A Goldman Sachs stratégái márciusban már másodszor csökkentették az S&P 500-as célárfolyamukat, a magasabb recessziós kockázatra és a vámtarifákkal kapcsolatos bizonytalanságra hivatkozva.

A David Kostin vezette csapat a Bloomberg hétfői írása szerint arra számít, hogy a benchmark index 5 700 pont körül zárja az évet, szemben a korábbi 6 200 pontos becslésükkel. Az új cél mindössze 2 százalékos pluszt jelent az S&P 500 pénteki záróértékéhez képest, és a Bloomberg által összeállított adatok szerint a Wall Street legpesszmistább prognózisai közé tartozik.

„A lassuló növekedés és a növekvő bizonytalanság magasabb részvénykockázati prémiumot és alacsonyabb értékelési szorzókat indokol a részvények esetében” - írta Kostin jegyzetében. „Ha a növekedési kilátások és a befektetői bizalom még tovább romlik, az értékelések az általunk előrejelzettnél sokkal jobban csökkenhetnek”.

Kostin először március 11-én csökkentette várakozását 6500 pontról, részben azért, hogy beárazhassa a vezető technológiai részvények idei esését.

Az amerikai részvények egyébként már pénteken nagyot estek, az S&P index például 2 százalékot, a zuhanás hétfőn az ázsiai piacokon is folytatódott. A magyarázat szerint Donald Trump elnök kereskedelmi háborújának gazdasági hatásaival kapcsolatos aggodalmak miatt erősödött az eladói nyomás.

Az Air Force One fedélzetén Trump ugyanis elmondta, hogy a szerdán bejelentendő viszontvámok minden országot érintenek majd. Megismételte, hogy április 2-a a „felszabadulás napja” lesz az Egyesült Államoknak, a korábbi kommunikációs alapján a viszontvámok másnap, április 3-án már érvénybe is lépnek.

A Goldman Sachs közgazdászai szerint az effektív amerikai import-vámtarifa mértéke 2025-ben 15 százalékponttal emelkedhet. 

Idén az S&P 500 index árfolyama 4,9 százalékkal csökkent, ezzel messze alulteljesíti az európai indexeket. Ha beigazolódik a Goldman várakozása, akkor két nagyon erős év után mínuszban zárhatja a teljes évet a fő amerikai tőzsdemutató.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!