Németország egyes számú szakszervezete, egyben Európa legnagyobb, legerősebb ipari érdekvédelmi csoportja, az IG Metall jelezte, hogy hajlandó engedményeket tenni, és hajlik a kompromisszumra a munkaidővel kapcsolatban. Ennek egyik kulcseleme, hogy egyelőre felhagynak a négynapos munkahét bevezetésére vonatkozó követeléseikkel.

Erről maga Christiane Benner, az IG Metall vezetője beszélt, hogy a szakszervezet egyelőre nem kíván tovább kampányolni a négynapos hét bevezetéséért, amikor a tervek szerint eggyel kevesebb munkanapért is ugyanaz a bér járt volna a dolgozóknak. A szakszervezeti vezető a gazdaság nehéz helyzetét hozta fel indoklásul a tervek elengedésével kapcsolatban.

Jelenleg számos német vállalatnál érezzük a feszült gazdasági helyzetet

– nyilatkozta Christiane Benner a német sajtónak, és arról is beszélt, hogy a munkaadók éppen ezért csökkentik a munkaidőt – a munkavállalók kárára.

Az IG Metall vezetője egyúttal felszólította az új szövetségi kormányt, hogy fektessen többet Németországba mint „gazdasági telephelybe”, és könnyítsen a munkavállalók terhein. Amire szerintük szükség van:

  • gyors beruházások;
  • a polgárok terheinek csökkentése;
  • és lojalitás a vállalatok részéről.

Korábban Friedrich Merz kancellár és Carsten Linnemann, a CDU főtitkára is arra szólította fel a németeket, hogy dolgozzanak többet és hosszabb ideig. „Ennek az országnak többet és mindenekelőtt hatékonyabban kell dolgoznia” – jelentette ki Friedrich Merz. A politikusok sokallják a részmunkaidőben dolgozók számát, ahogy a négynapos munkahetet is túlzásnak tartják.

A nyugdíjkorhatár szent

Egy friss Insa-felmérés szerint a németek hajlandóak is lennének többet dolgozni. A Bild által megrendelt kutatás az alábbi kérdést tette föl:

ha választania kellene a heti egy órával több munkaidő vagy az egy évvel későbbi nyugdíjba vonulás között, melyiket választaná?

A többség egyértelműen a több munkaóra mellett tette le a voksát: a munkavállalók 63 százaléka növelné a heti munkaidejét, miközben csupán 22 százalékuk menne nyugdíjba egy évvel később. A kutatás azt is megállapította, hogy pártállástól függetlenül választanák a németek a több munkaórát.

(via)