesz megbirkózni az adóbevételek hiányával.

Kép: Getty Images, Sean Gallup

Közel 50 milliárdot beáldoznak, a kancellár az asztalra csapott

A nagyívű ösztönzési terveket a költségvetés jelentős terhére vállalják: a 2025 és 2029 közötti időszakra előirányzott bevételkiesés összességében elérné a 48 milliárd eurótszámol a Handesblatt a birtokába került törvényjavaslat alapján.

A közös terhet viszont nemcsak a szövetségi költségvetés, hanem az egyes tartományok és az önkormányzatok is jelentősen, de arányosan viselnék. 

Utóbbiak máris tiltakoznak a horribilis kiesés miatt, ám a kancellár németes szigorral kijelentette: mivel a kormány által tervezett, 500 milliárd eurós gazdaságélénkítési hitelből az államok külön 100 milliárdot kapnak, elvárja, hogy ne elégedetlenkedjenek, hanem „kitartsanak a közös célok mellett”.