Mérföldkőhöz ért a lakossági állampapírokon belül a Prémium Magyar Állampapír állomány, az év elejétől indult csökkenés az elmúlt hetekben is folytatódott, így már csak 5000 milliárd forintot tartottak inflációkövető kötvényben a magánbefektetők, a hétfőn este publikált, de még az április 30-i állapotot tükröző adatok szerint. A visszaesés egy hónap alatt jelentős volt, 483 milliárd forintot tett ki. 

Nagyon jön fel a Bónusz és a FixMÁP

Az április végi állományadatok szerint további két lakossági papírból is többet tartanak a magyarok kétezer milliárd forintnyinál. FixMÁP kötvényben 2319 milliárd forint, míg Bónusz papírokban 2009 milliárd forint pihen. Utóbbi kettő a heti értékesítési adatok alapján a két legkeresettebb lakossági állampapír. 

A múlt héten, ahogy hónapok óta kivétel nélkül, a FixMÁP volt a legkeresettebb, amelyből 53,4 milliárd forintért táraztak be a háztartások, a változó kamatozású Bónuszra pedig közel 32 milliárd forintot költöttek. Összesen a múlt heti lakossági állampapír eladások mérlege 110,2 milliárd forint, az elmúlt hetek átlagát meghaladó. 

Kedden egyébként diszkontkincstárjegy-aukciót tartott az Államadósság Kezelő Központ, a meghirdetett 30 milliárd forintos kibocsátásra közel kétszeres ajánlatot nyújtottak be az elsődleges forgalmazók, ezt látva végül 40 milliárd forintra emelte az értékesítést az ÁKK. Az átlaghozam 6,33 százalék volt. 

Májusi pénzeső

Egyébként a PMÁP (azaz inflációkövető) kötvényből májusban további, akár jelentős kiáramlás várható. Egyrészt május 21-én kamatot fizet a 2031/I sorozat, másrészt lejár a 2025/J. A kincstár szemszögéből ez azt jelenti, hogy az utóbbi kötvényből a teljes tőkét (163,2 milliárd forintot) is ki kell fizetni, emellett pedig az erre járó 19 százalékos kamatot is, ami 31 milliárd forint.

A 2031/I-nél csak kamatkiadás esedékes, de az is szép summa, 65 és fél milliárd forint. A kötvény meg tovább inflációkövetőként, azaz lényegesen alacsonyabb, 18,6 százalék helyett már csak 4,7 százalék kamattal.

A lényeg, hogy május 21-én a befektetők egész kerek összeggel, közel 260 milliárd forinttal gazdagodnak.

Nagy kérdés, hogy a 2031/I kötvényben mennyi marad azután, hogy a kamat 18,6-ról leesik 4,7 százalékra. Az állomány hatalmas, meghaladja a 352 milliárd forintot. Ha csak a felét kiviszik a megtakarítók az állampapírpiacról, annak is biztosan nyoma lesz, akár a lakáspiacon, akár a befektetési alapoknál jelenik meg friss tőkeként. 

Akik úgy döntenek, hogy a kapott tőkét és kamatokat továbbra is magyar állampapírokban tartják, most ezekkel a termékekkel érhetik el a legmagasabb éves hozamot:

  • Bónusz Állampapír: 7,36 százalék (változó kamatozás)
  • FixMÁP: 6,67 százalék 
  • 2051/G: 6,93 százalék 
  • 2041/A: 6,78 százalék  

Közel 3800 milliárd forint ragadt be 4-5 százalékos kamatozású állampapírban

A jelek szerint megtette hatását az év első negyedévében 5,3 százalékra mért átlagos infláció: rengeteg pénzt hagytak a befektetők a kamatok leesése után inflációkövető Prémium Magyar Állampapírokban. Az Economx számításai szerint közel 3800 milliárd forintnyi a mindössze 4-5 százalékon kamatozó PMÁP-megtakarítás.