A második negyedév 38 százalékos emelkedése után a tegnap zárult három hónapos időszakban további 32 százalékot menetelt felfelé a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, amivel gyakorlatilag teljesen ledolgozta a Lehman-csőd óta elszenvedett veszteségeit. Pedig nem indult jól ez az időszak, először 16 ezer pontról 14 ezer pont közelébe szánkázott, sokakban keltve azt a képzetet, hogy a március óta tartó emelkedés pusztán egy medvepiaci rally.

Aki ekkor kiszállt részvénypozícióiból vagy shortba váltott, szép nyereségről mondhatott le, illetve adott esetben komoly veszteségeket szenvedhetett el.
Az emelkedést több külső tényező is támogatta: óriási pénzbőség a nemzetközi piacokon, a forint árfolyama pedig végig stabil volt. A jegybank összesen 200 bázispontos vágása nyomán 9,28 százalékról 6,75 százalékra csökkent az egyéves állampapírok hozama, ami szintén kedvezett a részvények megítélésének. Aki viszont a piacon maradt, szinte bármelyik részvénnyel szép hozamot érhetett el.
 
A legtöbbet a harmadik negyedévben az FHB papírjai drágultak, a jelzálogbank részvényeinek értéke háromnegyedével nőtt. De akárcsak a zuhanásban, az emelkedésben is az elsők között járt az OTP, árfolyama kerek ötven százalékkal emelkedett az időszak során. A drágulás ráadásul kiemelkedő forgalom mellett zajlott, június vége óta ugyanis 256 millió papír, a bank szinte összes részvénye megfordult a parketten. A Telekom-tulajdonosok bő 40, a Mol-részvényesek szűk 30 százalékos drágulásnak örülhettek.
A gyógyszergyártókból viszont kifogyott a szufla, míg az előző negyedévben az Egis a három legjobban teljesítő részvény közé tudott kerülni, a mostani 12 százalékos plusz csak a középmezőny aljára elegendő. Az újabb öt évig az állam védőszárnyai alá kerülő Richternek pedig még ennél is szerényebb felértékelődéssel kellett beérnie.

Értékükből kizárólag az erősen spekulatívnak mondható papírok veszítettek, feltehetőleg senki sem érezte úgy, hogy ilyen átláthatatlan részvényekkel kéne pénzt keresnie, miközben a legnagyobbakon is fergeteges nyereséget lehetett elérni. A legrosszabbul a tőzsdén május végén megjelenő KEG ára alakult, úgy tűnik, igazuk volt azoknak, akik óvtak a papírtól, mondván, rettenetesen túlárazva vezették be a piacra. A gázcég papírjaiért tegnap már csak 653 forintot fizettek, pedig a bevezetés után pár napig a 2 ezres szint környékén is megfordult.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!