BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A mesterséges intelligencia már önálló faj, csak nehogy szaporodni kezdjen

Nem az a baj, hogy a mesterséges intelligenciával egy új fajt hoztunk létre, hanem az, hogy egy új evolúciós folyamatot indíthat el – véli a Széchenyi-díjas evolúcióbiológus, Szathmáry Eörs.

2023. november 11. szombat, 19:08

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Kutatóprofesszor az Indexnek többek között arról beszélt, hogy ha kell, radikális eszközökkel kell lassítani a klímaváltozást, mert máskülönben „szó szerint ránk ég a bolygó.”

mesterséges intelligenciára is kitért. Véleménye szerint nem abban rejlik a legnagyobb veszély, hogy dolgokat bízunk rá vagy hogy rossz döntéseket hoz, hanem abban, hogy egy új evolúciós folyamatot hozhat létre.

Ha ugyanis egy mesterséges intelligencia saját maga képes újabb mesterséges intelligenciákat generálni, akkor az már önprodukciós képesség, amiben megjelenik az öröklődés és a változatosság is.

Megjegyzi, hogy egy darwini rendszer épülne ki, amivel párhuzamosan az önérdek is megjelenne: „az terjed és érvényesül, aki hatékonyan csinálja.”

Szathmáry szerint ez azzal jár, hogy bizonyos reprodukált változatok számukra kedvező, de az emberiség számára káros dolgokat csinál. Kiemeli, ezzel lényegében egy új fajt hozunk létre, ami akár ellenünk is fordulhat, mivel az MI bizonyos dolgokat „sokkal jobban és gyorsabban végez, mint mi”.

Példaként említi, hogy ha a kibertérben az algoritmusok tenyészni kezdenek, akkor az adott esetben a számunkra hasznos algoritmusok rovására válhat. Ha pedig robotokban kezdik el alkalmazni ezeket az algoritmusokat, akkor „ijesztő jelenség alakulhat ki”.

Veszélyes európai riválist kap az OpenAI: öntik bele a pénzt
Német ipari óriások és pénzügyi befektetők konzorciuma igyekszik európai riválist építeni az OpenAI és a Google által létrehozott nagy nyelvi modellekkel szemben.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet