Már 18 milliárd forintot költött a kormány kórházi légtechnikai rendszerek korszerűsítésére – jelentette ki a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára szerdán Székesfehérváron, a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban.

Takács Péter kiemelte: a 2017-ben megkezdett kórházi légtechnika korszerűsítési program 18 milliárd forintos fejlesztéseibe

nem tartoznak bele az új építésű beruházások, csak a régebbi kórházi épületekben végzett hűtési és csíramentes levegőt biztosító légtechnikai rendszerek cseréje, illetve korszerűsítése.

Felhívta a figyelmet arra, hogy egy kórházi klímarendszer nem olyan, mint a háztartási, abban komoly szűrőrendszerek vannak, amelyek kiszűrik a vírusokat, baktériumokat a befújt levegőből.

Takács Péter jelezte: a kórházakban a kiemelt kezelőhelyiségekben kell biztosítani megfelelő hőmérsékletet és csíramentes levegőt, ezek a műtők, az intenzív osztályok és a szakmaspecifikus - például sztrókos vagy kardiológiai - őrzők.

Az intézményekre ráfé a felújítás, éppen a minap számoltunk be róla, hogy a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban elromlott az a légtechnika, ami a csíra-és baktériummentes levegőt biztosítja a betegek számára.

A kórház kommunikációja szerint a hűtőegység a központi műtőblokk egyes műtőit, valamint az intenzív osztályt látta el, feladata a szűrt, csíramentes levegő hűtése volt. Az intézmény azonnal átszervezte az ellátást, így sürgős és daganatos műtétek nem maradtak el, az ellátás az infekciókontroll szabályainak megfelelt.