Európa számos kórházában máig komoly gondot okoz a hosszú várakozási idő, az elmaradt vizsgálatok, és a bonyolult adminisztráció – a háttérben pedig gyakran elavult informatikai rendszerek állnak. Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) egészségügyi részlege szerint itt az idő a változásra: az InnoStars Connect program keretében most innovatív digitális megoldásokat keresnek, amelyek javíthatják a kórházak működését és a betegellátás minőségét, többek között időpontfoglalási rendszerek terén – számolt be az Index.
A felhívás kiemelt partnere a vezető portugál ULS de Coimbra kórház, amely gyakorlati tesztelési lehetőséget is biztosít a kiválasztott projekteknek.
Kapcsolódó
Okos időpontfoglalás: a jövő megoldása?
Az EIT Health szerint az európai egészségügy egyik legsúlyosabb problémája a rugalmatlan időpontfoglalási struktúra: sokszor nem lehet valós időben módosítani a foglalásokat, figyelmen kívül maradnak a betegek egyéni igényei, és a hiányzások miatt kieső időpontokat sem lehet hatékonyan újratölteni.
Magyarországon például 2024 júliusától már lehetőség van digitálisan törölni vagy átfoglalni az időpontokat, de még mindig gyakori, hogy akár egy hónapot is várni kell egy-egy szakorvosi vizsgálatra.
A megoldás az automatizált, mesterséges intelligenciával támogatott betegirányítás lehet, amely valós idejű frissítéseket kínál, és segíthet csökkenteni a téves foglalásokat vagy a meg nem jelenési arányt.
Telemedicina és digitális hozzáférés: a magyarok élen járnak
A digitalizáció nem ismeretlen terep az európai – köztük a magyar – páciensek számára. Az európai WHO-tagállamok 77 százalékában már elérhető valamilyen telemedicinás szolgáltatás.
Magyarországon a lakosok 86 százaléka már hozzáfér saját egészségügyi adataihoz az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási tér és az EgészségAblak applikáció révén – ez is mutatja, hogy az itthoni betegek nyitottak a digitális megoldásokra.
Az InnoStars Connect programra egyetemek, kutatóintézetek, startupok és kis- és középvállalkozások jelentkezhetnek Európa szerte – így Magyarországról is.
A kiválasztott 10 csapat mindegyike:
- 10 ezer eurós támogatást kap
- személyre szabott szakmai képzésben és mentorálásban részesül,
- megoldásukat élesben is tesztelhetik a portugál kórházzal együttműködésben.
Esély a magyar innovátoroknak
A szervezet szerint a magyar startupok műszakilag erős ötletekkel állnak elő, mégis alulreprezentáltak az uniós források megszerzésében. Külföldi partnerekkel együttműködve azonban nagyobb eséllyel indulhatnak a sikerért – hívta fel a figyelmet Pongrácz Ferenc, az EIT Health regionális igazgatója.
Jelentkezni a szervezet honlapján lehet május 30-ig.
Az InnoStars Connect így nemcsak pénzügyi támogatást, hanem nemzetközi kapcsolatrendszert és gyakorlati lehetőségeket is kínál azoknak a magyar szereplőknek, akik valódi hatást akarnak elérni az egészségügy digitalizálásában.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rábólintottak az egészségügyi dolgozók monitorozására

Aki nyugdíjat akar, meneküljön, nem lesz ez így jó

Minden jel arra mutat, hogy külföldi bankokba menekítik a magyarok a devizájukat – valamit tudhatnak

Bukott az érinthetetlen ingatlankirály, 60 milliárd forintot vasalna be rajta az adóhatóság
Nem semmi, megtriplázta a pénzét, aki év elején ide fektetett be

Orbán Viktorig jutott az NB I-es focisták 6 milliós fizetésének híre, elképesztő a kormányzati reakció

Itt a nagy tej trükk: még hogy árrésstop!

Senki ne reménykedjen abban, hogy a lakásárak valaha csökkenni fognak

Ez a cukor megkeserítheti az életét, vigye vissza a csudába
